Ani poslední tři měsíce letošního roku nevyzněly pro sportovce vyškovského okresu vůbec špatně. Mezi svými protivníky dokázali excelovat zejména gymnastky, atletky, plavci, lezci, volejbalisté a nově také judisté. Zahanbit se nenechali ani ragbisté a skvěle si vedli i fotbalisté Dědic.

Říjen plný nečekaných zvratů

Mezi největší zápisy do historie okresního sportu je nutné zařadit skvělé počínání atletického klubu AHA, přesněji řečeno ženského družstva. To totiž na brněnskou baráž o první národní ligu dokázalo tak naladit formu, že z konečného druhého místa za Slavií Havířov dokázalo proklouznout do druhé nejvyšší soutěže.

„Je to neuvěřitelný výsledek, máme neskutečnou radost. Věřím, že máme na to v první lize důstojně působit,“ řekl trenér Jiří Hajzler.

Muži své kolegyně již nenapodobili, když jim patřila sedmá pozice.

Svůj vrchol absolvovaly také lezkyně pustiměřských oddílů SPL a Rebel, tedy české mistrovství v lezení na obtížnost. V Praze na medaili dosáhla Tereza Pivodová, získala bronz.

„Tereza hned od začátku naplňovala své ambice. Ve finálové cestě pak mohly uspět jen špičkově připravené závodnice, a tou byla,“ uvedl klubový kouč Kuchtíček.

Výrazně o sobě daly vědět i Kupčíková a Švecová, jež zůstaly těsně pod stupni vítězů.

Titulem českého šampióna se od října mohou pyšnit i jiní sportovci. Zástupkyně SK Trasko potvrdily svoji extratřídu a na mistrovství republiky ve společných skladbách získaly dvě prvenství a dvě druhá místa.

Nejlepší v zemi je také dědický judista Lukáš Dvořák. Třináctiletý starší žák dominoval v Mohelnici.

Samostatnou a rozsáhlou kapitolu napsali vyškovští ragbisté. Ti museli nejdříve zvládnout nakonec šťastnou situaci ohledně postupu do semifinále KB Cupu.

Prohráli sice nejdůležitější zápasy v boji o vytouženou čtvrtou příčku s Pragou a na Tatře Smíchov, ale díky disciplinárnímu trestu Pragy se podívali do dalších bojů. Tam ale neuspěli, když nestačili v roli hostů na favorizované Říčany a zkrácená sezona pro ně skončila.

Listopadové počasí přineslo konec atletiky a fotbalu

Výrazné snížení venkovní teploty směrem dolů mělo vliv i na frekvenci sportovních akcí. Příznivci atletiky ještě stihli dokončit svůj tradiční a populární běžecký pohár Vyškovska, Bučovicka a Slavkovska Dlouhá míle. V hlavních kategoriích mužům dominoval brněnský Tomáš Steiner a mezi ženami se prosadila bučovická Irena Petříková.

„Pro běžce je tento okruh závodů atraktivní třeba i proto, že výsledky jsou zvěřejňovány průběžně po každé akci,“ chlubil se představitel pořadatelského klubu AHA Jiří Hajzler.

Své letošní boje dokončila i fotbalová mužstva. Za nejpříjemnější překvapení se dají označit výsledky Sokola Dědice v krajském přeboru. Jeho hráči podávali stabilní a týmové výkony, které je vynesly až k celkovému podzimnímu triumfu. „Odolali jsme náporu, vyhráli i poslední zápas a to je hlavní,“ okomentoval dědický lodivod Jiří Štěpán.

Diviznímu Rostexu a Framozu se už tak moc nedařilo, když v pauze okupují osmé a deváté místo tabulky.

Jako velmi kladné se hodnotí i vystoupení hokejových přípravek HC Žraloci na kvalitně obsazeném domácím turnaji. Pro vítězství přijely týmy Vítkovic, Opavy, Šumperka či Zlína, a ten jako jediný vyškovské děti porazil.

„Mysleli jsme i na celkové vítězství, škoda posledního utkání. Projevila se trochu nervozita a odvrátilo se štěstí. Ale druhé místo bereme,“ usmíval se trenér domácích Martin Dufek.

Prosinec: plavecká exhibice vyškovského klubu

Vybraní členové Klubu plaveckých sportů se svými časy dostali na česká mistrovství jednotlivých kategorií a tam doslova zazářili. Vždyť jak jinak se dají nazvat celkem čtyři medaile z Poháru desetiletých a zejména sedm umístění na stupních vítězů při mládežnických šampionátech. Tituly získali Martin Hořava a Tomáš Cigánek.

„Udělali maximum, nikdo nezklamal. Mohlo být ještě lépe, ale je to krok správným směrem,“ přiblížil šéftrenér Petr Jakubčík.

Svého titulu mistra světa se v Budapešti dočkala závodnice v bodyfitness Eva Sváčková z prostějovského Želče, která ale navštěvuje vyškovské gymnázium a také často závodí pod Fitness klubem Zdena.

Velké volejbalové derby mezi Vyškovem a Dědicemi se oproti předpokladům nečekaně zvrhlo v bitvu. Po prvním dá se říci hladkém vítězství 3:1 dospělo druhé střetnutí až ke zkrácené páté sadě. Místo standardních patnácti bodů musel Vyškov zaznamenat až o sedm více. Vyhrál 22:20.

„Musím uznat, že Dědice měly větší motivaci a bylo to těžké. Prostě velký boj do poslední chvíle,“ přiznal hráč a vedoucí domácích Tomáš Luska.