O Drnovického krále se hrálo pošesté a dvanáct účastníků si to rozdalo v sedmi kolech. Menší účast neměla vliv na úroveň soutěže, která byla velmi dramatická, a každé kolo přineslo nějaké překvapení. Před posledním kolem se v čele usadil domácí Josef Hrnčíř, ale v závěrečné partii prohrál se šachovým nestorem šestaosmdesátiletým Miroslavem Jandlem a bodově ho tak dostihl další šachista MKS Vyškov Jiří Jakubčík.

Oba borci měli stejné i pomocné hodnocení, takže o vítězi rozhodoval tzv. armagedon. Finále na jednu bleskovou partii, v níž má hráč s bílými figurami k dispozici pět minut, ale musí vyhrát, zatímco černý má sice o minutu kratší čas, ale na vítězství mu stačí i remíza. Jakubčík měl právo volby a vzal si bílé figury, výhodu zúročil a odvezl si vysoustruženou figurku drnovického krále. „Považuju to za veliký úspěch. Pan Hrnčíř sice nehraje závodně, ale je to velice silný hráč. A v armagedonu jsou šance prakticky rovnocenné. Když s černými neuděláte větší chybu a pohlídáte si čas, tak většinou tu potřebnou remízu utaháte," řekl vítěz z Drnovic, který o den později obsadil v Šachovém loučení dvanácté místo.

Do Vyškova se ovšem sjela početnější a silnější konkurence. Střetla se v rapid šachu, tedy disciplíně, ne které má hráč na partii třicet minut. V pětatřiceti­členném startovním poli byl hlavním favoritem ligový hráč SK Prostějov Roman Závůrka, který od prvních kol nezavdal nikomu příležitost pochybovat o jeho kvalitách. Turnaj poměrně hladce vyhrál. „Ale já jsem si žádné cíle nedával, i když roli favorita jsem přijmout musel. Přijel jsem si prostě zahrát a pobavit se, protože je to z Prostějova kousek. Z vítězství mám radost a určitě nebylo tak jednoduché, jak to na první pohled může vypadat. Bylo tady dost dobrých šachistů," radoval se vítěz a přiznal, že si i trochu spravil chuť po ne moc dobrých výsledcích svého týmu ve druhé lize. „Já mám na první šachovnici bilanci tři remízy a porážka, s čímž bych mohl být vcelku spokojený. Ale jako družstvo jsme nevyhráli ani jeden zápas a budeme tvrdě bojovat o záchranu," dodal Závůrka.

Stříbro vybojovala domácí stálice František Kejík. O bronz svedli boj ligoví hráči Gambitu Jihlava, kteří hostují ve Vyškově. O půl bodu lepší byl Jaroslav Hejný ml. před Tomášem Mourycem.

Poprvé Čermák

Samostatné pořadí hráčů z Vyškovska po sedmém kole určilo nového okresního přeborníka v rapid šachu. Tím se poprvé stal díky lepšímu pomocnému hodnocení Jan Čermák před Františkem Kejíkem a Robertem Kudličkou. Všechny medaile tedy putovaly do MKS Vyškov.

Velké uznání patří už jmenovanému Miroslavu Jandlovi, který v hlavní soutěži obsadil pozici přesně uprostřed startovního pole, tedy solidní osmnácté místo. „Já Loučení hraju už od prvního ročníku a jednou jsem je i vyhrál. To se turnaj ještě hrával v Dědicích a to už je hodně dlouho. Byl to některý z úplně prvních ročníků. V mém věku už šachy beru spíš jako zábavu, ale musím říct, že mě těší, jak výborně hrají mladí hráči. Z našich třeba Jirka Jireš nebo Jenda Čermák," řekl nestárnoucí a stále výborný Jandl. V soutěži hraje za MKS krajský přebor II. třídy, kde na osmé šachovnici všechny své tři partie vyhrál.

Šachové loučení

32. ročník, Besední dům Vyškov, 9. kolo – výsledky:

1. Roman Závůrka (SK Prostějov) 8 bodů, 2. František Kejík (MKS Vyškov) 7, 3. Jaroslav Hejný 6,5, 4. Tomáš Mouryc (oba Gambit Jihlava) 6, 6. Radka Slepánková (SK Vyškov) 6, 7. Vlastimil Rozumek (MKS Vyškov) 5,5, 8. Miroslav Tichý (SK Prostějov) 5,5, 9. Jiří Jireš 5, 10. Jan Čermák 5 (oba MKS Vyškov) atd.

Okresní přebor v rapid šachu

1. Jan Čermák 4,5, 2. František Kejík 4,5, 3. Robert Kudlička st. (vš. MKS Vyškov) 4 atd.