Domácí hokej má opět dobré zázemí. Představuje ho MBK Vyškov, který snad do budoucna vychová nové Hašky nebo Jágry. Karel Gamba není jen sekretářem, ale sám se aktivně podílí na výchově mladých talentů, když pomáhá na trénincích brankářů.

Vyškovský hokej má bohatou minulost. Hrozilo ale, že Vyškov o hokej úplně přijde. V současnosti je tu Městský bruslařský klub. Jak byste klub představil? Jak dlouho funguje?
Městský bruslařský klub Vyškov, o.s., tak se klub oficiálně a správně jmenuje, vznikl na popud zapálených rodičů koncem loňského roku. Jeho působnost je zatím krátkodobá. Prvotní a i dosavadní snahou je vytvářet co možná nejlepší podmínky pro vývoj mladých zájemců o hokej a krasobruslení ve Vyškově. To je sice stručné, ale výstižné představení nového klubu.

Na jaké kategorie se klub zaměřuje? Co je jejich náplní?
Jsme mládežnický hokejový a krasobruslařský oddíl, takže se staráme o výuku hokeje a krasobruslení, což je naše výuková náplň. Co se týče kategorií, tak pracujeme s nejmenšími dětmi od čtyř let. Začínají školou bruslení a poté děti postupují do hokejových přípravek nebo krasobruslařského oddílu. V současnosti se u nás hokeji věnují děti od čtyř do devíti let, u krasobruslení je to podobné.

Je zájem ze strany místních lidí a mládeže o hokej?
Jsme velmi rádi, že děti o školu bruslení, hokejovou přípravku a krasobruslení jeví velký zájem.Velmi nás to těší a zároveň zavazuje dětem poskytovat kvalitní výuku vedenou špičkovými trenéry a vytvářet dětem zdravé soutěživé podmínky k rozvoji jejich osobnosti a sportovního umu. A co se týče zájmu diváků a veřejnosti, tak si myslím, že jim mládežnický hokej a bruslení není lhostejné. Vždyť na úvodní ročník největšího minihokejového turnaje v České republice žáků prvních tříd, který Městský bruslařský klub pořádal na zimním stadioně ve Vyškově letos v únoru, přišlo na večerní utkání Vyškov versus Slavia Praha sto sedmdesát příznivců, kteří domácím vytvořili pravou hokejovou atmosféru.

Jaké sportovní soutěže pořádáte?
MBK je pořadatelem dlouhodobé minihokejové soutěže, populární Jihomoravské ligy, jejíž druhý ročník je právě v plném proudu a hrají v něm kluby rozdělené na starší a mladší přípravku. Celkem je v soutěži deset družstev, které hrají o body v základní části, aby se potom v play off po vzoru velkých hokejových soutěží utkala o celkové prvenství. Jedním z účastníků je i zahraniční klub Hoba Bratislava. Stejně jako vloni, tak i letos uspořádáme Grand Prix Vyškov 2009. Jako nováček hrajeme také krajské svazové soutěže pořádané ČSLH včetně přeboru čtvrtých tříd jižní Moravy a Vysočiny.

Jak probíhá příprava hokejistů a krasobruslařů?
Bez kvalitní výuky či tréninku to prostě nejde. Děti, které teprve začínají bruslit, se připravují v rámci školy bruslení každé úterý od půl páté. Získávají prvotní bruslařské dovednosti. V prvních krůčcích dítěte je blízký pohyb rodičů důležitý, proto mohou se svými dětmi přímo na led a dohlížet tak na výuku svého syna či dcery. Později děti, které mají zájem navštěvovat hokejovou nebo krasobruslařskou přípravku, trénují třikrát až čtyřikrát týdně pod vedením zkušených trenérů a jejich asistentů.

Jste sekretářem klubu, sportovním manažerem a pomocným trenérem. Jaké činnosti v rámci těchto funkcí máte na starosti?
Mou hlavní náplní je starat se zejména o sportovní chod klubu, tedy aby vše fungovalo, jak má, a děti i rodiče byli spokojení. S tréninkem pomáhám jen u brankářů Pavlu Nešťákovi, který pravidelně vede přípravu mladých mužů v masce a betonech.

Hrajete hokej? Nebo hrál jste hokej?
Hokej jsem nikdy nehrál. Mé mládí patřilo fotbalu, se kterým jsem do svých čtyřiadvaceti let brázdil republiku. Až můj syn mě k tomu přivedl. Nechtěl hrát fotbal, chtěl být hokejovým brankářem. Ale hokej jako sport mám velmi rád. A krasobruslení taky.

Co byste označil za dosavadní největší úspěch vyškovského MBK?
Především zájem mládeže a dětí. To je pro nás směrodatné a to bude naše i má největší odměna. Největším úspěchem je spokojenost a radost dětí, které navštěvují tréninky a akce pořádané naším sdružením. A samozřejmě velký ohlas po úvodním ročníku Grand Prix Vyškov, včetně Jihomoravské ligy přípravek. Obě akce mají, respektivě budou mít letos pokračování, a to je pro nás úspěchem.

Jste na začátku sezony. Můžete zhodnotit uplynulou činnost MBK?
Jsme nový klub, který je v soutěžích nováčkem. Činnost MBK nehodnotíme jen ze sportovního hlediska, ale především plněním našich záměrů a cílů. A tím cílem a záměrem není nic jiného, než postupně zaplnit zimní stadion ve Vyškově spokojenými dětmi v hokejových a krasobruslařských týmech. To je náš dlouhodobý cíl. A zatím jsme na začátku.

Co čeká klub v nejbližší době?
V letošní právě probíhající sezoně nás čeká ještě řada mistrovských utkání našich družstev v pravidelných soutěžích, na které samozřejmě zveme všechny příznivce mládežnického hokeje. Ale největším svátkem letošní sezony bude bezesporu druhý ročník již zmiňovaného Grand Prix Vyškov, největšího minihokejového turnaje v České republice. Šestnáct nejlepších týmů, včetně pražské Sparty, loňského vítěze, se utká sedmého a osmého března na zimním stadionu ve Vyškově o cenný primát.

Jaké jsou klubové cíle a plány do budoucna? Čeho byste chtěli dosáhnout?
Naším cílem je postupnou cestou vytvořit ve Vyškově všechna žákovská hokejová družstva od přípravky až po dorostence a kvalitní krasobruslařský oddíl. Chceme také, aby hokejová a krasobruslařská mládež z Vyškova a okolí nemusela za svým oblíbeným sportem dojíždět do jiných vzdálených měst, a to jen pro to, že by ve Vyškově nebyla daná mládežnická kategorie. Jen dodám, že řada klubů preferuje heslo: Děti jsou tu pro klub, pro nás! My ve Vyškově však chceme být především hokejovým klubem pro děti.