Voda, písek, slunce, volejbal. Zní to jako příjemná idylka z vysněné dovolené, ale v realitě uplynulého víkendu šlo o něco úplně jiného. V sázce bylo mnohem víc, bojovalo se o republikový titul.

Slavkovské koupaliště se v posledních třech dnech naplnilo k prasknutí. Lidé tam ovšem nepřišli jen využít teplé červencové dny ke koupání, ale také zhlédnout beach– volejbal nejvyšší kvality. Odehrálo se tu ženské mistrovství České republiky v tomto stále populárnějším odvětví.

Pořadatelé šampionátu, členové Sportovního klubu Beachvolleyball Slavkov, si mohli mnout ruce. Od čtvrtku do neděle totiž přivítali na domácích kurtech kompletní českou špičku. „Představily se tu nejlepší dvojice včetně českých reprezentantek,“ pochlubil se manažer oddílu Libor Kuchta. Motivaci pro celkem šestnáct dvojic přitom zvyšovaly jak prestižní hodnota zisku nejcennějších medailí, tak i značná finanční odměna. „Dvojice si rozdělily celkovou dotaci sto padesát tisíc a připsaly si taky body do žebříčku,“ připomněl.

Před úvodem klání organizátoři provedli malý experiment. Obešli všechny soutěžící a zeptali se jich na jejich tip na vítěze. Nejčastěji byla slyšet jména Klapalové, Petrové a Tobiášové s Novákovou. Samotné souboje se pak vyvíjely podle papírových předpokladů, když vstupenku do semifinále si zajistily čtyři nejvýše nasazené páry včetně jmenovaných. Hráčky kvalitu všech svých soupeřek dobře znají a vzájemně se nepodceňují. To je důvod, proč se ve svých odhadech moc nemýlily.

Největší favoritky podle nasazení do turnajového pavouka Klapalová s Petrovou potvrdily svoje postavení i postupem do finále, ačkoli vyhrály nad Kolocovou se Slukovou až po velkém boji ve třech setech. Zvlášť první set se vyznačoval velkou dramatičností, když vítězky ho pro sebe rozhodly v poměru 27:25. Druhé semifinále vyznělo vcelku jasně pro nasazené „dvojky“ Háječkovou, Novotnou, které si z protihráček nedělaly vrásky a přehrály je ve dvou dějstvích. Ve střetnutí o třetí příčku si pak trochu spravily chuť právě zkušené a světovou beachvolejbalovou sérií ostřílené Tobiášová s Novákovou. Bronz jim patří po třísetovém úspěchu.

Vrchol několikadenního hledání mistryň přišel v neděli podvečer a přinesl překvapení. První set se sice nesl v duchu potvrzení sportovního kralování Petrové s Klapalovou, ale jejich soupeřky se po prvním nezdaru nepoložily a dokázaly nepříznivý vývoj v dalších dvou setech dokonale otočit. Zejména ve třetí sadě na hřišti dominovaly a vyhrály ho 21:8. V historických statistikách tak budou u pojmu Kooperativa mistrovství České republiky v plážovém volejbale žen pro rok 2008 vyryta jména Lenka Háječková a Petra Novotná.

MČR v beachvolejbale žen 2008

Semifinále: Háječková, Novotná – Tobiášová, Nováková 2:0 (17, 15), Klapalová, Petrová – Kolocová, Sluková 2:1 (25, –19, 12). Finále: Háječková, Novotná – Petrová, Klapalová 2:1 (–17, 13, 8). O třetí místo: Tobiášová, Nováková – Kolocová, Sluková 2:1 (–20, 18, 13).

Konečné pořadí: 1. Háječková, Novotná, 2. Petrová, Klapalová, 3. Tobiášová, Nováková, 4. Kolocová, Sluková, 5.–6. M. Tychnová, K. Tychnová, 5.–6. Bláhová, Haragová, 7.–8. Chalcarzová, Šotkovská, 7.–8. Vorlová, Řeháčková.