Kombinační schopnosti, nervy ze železa, tisíce partií v hlavě a možnost rychlé změny plánu. To vše a ještě mnohem víc musí mít dobrý šachista. A málokdo ví, že i Vyškovsko se pyšní kvalitními vyznavači střetu bílých a černých figur. Více o spojení šachů s Vyškovem prozradil předseda oddílu při místním Městském kulturním středisku Stanislav Vémola.

Můžete nám na úvod představit klub a jaké týmy v kterých soutěžích máte?

Hrajeme pod názvem Městské kulturní středisko Vyškov. Tohle spojení funguje ke spokojenosti obou stran. Dále máme celkem čtyři týmy. Nejvyšší dva celky, tedy A tým a B tým působí ve stejné soutěži, krajském přeboru druhé třídy. Další dvě družstva pak působí v okresním přeboru první, respektive druhé třídy. Pro vysvětlení, nejvyšší soutěží v České republice je první liga, pak existuje druhá liga a pak už jednotlivá krajská klání.

Jak to prozatím vypadá v nejvyšší soutěži?

V krajském přeboru druhé třídy je odehráno šest kol z celkového počtu jedenácti, tedy vstupujeme do druhé poloviny soutěže. Naše nejlepší družstvo se pohybuje poměrně vysoko, jsme v nejlepší trojce spolu s Adamovem a Kuřimí. Je ale pravda, že prozatím to vypadá velmi vyrovnané. Spolu s našimi celky v této soutěži hrají ještě Bučovice.

Co členská základna? Hlásí se hodně nových zájemců?

V klubu je nás přibližně padesát. Z toho ale bývá takových osm až deset takzvaně neaktivních, a to kvůli studiím nebo už řekněme vysloužilých čestných členů. Zájem ale je dobrý.

V kterém období se soutěže hrají a zpestřujete si i čas mimo sezonu nějakými akcemi?

Šachy jsou na této řekněme nižší úrovni prakticky zimní sport. Kromě mistrovských utkání děláme ještě další přebory, například okresní přebor v bleskové hře na počest bývalého předsedy klubu Nečase nazvaný Nečasovky.

Pojďme ke krajskému přeboru. Měli jste před sezonou ambice, nebo jde o zábavu?

O zábavu jde, ale také o peníze, tak jako všude. Hrávali jsme i krajský přebor první třídy, ale to vždy u nás hostoval nějaký hráč z lépe postaveného oddílu, protože to bylo ekonomičtější než někoho kupovat či platit další výdaje. Člověk na hostování pak zvyšoval kvalitu týmu.

Jste ale na třetím místě, myslíte na postup?

Myslíme, letos ta šance je. Postupuje jen jeden, ale v případě Kuřimi se jedná o B celek a o soutěž výše působí jejich áčko. Takže oni nechtějí postoupit, i kdyby oni vyhráli. Pak bude postupovat tým z druhé pozice.

Jak funguje spolupráce MKS a DDM Vyškov?

Spolupracujeme velice úzce. Naši hráči tam dělají trenéry, například Radka Slepánková je přímo předsedkyní tamního uskupení a hraje u nás.

Jaká bude budoucnost vyškovského šachu? Má mládí zájem?

Myslím, že talentů je tady poměrně dost. Pokud vezmeme děti do deseti let, pak musím určitě jmenovat Štěpána Mazůrka z DDM. To je šikovný chlapec a může se rozvíjet ve výborného šachistu.

Jakým časovým systémem se hrají soutěže, v nichž působíte, a je výhodou či nevýhodou, že máte v jedné soutěži dva celky?

Je to různé, ale zpravidla jeden víkend se hraje krajský a okresní přebor první třídy, o týden později pak zbylé soutěže a tak se to střídá. A ty dva týmy, to je nevýhoda, protože hráči nemůžou hostovat. Je to tak už více roků, musíme vždy posilovat, z Bučovic a tak.

Máte stanovenu nějakou vizi oddílu do dalších let?

ddílu do dalších let? To je těžká otázka. Podmínky máme zajištěny v Městském kulturním středisku Vyškov. Od sponzorů máme zajištěn také hrací materiál, není to nic laciného. Postupové ambice ale velké nejsou kvůli vyšším nákladům. I když myslím, že bychom hráli důstojnou roli.