Bučovičtí šachisté spolu s další klubem stejného sportovního odvětví Tetčicemi a Brněnskou šachovou školou uspořádali v minulých týdnech jako každý rok pobyt u moře. Místo pro jubilejní desátý ročník pořadatelé vybrali italské Caorle.

„Děláme spoustu táborů a je to již deset let, co jsme zkusili i zahraniční výlety. Stále to má velký ohlas, takže v tom rádi pokračujeme,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů Miroslav Hurta.

Svou účastí tuto akci nepoctili jen hráči z mnoha koutů České republiky, ale vše mělo i mezinárodní punc. K účasti se nechali zlákat i zástupci oddílů z Čech, Moravy, Slovenska a Polska. Výprava na jih měla nakonec osmdesát členů.

V jednom z klidných kempů, jež nesl název Falconera, probíhaly po dva týdny tréninky mládeže a turnaje zkráceným tempem. Poté přišlo na řadu hlavní klání, které mělo dlouhodobý ráz. Systém celého souboje nakonec dospěl k dvěma vítězům. A to proto, že šlo o dva časově oddělené turnusy.

V první etapě pobytu se prosadil na nejvyšší příčku Vladimír Jacko z Prešova. Druhé místo si vybojoval brněnský Tomáš Laser a za ním skončil třetí Břetislav Pisz ze Stonavy. V druhé fázi nenašel přemožitele Marek Staňa ze Starého Města. Ten předčil druhého Michala Blumela z Kroměříže a třetí příčku si zajistil právě Miroslav Hurta z Brna.

Bučovičtí vyslanci se mezi nejlepší neprosadili. „O výsledcích šachových turnajů můžeme směle říci, že se prakticky nedaly dopředu odhadnout,“ prozradil bučovický strújce akce Jan Gorčák. Papírové předpoklady se podle jeho slov příliš nepotvrdily. Pravidlem rozhodně nebylo, že by výše nasazený hráč partii skutečně vyhrál.

„Mnohým hráčům se dařilo v rapidu, ale špatně dopadli v bleskovém turnaji a zase naopak,“ vysvětlil Gorčák. I tento program byl pro některé málo, a tak si přidali další klání. „Na počátku pobytu proběhl seznamovací turnaj a končilo se turnajem v bleskovém šachu. Tady už o výsledky příliš nešlo,“ osvětlil Gorčák.