V rámci první ligy působí v regionu dvanáct týmů, druhá liga zahrnuje stejný počet celků. Výjimkou není, že některá města či obce mají i více jak jedno družstvo. K takovým patří Bučovice, Hodějice, Vyškov, Holštejn a Topolany.

„Organizované šipkařství, co já vím, působí na Vyškovsku tak asi čtrnáct, patnáct let. Ligová soutěž má dvě části, podzimní a jarní. Začíná se koncem září a hraje do Vánoc, poté následuje přestávka a teď v únoru začala jarní kola, která potrvají do přelomu května a června. Závisí to vždy na počtu přihlášených klubů,“ uvedl oblastní sekretář Libor Adámek.

Ligová družstva hrají systémem každý s každým. Tým, který dle losu hrál na podzim doma, zajíždí v jarní části soutěže k protivníkům. Za jednotlivé celky nastupují do zápasů čtyři hráči, hrající buď 301 nebo 501, doplňkovou hrou je kriket. Na základě výsledků utkání si družstva připisují body do průběžné tabulky. Vítězství vynáší tři body, prohra znamená nulu, remíza je za dva. Pokud se družstvo nedostaví ke střetu, jeden bod se mu odečítá. „Z druhé ligy je možné postoupit do první a z první ligy se podle určitého klíče stanovuje postup do celorepublikové soutěže,“ osvětlil možnosti postupu Adámek.

Většina prvo i druholigových soubojů probíhá každý týden ve čtvrtek a v pátek v osmnáct hodin v restauracích, kde jsou terče schválené společností organizující soutěž. Například dnes je na programu prvoligový střet Alza Drnovice, které nastoupí proti letonickému Lizards teamu nebo bučovických Kaťáků s Alternative music pub Vyškov v bučovickém Katolickém domě. „Tipuji výsledek dnešního utkání na 10:8 a myslím, že spíše prohrajeme. Vyškov je dobrý a my s nimi mále smůlu, prohráváme s nimi o prsa,“ uvedl jeden z hráčů Kaťáků Radek Blisa.

Drtivá většina druholigových zápasů proběhla včera, dnes se popasují dvě vyškovská družstva Pavouci a U Kolejků.