Jenže to bude těžké. Laťka je totiž nasazena hodně vysoko. Krásné nové sportoviště pokřtily extraligové i reprezentační smeče. Ty první z rukou volejbalistů Zlína, ty druhé od hráčů Sokola Bučovice, kteří sice hrají druhou ligu, ale řada z nich ještě nedávno oblékala dres se lvíčkem na prsou. Vysokou kvalitu samozřejmě předvedly i ženy z Brna Králova Pole, kterým aktuálně patří třetí příčka mezi nejlepšími českými ženskými družstvy. V Rousínově jim dobře sekundovaly Břeclavanky.

Oba favorité své zápasy vyhráli, ale o výsledky tentokrát samozřejmě nešlo. Mnohem důležitější je, že město konečně dostalo skvělé sportoviště, které mu citelně chybělo.

„V tomto směru měl Rousínov opravdu velmi omezené možnosti. Byla tu vlastně jen tělocvična v učilišti, kterou v podstatě využívali jen žáci. Veřejnost se tam prakticky nedostala, měla k dispozici jen maličkou tělocvičnu za školou. Teď jsou tu dokonce podmínky, aby vznikly i nové sporty,“ řekl předseda okresního sdružení ČSTV Jiří Moudrý.

Jaké, to naznačila například exhibice extraligových badmintonistů z Brna-Jehnic. Takřka ideální podmínky dostává i florbal, zlepšují se podmínky pro přípravu fotbalistů a jiných sportů.

„Já bych tu chtěl vidět třeba český basketbalový nároďák, nebo nějaké špičkové ženské basketbalové družstvo, protože tento sport mám rád. Ale obávám se, že to asi nebude možné, protože tady je povrch šitý na volejbal. Pro basket je lepší palubovka. Ale ještě důležitější než má přání je, že je to velký skok vpřed a nikoliv jen pro Rousínov samotný. Do rousínovské školy chodí zhruba čtvrtina děti z okolních obcí. Jim bude hala sloužit především. Totéž platí i pro sportující veřejnost, protože halu budou využívat nejen rousínovské kluby, ale určitě i z okolí a doufáme, že i ze vzdálenějších míst,“ řekl rousínovský starosta František Havíř.

Ten upřesnil, že finančně výstavbu haly podpořila dotace z Evropské unie a že dostavba stála dvaadvacet milionů korun, přičemž osmnáct byla přímá dotace zejména od firem z tohoto regionu. „Je to opravdu velké dílo. Zvlášť v této době. Náročné bylo třeba jen přesvědčit zastupitele, že tato investice je prvotní a podstatná. Všichni jsme věděli, že to bude stát hodně peněz a že potřebujeme dělat infrastrukturní věci, jako kanalizace, chodníky, cesty a že sportovní hala je samozřejmě jakási nadstavba. Jsem rád, že jsme do toho šli. Teď bude důležité sportoviště plně využít,“ dodal starosta města.

Jak naznačil, hala splňuje parametry i pro pořádání vrcholných evropských soutěží. Umělý povrch, teraflex francouzské výroby, leží na dvaceticentime­trovém pružném dřevěném roštu. Špičkové je i zázemí haly. „Máme už nasmlouvané nějaké turnaje, jednáme se sportovními svazy. Chceme například uspořádat turnaj klubů z Vyškovska , účastníků druhé volejbalové ligy. Chtěl bych, aby tu sehráli nějaký mistrák extraligoví muži nebo ženy z Brna. V úvahu přichází i nějaké druholigové derby zmíněných vyškovských mužstev. Velmi důležité samozřejmě bude zajistit pronájmy, aby si hala na sebe i vydělala,“ řekl správce haly, bývalý volejbalový reprezentant a nyní ještě hráč Sokola Bučovice Petr Chromý.

Slavnostní otevření haly bylo laděno především aktivním sportem a halu si vyzkoušeli i amatérští volejbalisté, futsalisté a badmintonisté. Že hala má perspektivu, potvrdil i zájem veřejnosti. Při exhibici Zlína s Bučovicemi diváci zaplnili hlediště i část prostoru kolem kurtu.

Mezi čestnými hosty vyčnívala nejen dvoumetrovou postavou česká mistryně Evropy v basketbalu Ivana Večeřová, která má jistě právo srovnávat, protože si zahrála i ve světoznámých arénách. „Je dobré, že v menších městech takové haly rostou. Je to tak akorát, co město potřebuje. Žádný gigant, ale také nic malinkého. Teď bude důležité halu zaplnit. Věřím, že se to Rousínovským povede, protože zdejší talenty to mají při škole a kousek z domova,“ pochválila dílo oblíbená česká reprezentantka.