I program a rozdělení úkolů jsou v Moped rallye tradiční. Jedou se dva závody originálních mopedů a dva upravených speciálů Stadion S11 a S22 a Jawetta. Mimochodem speciály dokáží na zdejší trati jet rychlostí vyšší než 100 km za hodinu. Jednu z rozjížděk startují obě kubatury atraktivním systémem Le Mans. Pro konečné pořadí se obě jízdy sčítají.

MFK Vyškov (bílé dresy), ilustrační foto
Vyškovští fotbalisté zahájí v Lysovicích. Mistrovské zápasy budou v Olomouci

Moped Rallye je součástí poháru Moped Cup takže i do Rychtářova jezdí špička toho sportu. „Startovní listiny bývají každým rokem prakticky stejné. Letos u nás závodilo 54 jezdců, což je o šest více než loni. A já chválím hlavně obě ženy ve startovním poli. Z tohoto pohledu tedy můžeme být spokojení. Originálů bylo 35 a speciálů 19. Našich rychtářovských jezdců bylo dvacet a nejlépe se umístil na druhé příčce Rosťa Vojtek ve speciálech,“ upřesnila dlouholetá manažerka závodu Ludmila Mikulášková.

Kategorie Originál
1. Petr Vystrčil (Tlumačov), 2. Jindřich Ulčák (Palkovice), 3. Rostislav Vojtek (Rychtářov), 4. Aleš Koutný ml. (Žešov), 5. Ladislav Drábek (Tlumačov), 6. Zdeněk Bílka st. (Buk), 7. Josef Kanka, 8. Petr Hořava (oba Rychtářov) atd.
Kategorie Speciál
1. Tomáš Fusek (Valašské Meziříčí), 2. Zdeněk Bílka ml. (Buk), 3. Petr Vystrčil (Tlumačov), 4. Rostislav Vojtek (Rychtářov), 5. Lukáš Matulík (Tlumačov), 6. Josef Kanka (Rychtářov), 7. Jonáš Kučera (Břehy), 8. Milan Skopal (Němčice na Hané) atd.
Veteráni
1. Zdeněk Bílka st. (Buk), 2. Karel Andrýsek (Otrokovice), 3. Stanislav Sychra (Vyškov).
Ženy
1. Lenka Filipová (Litovel), 2. Věra Vystrčilová (Tlumačov).

Podobné si bývají i výsledkové listiny. Letošní závod rychlejších strojů měl ovšem dramatickou zápletku. Po závodě musí vítězné trio povinně na technickou kontrolu a s ním i vylosovaný závodník z první desítky. Technici tentokrát neshledali regulérními hned tři stroje, které byly z konečného pořadí vyškrtnuty. Nejvíce na to doplatili Filip a Mlčoch, kteří tak přišli o místo na bedně. Naopak právě zmíněný domácí Vojtek se pro bronz posunul z pátého.

Několikanásobný domácí vítěz závodu Josef Kanka nadšením ze šestého místa příliš neoplýval. „Loni jsem byl druhý a měl jsem ambice na bednu. Bohužel, konkurence byla veliká. Navíc jsem měl v předposledním kole pád, ale i bez něj by to asi líp než na páté místo nebylo. Chtěl jsem víc, ale závod to byl určitě dobrej,“ řekl zkušený „pilot“ závodního speciálu.

Jubilejní dvacátý ročník měl velmi sympatické zahájení. Předjezdci byli závodníci z regionu Jakub Gottvald na silniční motorce a Erik Mikulášek na motokrosové. Ještě větší aplaus sklidili místní pětiletý Tomáš Holub a desetiletý Tomáš Dostál, kteří jeli na minikroskách. „Je to kulaté jubileum, ale s programem závodů se moc hýbat nedá. Proto jsme k doprovodnému programu poprvé pozvali k exhibici závodní dřevorubce, kteří se ale také hodně věnovali dětem. Tradičního diskžokeje jsme také nahradili živou hudbou a letní nocí. Myslím, že se i letošní závody vydařily, za což musím poděkovat všem pořadatelům, ale i našim sponzorům,“ zdůraznila ředitelka závodů.

Specifikou těchto mopedových závodů je, že početné pole jezdců se na nich chce především bavit a o výsledky jim až tak nejde. „Je to správná recese, předháníme se, kdo vymyslí větší blbost,“ řekl jeden z nich, který v klidu kroužil na závodníky.

Petr Vabroušek
Přeříkávejte si postup operací v depu, nabádá triatlonisty zkušený Vabroušek