Své loňské vítězství v tradičním klání, které se v závěru roku konalo už po třicáté páté, obhájil šachista SK Prostějov a největší favorit Roman Závůrka. V devíti kolech ztratil jen půl bodu remízou s domácím mladíkem Janem Čermákem. Ten skončil stejně jako loni třetí, ale letos si bilanci vylepšil ziskem titulu okresního přeborníka v rapid šachu, kterého určilo prvních sedm kol turnaje. Hrála se varianta rapidu na dvanáct minut plus tři vteřiny na tah.

Závůrka si pro prvenství dokráčel poměrně jistě, ale přiznal, že s Čermákem nebyl daleko od porážky. „S ním jsem stál nejhůř a byl jsem hodně ohrožený. Ostatní partie jsem měl celkem pod kontrolou, i když i některé další byly těžké. Role favorita není jednoduchá. Je to o aktuální mentální pohodě i sportovní formě. Když se to sejde, pak je to dobré, pak člověk prodá to, co umí. Mně se ve Vyškově obvykle daří, jezdím sem rád. Je tu dobrá atmosféra a všechno klape v pohodě,“ usmíval se po turnaji celkový vítěz.

Ve zmíněné partii s Čermákem v osmém kole Závůrka soupeři nabídl remízu a ten ji přijal, přestože měl velmi reálné vyhlídky na výhru. „Asi jsem mohl hrát dál, ale už jsem cítil únavu, protože jsem měl za sebou tři dlouhé a poměrně těžké partie. A tak jsem v lepší pozici přijal remízu. I ta je velice cenná. Víc mě mrzí, že mně utekl začátek turnaje. Udělal jsem pár hloupých chyb, ve druhém kole jsem remizoval a ve třetím dokonce prohrál. A to se pak těžko dohání,“ vysvětlil Čermák.

Za těžké zápasy označil i souboje se svými oddílovými kolegy. Třeba s Vlastimilem Rozumkem to už byla skoro jistá porážka, ale nakonec vyhrál. V sedmém kole v přímém souboji o okresního přeborníka s Františkem Kejíkem pokračoval v remízové koncovce a opět úspěšně. Mně remíza nestačila, a tak jsem hrál dál. A v časové tísni jsem asi tahal líp než on,“ radoval se z cenného „skalpu“ mnohem zkušenějšího kolegy.

I tyto partie byly klíčem k Čermákovu zisku titulu okresního přeborníka. V této šachové „disciplíně“ jej získal podruhé, premiérový byl před dvěma roky. S celkovou bilanci byl spokojený, ovšem s mírnou výhradou, která byla naznačena v úvodu. „K širšímu okruhu favoritů jsem asi patřil a člověk musí chtít to nejlepší, ale že vyhraju přebor a celkově budu třetí, to jsem opravdu nečekal. Tipoval jsem, že titul získá Jirka Jireš, a že může vyhrát i celkově. Všichni jsme doufali, že konečně vyhraje domácí hráč, vždyť to naposledy bylo v roce 2012,“ dodal k hodnocení Čermák.

Nejstarším hráčem turnaje byl už tradičně Miroslav Jandl, který se odstěhoval z Nemojan a nyní nastupuje za TJ Bojkovice. V únoru bude slavit 90. narozeniny a třinácté místo v konkurenci čtyřiatřiceti „mladíků“ je skvělým výsledkem. Podobně lze vyhodnotit i účast nejmladšího člena startovního pole Ondřeje Charváta z SK Vyškov, byť skončil poslední. Z obou půlbodů měl nefalšovanou dětskou radost.

Zvláštní příchuť měl turnaj pro dlouholetou šachovou osobnost Vyškovska Miroslava Křápka. Zakladatel a jednička kdysi úspěšného klubu v Nesovicích se loučil nejen s rokem, ale i celou bohatou šachovou kariérou. „Šachy si samozřejmě občas a rád zahraju, ale závodně už určitě ne. Prostě už to nedovolí zdraví,“ vysvětlil důvody nyní hráč TJ Sport Bučovice.

Turnaj jako každoročně pořádal šachový klub při městském kulturním středisku Vyškov. Při uzavírání roku se naskýtá příležitost bilancovat. „Vždycky se něco povede a něco ne, to je život. Takže nám se v roce 2018 povedlo navýšit členskou základnu a dnes máme už 42 členů, což tu hodně dlouho nebylo. Jednak jsou to noví, a jsem rád, že hlavně mladí lidé, jednak se někteří bývalí hráči k šachu po čase vrátili. Co se výsledků týká, tak se dalo předpokládat, že áčko opustí přední pozice krajského přeboru první třídy. Odešli největší opory ze Slovenska. Teď si musíme vystačit s vlastními silami, takže střed tabulky odpovídá současným možnostem. Béčko pod novým kapitánem Radimem Majetičem v krajské dvojce zatím ani jednou neprohrálo a má šanci ji vyhrát. V okresním přeboru máme další tři družstva, takže držíme trend, mít v soutěžích zapojeno co nejvíc hráčů,“ sdělil předseda klubu Stanislav Vémola.

Šachové loučení

Konečné pořadí: 1. Roman Závůrka (SK Prostějov) 8,5 bodu, 2. Jiří Jireš 6,5, 3. Jan Čermák (oba MKS Vyškov) 6,5, 4. Radka Slepánková (SK Vyškov) 6, 5. Vladimír Dvořák (Rošáda Prostějov) 6, 6. František Kejík 5,5, 7. Robert Kudlička st. 5,5, 8. Zdeněk Kupčík (vš. MKS Vyškov) 5,5, 9. Jiří Fiala (SK Prostějov) 5,5, 10. Radek Zabloudil (MKS Vyškov) 5,5 atd.

Okresní přebor:

1. Jan Čermák 5,5, 2. František Kejík 5, 3. Jiří Jireš 5, 4. Radka Slepánková 5,5, Robert Kudlička st. 4,5, Zdeněk Kupčík 4,5, 7. Vlastimil Rozumek 4 (MKS Vyškov), 8. Jan Slepánek (SK Vyškov) 4, 9. Tomáš Matula 4, 10. Miroslav Křápek (oba TJ Sport Bučovice) 3,5 atd.