Mnohé se letošním ročníkem mění. Deset let se stroje proháněly po stejné trati, a tak přišel čas změny. „Už to bylo pořád stejné, tak pánové z klubu vymysleli novou, aby to bylo atraktivnější. Diváci si víc užijí závodů, jde v podstatě o takové kolečko kolem dědiny a bude se absolvovat víckrát než to bývalé,“ uvedla jednatelka Moped teamu Rychtářov Ludmila Mikulášková. Počet okruhů se bude pohybovat mezi číslem deset a dvanáct.

Svou roli při změně trasy hrála i bezpečnost, když se v určitém úseku jezdci potkávali. I nová podoba ovšem nabízí jedno úskalí, byť jen pro aktuální ročník. „Dělá se tu kanalizace, takže v jednom úseku je to trochu obtížnější. Ale nevidíme v tom nějaký větší problém. Podobné akce bývají na ploché dráze, na polních cestách a podobně. Určitě se to zvládne,“ doplnila jednatelka.

Oblíbená rallye přináší omezení na tamní silniční komunikaci. V pondělí se bude omezeně cestovat po silnici č. III/37728 směrem od Vyškova a zpět. „Silnice bude uzavřena v úseku od začátku obce Rychtářov od Lhoty po křižovatku s místní komunikací v Rychtářově pod hřištěm. Uzavírka je řádně povolena Městským úřadem Vyškov a komunikace se uzavřou třikrát v časových intervalech po asi půlhodinách mezi půl druhou a půl šestou odpoledne,“ objasnila Mikulášková.

Co se nemění, jsou jména borců, kteří si budou brousit zuby na prvenství. Při vyhlášení vítěze se nejčastěji skloňuje to Pavla Krejčího z Lhoty u Lipníka. Několikanásobný vítěz rallye obhajuje i loňský triumf, a pokud by se vypisovaly kurzy, měl by stoprocentně ten nejnižší. Jestli by byl na něj vypsán.

Má se za to, že na záda by mu mohli dýchat Jindřich Vlčák z Pálkovic a nejlepší domácí závodník Igor Václavík. „Uvidíme. Odhadujeme, že se na start postaví asi čtyřicet až pětačtyřicet lidí, takže bych ostatní neodepisoval. Tohle ale jsou favorité, to ano,“ potvrdil předseda pořádajícího Moped Teamu Jiří Ambros.

V pondělí po obědě bude v Rychtářově a okolí rušno. Prezence a technická přejímka začíná v půl jedné. O hodinu později bude čas volného tréninku a kolem půl třetí odstartuje první etapa rallye. Za připomenutí jistě stojí, že se tak stane způsobem Le Mans, tedy s během a nasednutím na odstavené mopedy. Druhá finálová etapa bude po půl páté, v osmnáct hodin se dočkají ti nejlepší vyhlášení výsledků.

Moped rallye Rychtářov, pondělí 5. července

12.30 – 13.30 prezence a technická přejímka

13.30 – 14.00 volný trénink

14.40 start první etapa (způsob Le Mans)

16.40 start druhá etapa (finálová jízda)

18.00 vyhlášení výsledků