Tak to vypadalo v neděli od brzkého rána v hlavním sále vyškovského Besedního domu. Právě tam se letos z vyššího patra přemístilo Šachové loučení. „Je to náš tradiční turnaj těsně před Silvestrem, říkáme, že je pro hráče okresu Vyškov a jejich známé, takže regionálně to neomezujeme," vysvětlil předseda pořádajícího klubu MKS Vyškov Stanislav Vémola.

Letošní devětadvacátý ročník se stěhoval do ústředních prostor budovy mimo jiné proto, že se čekala rekordní návštěva. Z té nakonec sešlo, ráno se prezentovalo dvaačtyřicet lidí. „Je to v podstatě stejné jako loni. Máme tu spoustu domácích a zastoupení asi ze všech sousedních okresů. Vážíme si snahy našeho bývalého hráče Míry Tichého, který pozval kamarády z Rošády Prostějov, jsou z vyšší výkonnostní třídy," řekl šéf organizace.

Zároveň ale přiznal, že musel oželet některé vzácné hosty. „Odřekli nám na poslední chvíli ze zdravotních důvodů ti, na které jsme se všichni těšili. Předseda jihomoravského šachového svazu David Hampl a také Jiří Moučka se svými kamarády z Třebíče. Hrají první ligu a moc by náš turnaj oživili," litoval.

Díky několika omluvenkám se tak otevřela poměrně slušná šance pro domácí. Ti věděli, že je o co hrát, po sedmém z devíti kol se vyhlašuje okresní přeborník v rapid šachu, ale celý turnaj už mnoho let nikdo z Vyškovska neovládl. „Pokaždé je tu někdo, kdo jim to vyfoukne. Většinou to je host z Prostějova, letos bych to taky tak tipoval," řekl zhruba v polovině turnaje Vémola.

Ale mýlil se. Tentokrát má Šachové loučení jednoho výsledkového hrdinu Františka Kejíka. „Abych řekl pravdu, zdá se mi, že dnes nehraji úplně extra. Zdraví moc neslouží, beru prášky a jsem přeci jen trochu rozhozený. První kola jsem začal špatně, naštěstí pak jsem je otočil. Pomalu jsem se do toho dostával," prozradil několikanásobný přeborník Vyškovska.

Přidal další titul, po sedmé partii měl nejvíce bodů, když zaujal hlavně jeho duel pátého kola proti Jaroslavu Hejnému mladšímu. Kejík měl na konci hry o něco lepší pozici figur, ovšem zase na hodinách poslední vteřiny k přemýšlení. „Ta byla dobrá, už jsem ten čas neměl, abych to vyhrál. V koncovce jsem ale odhadl, že minimálně tu remízu budu mít," konstatoval.

V sedmém kole se brzy po rozehrání takticky domluvil na remíze s druhou v pořadí Radkou Slepánkovou ze SK Vyškov.

Ve zbytku turnaje už neměl problém a dotáhl své nedělní tažení se ziskem sedmi bodů až k celkovému triumfu.

Šachové loučení

Neděle, Besední dům Vyškov

Systém: 9 kol 2×15 minut, po 7. kole vyhlášen přeborník okresu v rapid šachu.

Pořadí po 7. kole (hráči okresu):

1. František Kejík (MKS Vyškov-přeborník) 5,5 b., 2. Radka Slepánková (SK Vyškov) 5 b., …

Konečné pořadí turnaje

1. František Kejík 7 b., 2. Jaroslav Hejný ml. (oba MKS Vyškov) 6,5 b., 3. Radka Slepánková (SK Vyškov) 6,5 b., 4. Miroslav Tichý (MKS Vyškov) 6,5 b., 5. Tomáš Mouryc (Gambit Jihlava), …