Ve fyzicky i psychicky vyčerpávajícím klání tak trojice obhájila své loňské vítězství. „Soutěž kombinuje různé vojenské dovednosti, například střelbu nebo simulovaný přenos raněného s fyzickou zdatností a vytrvalostí. Základ úspěchu je v souhře. My máme výhodu, že jsme všichni sportovně založení. Ivo se v civilu účastní zimních triatlonů, Milan hodně běhá, já mám zase oblíbené běžky. Máme stejné tempo a jsme spolu už skvěle sehraní," vyzdvihuje dvaatřicetiletý Novotný.

Neznamená to však, že by jednotlivě nebylo co zlepšovat. „Moje parketa rozhodně nejsou třeba lezecké disciplíny. Letos jsme měli za úkol vylézt na skálu spolu s kulometem a jeho podstavcem. Limit byl patnáct minut, přičemž z patnácti týmů to stihlo jen sedm. My jsme to zvládli jen tak tak, na šestém místě s půlminutovou rezervou," přibližuje nadporučík.

Survive znamená přežít a i o tom Survival je. O život sice nejde, ale Novotný vzpomíná na tři roky staré dvacetistupňové mrazy nebo na kolegu, který velkou část závodu dobíhal s rozřízlým stehnem, které mu nakonec spravily čtyři stehy.

Kariéru profesionálního vojáka Novotný dřív nezvažoval. „Ozval se mi kamarád, který se chtěl do armády moc dostat. Pozval mě, ať s ním zkusím výběrové zkoušky. Řekl jsem si, proč to nezkusit. Dopadlo to tak, že mě vzali a jeho bohužel ne," krčí rameny s tím, že je se svou volbou spokojený. Zároveň pokračuje ve studiu: dálkově si dodělává magisterský titul z oboru tělesná výchova a sport.

Jeseníky, odkud si odvezl další pohár, Novotný dobře zná, vyrostl tam. Do Bučovic se dostal právě díky službě. „Je to klasika, jednou za pár let měníte působiště," říká.

Za sebou má například i půlroční misi v Afghánistánu jako člen provinčního rekonstrukčního týmu, který doprovází civilní experty, co pracují na různých projektech, jejichž cílem je zkvalitnit život tamních obyvatel. „Šlo o cennou zkušenost. Osobně pro mě bylo výhodou, že jsem tehdy neměl dívku ani dítě, což nyní mám. I tak bych se ale chtěl v budoucnu zase podívat do zahraničí. Láká mě ale spíš vojenské studium," plánuje.