Šachové loučení má tak či tak trochu jinou atmosféru než jiná bitvy černobílých figurek na stejně barevném poli. „Žádný velký výsledek nečekám, příjemně si popovídáme, strávíme nějakou tu hodinku u naší oblíbené zábavy, prostě pohodový turnaj. Někteří tu chtějí dost vyhrát, to je normální, ale třeba já jsem se přišel bavit, neřeším to,“ řekl například domácí Radek Jedlička.

Kvalitní obsazení

Navzdory tomu se v prostorách vyškovského Besedního domu sešla sportovní kvalita. „Už to pro nás patří k svátečnímu času konce roku. Bývá vždy dobrá účast, ať už počtem hráčů, tak i kvalitou. A letos jsme zase spokojení. Jsou to šachisté z našeho okresu, ale také z Prostějova, Třebíče nebo i z Brna,“ pochlubil se předseda pořádajícího šachového klubu MKS Vyškov Stanislav Vémola.

K šachovnicím usedlo osmačtyřicet borců. Favoritů bylo hned několik, tím největším zřejmě obhájce loňského triumfu, Roman Závůrka ze Sportovního klubu Prostějov. Jenže tomu se nedařilo, jak se předpokládalo. „Hned v prvním kole prohrál s naším Stanislavem Dočkalem, ten si tak připsal hodně cenný skalp. Závůrka má totiž ELO přes dva tisíce, a to už je známka kvality,“ podotkl Vémola.

Pro nezasvěcené je třeba dodat, že ELO je šachový rating, který popisuje výkonnost šachisty, srovnatelné hodnocení s handikepem golfisty. Dvoutisícovou hranici prolomilo hned osm borců, co ve Vyškově hrálo. A jeden z nich také vyhrál, barvy SK Rošáda Prostějov hájící Vladimír Dvořák. Z devíti možných nasbíral sedm bodů.

Domácím se dařilo

Další pořadí patřilo Vyškovsku. Domácí oddíl potěšil Robert Kudlička, když se stejným skóre jako vítěz skončil druhý. „Měl velice dobrý den, jak říkáme my v klubu, vrátil se na výsluní. V téhle konkurenci uspět, to nebylo nic jednoduchého,“ chválil Vémola. Pomyslný bronz s půlbodovým odstupem pak bral bučovický Michal Sysel, čtvrtý byl opět vyškovský Tomáš Čermák. Až s pátým místem se musel spokojit už zmíněný Závůrka.

Turnaj byl ale důležitý ještě z jiného hlediska. „Hrajeme sice devět kol, ale už po tom sedmém tradičně spočítáme pořadí a vyhlásíme okresního přeborníka roku, tedy hráče z okresu, který v té chvíli je na tom bodově nejlépe,“ vysvětlil vyškovský klubový šéf. Tenhle titul patří Michalu Syslovi, který o půl bodu předčil Roberta Kudličku a Jiřího Moučku, oba z MKS Vyškov.

Konečné pořadí po devíti kolech:
1. Vladimír Dvořák (SK Rošáda Prostějov) 7 bodů, 2. Robert Kudlička (MKS Vyškov) 7, 3. Michal Sysel (TJ Bučovice) 6,5, 4. Tomáš Čermák (MKS Vyškov) 6,5, 5. Roman Závůrka (Prostějov) 6,5, 6. Leszek Ciešlak ( Caissa Třebíč) 6, 7. Jiří Moučka (MKS Vyškov) 6, 8. Jiří Jireš (SK Vyškov) 6, 9. Miroslav Tichý (Prostějov) 6, 10. Tomáš Gorba (Prostějov) 6, 11. Miroslav Jandl (MKS Vyškov) 6.

Okresní přebor (pořadí po sedmi kolech):
1. Michal Sysel (TJ Bučovice) 5,5 bodu, 2. Robert Kudlička 5, 3. Jiří Moučka (oba MKS Vyškov) 5.