Vyznavači šachu se mají na pozoru. Tedy alespoň ti, kterým je nejvíce osm let. Proč? V pátek totiž ve Vyškově startuje otevřené Mistrovství České republiky v šachu dětí do osmi let. Své hlavy budou sklánět nad černobílou hrací plochou od pátečního dopoledne až do sobotního odpoledne.

Pořadatelsky se akce ujal vyškovský Dům dětí a mládeže. „Podnik děláme pod záštitou města Vyškova. Vyhráli jsme konkurz v říjnu loňského roku. Soutěž je společná pro chlapce i děvčata. Přihlásilo se nám kolem osmdesáti dětí z celé republiky,“ informovala o šachovém mistrovství pracovnice Domu dětí a mládeže Radka Slepánková, která bude působit na turnaji také jako rozhodčí. Mistrovství je otevřená soutěž, což znamená, že se ho může zúčastnit kdokoli, jak registrovaní hráči, kteří jsou členové republikových šachových oddílů, tak i neregistrovaní, jenž královskou hru hrají například jen doma pro zábavu.

Šachové klání se odehraje v saloncích vyškovského hotelu Dukla v Dědické ulici. Zúčastnění šachisté budu hrát dle švýcarského hracího systému na devět kol v tempu dvakrát dvacet minut s desetivteřinovým limitem na tah. „Dle ELA hráčů se vytvoří startovní listina. Soupeře losuje počítač tak, že první se utká s prvním z druhé poloviny, druhý s druhým a tak dále. Po prvním kole se vytvoří skupiny, kde budou hráči s jedním bodem, půl bodem a nulou,“ osvětlil systém další z rozhodčích Stanislav Vémola.

Vítěz partie obdrží bod, za remízu zinkasuje půl bodu a za prohru nulu. Princip švýcarského systému spočívá v rozdělení hráčů tak, aby proti sobě v každém kole hráli stejně nebo alespoň co nejpodobněji kvalitní hráči z předchozích kol. Každý hráč by také měl odehrát stejný počet zápasů s bílými a černými figurami.

Na mistrovské soutěží nebudu chybět ani zástupci vyškovského regionu. „Za dům dětí bude startovat Jiří Trněný a Jan Jireš. Svého vyslance bude mít také Rousínov. Někteří hráči ze vzdálených koutů republiky přijedou už ve čtvrtek, pro ně máme připravený program v podobě návštěvy Dinoparku,“ informoval Vémola.

Turnaj vypukne v pátek ve čtvrt na deset slavnostním zahájením a jednotlivá kola budou šachisté průběžně hrát až do podvečera. Mistrovství vyvrcholí v sobotu odehráním zbývajících kol a po třinácté hodině se také všichni dozví jméno vítěze.