Žádný posun do kýžené elitní osmičky. Nehorázná organizační smůla, v pravidlech striktní hosté, hráčská přemotivovanost, nedostatečný klid v zakončení. To vše jsou viníci současné nelehké situace.

Basketbalové dění posledních dnů ve sportovní hale Za Parkem bylo z pohledu vyškovského celku všelijaké, jen ne radostné. Desátý celek dvanáctičlenného oblastního přeboru druhé třídy se potřebuje v závěru základní části dostat do klidného pásma nejlepších osmi týmů. Poslední čtyři se totiž budou muset poprat o záchranu. Vyškovští chtěli víkendová domácí střetnutí využít k přiblížení se svému cíli, ale nestalo se.

Sobotní podvečer měl patřit souboji domácích se čtvrtým Tišnovem. Všichni zasvěcení favorizovali dopředu hosty, ovšem jen do chvíle, než dorazili do haly. Přijeli totiž jen v pěti hráčích, a tak si brousil na tak trochu nečekaný, ale potřebný triumf Vyškov.

Zasáhla ovšem vyšší moc. Duo sudích Šebesta, Bažík se chybně informovalo o hodině úvodního rozskoku a dorazilo o necelou hodinu později. „Snažil jsem se zajistit náhradní rozhodčí, ale s těmi Tišnovští nesouhlasili. No a podle pravidel je čekací doba dvacet minut, pak kterýkoli z týmů nemusí nastoupit,“ popsal problém předseda domácího oddílu Jiří Fojt. A hosté svého práva využili. „Nechal jsem, ať kluci rozhodnou sami hlasováním a nechtěli hrát. Domů bychom přijeli hodně pozdě a to oni nechtěli. Aby pískali místní sudí nám zase připadlo nepřijatelné,“ vysvětlil tišnovský trenér Martin Volena. O konečném osudu utkání tak rozhodne jihomoravský výkonný výbor České basketbalové federace. „Uvidíme, ale pokud se zápas bude opakovat, pak jsme se předběžně domluvili na úterý třetího března,“ dodal Fojt.

Šanci získat body proto dostali muži Vyškova až v neděli, ale nevyužili ji. Do cesty se jim postavili borci z Jihlavy, jedni z konkurentů v bitvách o klid v konci sezony. Úvodní minuty měly ale z pohledu domácích tragickou podobu. Než se vzchopili, prohrávali 2:12. A ačkoli pak už rostlo skóre na obou stranách, rozdíl se po celý zbytek hrací doby nezmenšoval „Bylo to špatné, nebránili jsme, nic se nedařilo. Chtěli jsme podle mě až moc vyhrát, myslím, že nám to svazovalo ruce,“ zmínil nejlepší střelec utkání v domácím dresu, patnáctibodový David Slouka. V poslední čtvrtině Jihlavští místo strachování se o výsledek ještě zvýšili a zvítězili 72:53.

Výběr Vyškova tak má pořád starosti. Reálná možnost vyhnout se bojům o udržení se vzdálila a zdá se být už spíše teoretická.