Národní šampionát dorostu a juniorů v rapid šachu přilákal mládežnickou elitu tohoto sportu. Dvaapadesát talentů absolvovalo dvoudenní sérii celkem devíti partií. „Jsme rádi, že jsme opět dostali jako pořadatelé důvěru. Je to pro naše město dobrá reklama a my jsme za to moc rádi," prohlásil šéf organizačního týmu Jan Slepánek.

Přípravy na takovou vrcholnou akci už pořadatelé ze Sportovního klubu Vyškov dobře znají. S mistrovstvím mládežnických kategorií mají bohaté zkušenosti. „Už to pořádáme poněkolikáté, takže víme, jak na to. Spolupráce s Městským kulturním střediskem, s vedením města, s hotelem Dukla a dalšími partnery funguje výborně, takže to není zase tak náročné, jako to bylo kdysi poprvé," uvedl.

Hlavní rozhodčí akce Miroslav Hurta, který je zároveň předsedou Komise mládeže kraje Jihomoravského šachového svazu, jasně jmenoval důvody, proč Vyškov opakovaně vyhrává konkurzy. „Co přesvědčilo republikové orgány, to je vždy zahaleno tajemstvím, ale pro tohle místo mluví plusové body nasbírané v minulosti, kvalita zázemí a bohaté zkušenosti. Věřte, že tohle pořadatelství nedostane každý, je velká konkurence jiných míst a je to prestiž. Sešla se tu opět absolutní špička," zdůraznil.

Tentokrát se soutěžilo v kategoriích do šestnácti, osmnácti a dvaceti let, a to v rapid šachu. Tedy v disciplíně, která je hodně specifickou odrůdou duelu dvoubarevných figur. Jde o krátkou formu, která vždy trvá minimálně půl hodiny, ale maximálně hodinu. Devět partií, které jindy trvají třeba týden, se tady odehrají během dvou dní. Rapid je tak pro hráče i příchozí rychlejší a atraktivnější.

Domácí kvarteto

Vyškovští ale neměli na bedrech jen roli hostitele. Do hry zasáhla i jejich želízka v ohni, nejvýš se ve výsledkové listině dostal Jiří Jireš. Patřila mu celková čtrnáctá pozice. „Tady už jsou hodně dobří hráči, takže spíš jde o to, zahrát co nejlíp a dělat málo chyb. Chtěl jsem být co nejlepší, cílem byla první dvacítka, protože jsem byl dvacátý nasazený a chtěl jsem to udržet," přiznal. Jeho kolegové z MKS Vyškov Jan Čermák a Radek Zabloudil skončili ve druhé polovině startovního pole.

Domácí ovšem měli svoje zastoupení i mezi něžným pohlavím, i když výsledkově to nedopadlo ideálně. „Hrávala jsem v minulosti, ale měla jsem dlouhou pauzu a zase se do toho teprve dostávám. Na takovém velkém turnaji s takovými hráči je to hlavně pro zábavu. Bojuji i se sebou, někdy moc přemýšlím nad tahem, proberu všechny varianty a pak je problém s časem. Nebo nakonec vyberu ten nejslabší tah," usmála se sympatická blondýnka Kristýna Šperková.

Mladý vítěz

A kdo si tedy odnesl nejcennější vavřín? To nejde nazvat jinak než obrovským překvapením. Všem velkým favoritům vypálila rybník turnajová devítka, teprve šestnáctiletý Daniel Kožúšek z Jičína, když za celou dobu ztratil jen jeden a půl bodu. S půlbodovým odstupem prošli partiemi druhý Jan Macháň z ŠK Polabiny, tedy městské části Pardubic, a bronzový Matyáš Kalužný z Údlic na Chomutovsku.

Medaili tak musel oželet druhý nasazený, polabinský Jakub Půlpán. „Chtěl jsem tady určitě vyhrát, spokojený bych byl i s bednou. Bohužel se nepovedlo ani jedno. Myslel jsem, že se budu prát o vítězství s Tomášem Krausem, ale porazili nás jiní," připomněl Půlpán nečekaný průběh a největšího favorita šampionátu, který ovšem nakonec uzavíral první desítku pořadí.

Hned dvě místa za Krausem skončila první z dívek, a tedy nová mistryně republiky devatenáctiletá Nataša Richterová z Jičína. Oba hlavní tituly tak patří shodou okolností stejnému klubu.

Mistrovství České republiky dorostu a juniorů v rapid šachu

Vyškov, hotel Dukla

Celkové pořadí (9 partií): 1. Daniel Kožúšek (ŠK AD Jičín) 7,5 bodu; 2. Jan Macháň (ŠK Polabiny) 7; 3. Matyáš Kalužný (Sokol Údlice) 7; …12. Nataša Richterová (ŠK AD Jičín) 5,5; …14. Jiří Jireš 5,5; 32. Jan Čermák 4; 41. Radek Zabloudil (všichni tři MKS Vyškov) 3,5; 51. Kristýna Šperková (Sportovní klub Vyškov) 2 body.

Mistři jednotlivých kategorií

H20 (hoši do dvaceti let): Daniel Kožúšek (Jičín). H18: Daniel Kožúšek. H16: Daniel Kožúšek. D20 (dívky do dvaceti let): Nataša Richterová (ŠK AD Jičín). D18: Martina Fusková. D16: Natálie Kaňáková (obě Beskydská šachová škola). (macl)