Letní měsíce již tradičně přinášejí ve srovnání s ostatními obdobími roku méně sportovních akcí nejvyšší úrovně díky pauzám extraligových, krajských a jiných soutěží. Vyškov jako město a členové jeho klubů ovšem přesto nezaháleli jak organizačně, tak výsledkově.

Vrcholné akce ani v době školních prázdnin nechyběly a každý fanoušek si našel svoje oblíbené klání. V těchto posledních dnech roku tak zrekapitulujme vše, co se sportovního a souvisejícího s Vyškovskem dělo. Zaměříme se na červenec, srpen a září.

V červenci se rozdělily světové medaile

Na skutečnost, že Vyškov je občas dějištěm českých mistrovství, je již každý zvyklý. Léto ovšem začalo mimořádnou akcí, Mistrovstvím světa CISM v leteckém pětiboji. Drtivá většina jmenovaných bojů se odehrála ve Vyškově a jeho okolí.

„Ministerstvo obrany a Dukla Praha nás oslovily, zda bychom se toho neujali my, a nebyl důvod, proč nabídku nepřijmout,“ uvedl mluvčí Ředitelství výcviku a doktrín Krále Jana Lucemburského Pavel Kočvara.

Pro úplnost dodejme, že tým českých reprezentantů se prosadil až na pátou příčku, jednotlivci vysoko nedosáhli.

Za další významnou událost nutno označit vystoupení českých juniorů na in–linovém světovém mistrovství organizace FIRS. V dresu se lvíčkem na hrudi se objevili vyškovští Jiří Vybíral, Michal Plzák a sourozenecké duo Roman a Lukáš Skácelovi. Díky skvělému představení se pyšní stříbrem, když podlehli až ve finále týmu USA.

Třetí světový šampionát, který musíme zmínit, je ten, na němž se snažila rozšířit svou bohatou medailovou bilanci skvělá v tomto případě dráhová cyklistka Lada Kozlíková. Cenný kov ale nezískala, když nejlépe protnula cíl jako pátá v pořadí.

I v boji o evropské tituly měl vyškovský okres zastoupení, a to v mladičké běžkyni do vrchu, švábenické Martině Vévodové. Ta v juniorské kategorii oblékla reprezentační dres, vydala se do Francie a s náročnou tratí se vypořádala jako desátá nejlepší v pořadí.

„Očekávali jsme, že nachystají prudký kopec, ale tohle ne. I tak jsem odvedla maximum,“ řekla talentovaná dívka.

Z hlediska sportu se toho dělo více zajímavého. Míčovým hrám vládnul fotbal, jmenovitě druhá příčka zástupce Orla Vyškov Jana Hegera v míčových dovednostech, a také vstup divizních týmů do nového ročníku Poháru Českomoravského fotbalového svazu.

Vyškov musel hrát již předkolo, v němž nedal šanci Bohunicím, ale pak tvrdě narazil na pozdější katy Slavie Praha Líšeň, s níž prohrál po remíze 1:1 po sedmi penaltových sériích.

Framoz Rousínov přivítal soka z nejtěžších, druholigový HFK Olomouc a přes enormní snahu odešel poražen 0:2.

Samozřejmě kladně budou červenec hodnotit pustiměřské lezkyně, bučovičtí volejbalisté díky svému Memoriálu ing. Vladimíra Spirita či mezi šestnáctkou nejlepších týmů na světě figurující hráč petanque slavkovský Lukáš Bauer.

V srpnu si užili písku i dlažebních kostek

Skvělým představením v osmém měsíci v roce bylo české mistrovství v plážovém volejbale ve Slavkově. Z tuzemské elity nechyběl nikdo a příchozí fanoušci nejvíce přáli prakticky domácí dvojici Kolář, Tichý. Ta nakonec vybojovala bronz, prvenství si odnesli Kubala s Pavlasem.

„Naše akce měla dramatičnost až do závěru. Je pro nás čest tohle organizovat, věříme, že i v příštích letech dostaneme šanci,“ podotkl hlavní organizátor a předseda slavkovského klubu Lubomír Kuchta.

Další akcí s úplně odlišnou tématiku, zato s nálepkou premiéry, byla cyklistická Haná Tour. Tříetapový závod si nenechaly ujít velké hvězdy z mnoha koutů republiky.

Jediná potíž akce, která začala v pátek večer závodem přímo na vyškovském náměstí, spočívala v neúčasti městské osobnosti Lady Kozlíkové. Ta se nedala úplně do pořádku po operaci krčních mandlí.

„Doznívají příjemné ohlasy a už se bavíme o dalším ročníku. Byly organizační problémy, ale nic neřešitelného. Mrzí jen déšť a neúčast Lady,“ objasnil autor všeho Břetislav Usnul.

Příznivci motorismu samozřejmě na konec srpna mysleli více než kdokoli jiný. Na programu totiž byla Velká cena Brna, a na ní se poprvé v historii objevil i jezdec z Kloboučků u Bučovic Karel Májek. I když nedojel pro technickou závadu, o zisku zkušeností i vzpomínek na celý život nemohlo být pochyb.

„Jsem trochu zklamán, že jsem nedokončil, ale cením si alespoň dobré kvalifikace,“ uvedl jezdec.

Svou formu ukázal také biketrialista kategorie Minime Jan Musil, který na světovém šampionátu myslel na zlato, ale nakonec se musel díky menšímu počtu nul na kontrolních úsecích sklonit před Španělem Mollou.

Účast v baráži o atletickou první ligu si zajistili v pátém posledním díle nižších bojů ženy i muži AHA Vyškov.

Fotbalisté a ragbisté odstartovali novou sezonu, Framoz i Rostex na úvod vyhráli a tým JIMI porazil Slávii. Naopak nohejbalisté ve čtvrtfinále extraligy neuspěli proti Šacungu.

Září ve znamení vrcholných akcí

Spolu se začátkem nového školního roku přišly na řadu hlavní vrcholy sezony mnoha soutěží. Jedním z nich bylo putování vyškovských nohejbalistů extraligou. Po neúspěšné odvetě čtvrtfinále se Šacungem je čekala série zápasů s Děčínem o celkové páté místo, což mělo znamenat nejlepší umístění v historii.

Úvodní duel tento cíl ale vzdálil, když v severních Čechách prohráli Orli 1:5 a museli doma dvakrát po sobě vyhrát. To se ale po nesmírně bojovném výkonu podařilo v poměru dvakrát 5:2 a pátá příčka se stala skutečností.

„Hráli jsme na dvě stě procent a vyplatilo se. Cesta k úspěchu vedla přes singl a druhé trojice,“ radoval se kapitán celku Jan Kaděra.

Spokojenost nohejbalistů pak nečekaně znásobil pár Martin Müller, Luboš Gryc, který si na českém mistrovství dvojic v Litomyšli vydobyl právo pověsit na krk stříbrné medaile.

Počátek září vždy patří i tradiční motoristické Böttcher rallye. Tu vyhrál Leoš Flídr před Karlem Trněným. Domácím zástupcům se příliš nedařilo, největší želízko v ohni Eddy Schlager musel odstoupit z devátého místa.

„Byla tu historicky druhá nejbohatší účast, žádné velké jméno tu nechybělo. Škoda, že se více neprosadili naši jezdci,“ zhodnotil tajemník pořadatelské organizace Jiří Dokulil.

Po úspěšném evropském mistrovství běhu do vrchu se švábenická Martina Vévodová podívala i na to světové. A ve Švýcarsku doběhla šestatřicátá. „Jsem trochu zklamaná, co se dá dělat. Není ale všem dnům konec,“ zhodnotila svůj výkon.

Radoval se však i atletický klub AHA, protože ženy i muži si zajistili postup do baráže o první národní ligu.

Svoje působení v podzimní sezoně, jenž se tentokrát hrála jako jednokolový KB Cup, začali i ragbisté RC JIMI. A se střídavými úspěchy. Po dobrých prvních kolech několikrát klopýtli a o získání vstupenky do semifinále měl rozhodnout až říjen. V nucené přestávce z důvodu evropského mistrovství dvacetiletých ale Kutil, Wognitsch, Fiala, Svoboda, Zbořil, Jaroš a Šostý nelenili a na této akci získali v reprezentačním dresu nejvyšší ocenění.

Fotbalové příznivce jistě zajímalo divizní derby domácího Framozu s Rostexem, jenž po neproměněných penaltách a tyčkách na obou stranách rozhodl vyškovský kanonýr do prázdné brány zakončenou kombinací Martin Lička.