Předposlední den letopočtu se čtyřkou na konci patřil ve vyškovském Besedním domě šachistům. Sešli se při loučení s uplynulým rokem, už po jedenatřicáté. „Má to velkou tradici, opravdu začínáme už čtvrtou desítku pokračování. Jde o speciální turnaj i atmosféru," uvedl šéf pořádajícího MKS Vyškov Stanislav Vémola.

Hlavní sál jednoho z městských kulturních center se už brzy ráno zaplnil desítkami hráčů. „Přišlo jich přesně čtyřicet, to je ve srovnání s minulostí sice průměrné číslo, ale přeci jen je všední den a stále mezi svátky. Takže vzhledem k tomu je to velmi slušná účast," podotkl.

Minulé ročníky měly vždy svého velkého favorita nebo favoritku. Nejvýraznější postavou zřejmě byla veřejnosti známá několikanásobná mistryně republiky a reprezentantka Eva Kulovaná. Loňská vítězka ale titul neobhajovala a na startovní listině nebyl ani žádný jiný žhavý kandidát na prvenství.

Šance pro všechny

Reálnou naději na nejvyšší pocty tak mělo hned několik šachistů. „Žádný oficiální velmistr tu není, vyhrát může kdokoli. Třeba náš host Stanislav Staněk, který hraje za přední brněnská družstva," poznamenal Vémola. Staněk disponoval nejvyšším ELO ze všech, tedy jakousi šachovou obdobou tenisového žebříčku či golfového hendikepu. „Ale šanci mají i domácí hráči včetně klubové omladiny, která znovu začala naplno trénovat a objevila se tu v dobrém rozpoložení," do­dal.

A právě jeden z mladých nadějí MKS měl dobře našlápnuto minimálně k zisku okresního přeborníka. Ten se vyhlašoval po sedmi odehraných kolech z celkových devíti, a dlouho to vypadalo, že Jiří Jireš by mohl pomýšlet dokonce i na celkové vítězství. Nadějný úvod ale nedotáhl do úspěšného konce.

Nejlepším hráčem Vyškovska se stal barvy MKS hájící Zdeněk Kupčík, který v tomto redukovaném pořadí porazil dvojici oddílových kolegů Jireš, Čermák a dalšího Vyškovana v jihlavských barvách Hejného mladšího o půl bodu. V celkovém pořadí po všech devíti odehraných kolech pak nasbíral Kupčík sedm bodů stejně jako vítěz Miroslav Tichý z SK Rošáda Prostějov a skončil druhý. Pomyslný bronz si odvezl do brněnského Jundrova Staněk.

Vládla pohoda

Tentokrát ovšem přeci jen šlo o pořadí méně než jindy. „Je to pro mě forma odpočinku, příjemně strávené dopoledne, navíc jsem tady s celou rodinou. Hraje syn, dcera i zeť. Pro mě osobně je to dnes výsledkově docela bída, ale tady je důležité něco jiného," potvrdil Jaroslav Hejný starší.

Velkou zajímavostí je každoročně i věkové rozpětí hráčů. Například v pátém kole k jedné šachovnici proti sobě zasedl jeden z nejmladších domácích talentů a nejstarší účastník Miroslav Jandl. Věkový rozdíl mezi nimi činil úctyhodných třiasedmdesát let. „Je to zvláštní pocit, naštěstí jsem vyhrál," usmíval se uznávaný šachový matador regionu Jandl.

Sám si slavnostní pohodu na turnaji pochvaloval. „Nedaří se mi moc ve hře, ale je to tady celkem zábava. Hraji v sezoně za vyškovské béčko, ale tohle je něco výjimečného," řekl.

Šachové loučení

Okresní přeborník

Pořadí po 7 z 9 kol

1. Zdeněk Kupčík 5,5 bodu, 2. Jiří Jireš, 3. Jan Čermák (všichni MKS Vyškov) 5 b., …

Celkové pořadí po 9. kole

1. Miroslav Tichý (SK Rošáda Prostějov) 7 bodů, 2. Zdeněk Kupčík (MKS Vyškov) 7 b., 3. Stanislav Staněk (Jezdci Jundrov) 6,5 b., 4. Tomáš Mouryc (Gambit Jihlava) 6,5 b., 5. Jaroslav Hejný ml. (Gambit Jihlava) 6 b., 6. Radek Zabloudil (SK Vyškov) 6 b., 7. Martin Štrublík (TJ Bučovice), …