O sportovcích Vyškova je stále více slyšet, posledních dvanáct měsíců toho bylo jasným důkazem. Do příchodu nového roku už chybějí dny, a tak je čas se podívat, jak si v uplynulém roce vedli sportovci okresu. Bude to bilancování příjemné, dnes se podíváme na první tři měsíce roku.

 

Ospalý leden oživili volejbalisté

Vždy těsně po novém roce se toho příliš sportovního neděje. Toto pravidlo ovšem od prvního víkendu porušoval volejbalový tým Bučovic. Druholigový Sokol patřil už na podzim předchozího roku do špičky a tohle postavení hodlal ještě vylepšit. Veřejně naznačil, že jeho cílem je vítězství v druhé lize a úspěch v následné baráži.

„Chceme postoupit, i když k tomu nás čeká ještě dlouhá cesta,“ řekl tehdy hráč, manažer a trenér mužstva Zbyněk Čížek.

A nebyla to opravdu planá slova. Už v lednu nejprve Bučovice obsadily třetí místo na Mistrovství sokolských žup a když pokračovaly v sérii výher i v celoroční soutěži, z Holešova se jeden víkend vracely se všemi body už jako lídři tabulky.

Nemalou měrou o sobě dávali vědět také atleti, i když zatím jen v individuálním stylu. Na stupně vítězů vystupovali zejména Marie Hynštová a Pavel Horák, ale ani ostatní se nenechali zahanbit.

Po několik týdnech pak přišlo spojení dosavadních vyškovských klubů pod jediný, AHA Vyškov. „Bylo nám nabídnuto, zda nepřebereme mimo jiné družstvo mužů a my souhlasili. Sdružujeme teď veškeré složky dráhové atletiky družstev a jednotlivců,“ vysvětlil představitel AHA Jiří Hajzler.

Své možnosti na další dobrý vývoj formy naznačili také lezkyně z Pustiměře a hokejoví junioři Žraloků. Svůj prozatím největší dílčí úspěch zaznamenali také florbalisté Ivanovic na Hané, když na domácím turnaji v Morkovicích přehráli Valtice a Bystřici pod Hostýnem.

 

Únor: Sportovec Vyškova a elita nohejbalu

Městský reprezentační ples přinesl slavnostní vyhlášení ankety Sportovec Vyškova 2006. Tak jako obvykle měl dvě kategorie, týmy, jednotlivce, a vítěze určené zvlášť veřejností a odbornou porotou.

A kdo získal cenné trofeje? V oblíbenosti mezi lidmi dominoval běžec Milan Adamec a porotě se nejvíce zamlouvalo jméno plavkyně Andrey Fialkové. U kolektivů zaznamenala dvojité prvenství parta moderních gymnastek SK Trasko kategorie dvanáct až čtrnáct let.

Velká čest se dostala vyškovským plavcům. Ti měli možnost putovat do Českých Budějovic, aby závodili s takovými hvězdami jako jsou Svoboda, Verner, Pechanová či Chodová. Vyškovská výprava čítala pět jmen, a sice Petru Kusalovou, Jana Hampla, Martinu Skývovou, Nikolu Polákovou a Jakuba Kozára.

„Jejich pořadí v redukovaných výsledcích podle roku narození je velkým příslibem. Stanuli i na nejvyšších příčkách,“ vyhlásil tehdejší šéftrenér KPS Vyškov Richard Cupák.

Zapomenout nesmíme na velké prvenství Magdy Hajzlerové na Mistrovství Moravy a Slezska a velký nohejbalový turnaj O pohár města Vyškova. V hale ZŠ Purkyňova se sešla česká elita a domácí NK-94 Vyškov měli zastoupení ve dvojicích Jan Kaděra, Petr Zemánek, kterým patřil bronz, a Martina Müllera s Lubošem Grycem.

„Minulý rok jsme byli druzí. Musím ale přiznat, že letos byl turnaj kvalitnější, takže třetí místo je super,“ zářil spokojeností Zemánek.

 

Březen se stal koncem Drnovic

Hlavní bombou třetího měsíce v roce byla ta od ikony drnovického fotbalu Jana Gottvalda. Oznámil, že jako funkcionář končí a s ním i klub. „Mrzí mě to, ale rozhodl jsem se z fotbalového světa odejít. Kvůli financím a taky se po šestadvaceti letech tady cítím unaven. Věřím, že fotbal v Drnovicích se brzy obnoví,“ zdůvodnil Gottvald.

Teď už víme, že jeho přání bylo vyslyšeno. Došlo k založení nového klubu a ten působí ve čtvrté okresní třídě. V otázce mládeže se začalo vyjednávat s Vyškovem.

Poprvé se o slovo přihlásil silný vyškovský sport, ragby. Při vyhlašování Ragbisty České republiky 2006 uspěl fantasticky Ondřej Kutil, nový Talent roku, a v hlavní kategorii čtvrtý Martin Snídal.

Často se mluvilo také o volejbalu, protože se dařilo dvěma týmům. Ve vítězném tažení pokračovaly Bučovice, když si zajistily vítězství ve druhé lize a mohly tak složit reparát v baráži o postup do vyšší třídy.

Poslední krok učinily v Poštorné. „Naše výkony se hodnotí výborně. Zvlášť, když baráž nám už neuteče. Poslední krok bývá nejtěžší, snad ho zvládneme,“ zmínil Čížek.

Kromě Bučovic se ale dařilo i jejich vyškovským kolegům. Ti na poslední chvíli přeskočili Holubice, stali se přeborníkem kraje a vybojovali baráž o postup do druhé ligy. Mnozí tak začali reálně přemýšlet o možnosti velkých volejbalových derby mezi Bučovicemi a Vyškovem. K tomu ale nakonec nedošlo.