Asociace školních sportovních klubů ve spolupráci s Domem dětí a mládeže ve Vyškově uspořádala minulý týden tradiční atletický mítink základních škol Pohár Rozhlasu. Je to atletická soutěž, určená žákům druhého stupně základních škol. Podle organizátorů udržuje atletické tradice na školách a podněcuje chlapce a děvčata k pravidelnému aktivnímu sportování.

Již třicátý devátý ročník tohoto klání se konal na atletickém stadionu v parku ve Vyškově. Závod byl rozdělen podle věku na dvě kategorie. Mladší žáci a žákyně, to je šestá a sedmá třída, soutěžili v úterý. Osmé a deváté třídy, které své výkony porovnávaly ve čtvrtek, pak tvořily druhou kategorii.

Za pěkného slunečného počasí bojovalo o titul přeborníka okresu celkem deset škol v každé kategorii. Byly to vyškovské základní školy Nádražní, Purkyňova, Víceleté gymnázium, Tyršova, slavkovské Komenského a Tyršova. Účastníky doplnily i ZŠ Rousínov, ZŠ Ivanovice na Hané, ZŠ Bučovice a ZŠ Křenovice.

„Do soutěže se zapojují každý rok pravidelně stejné školy, ale také se přihlašují i nové,“ sdělila Jaroslava Kováčová, členka Okresního klubu ASŠK České republiky ve Vyškově.

Celkem se tak na stadionu vystřídalo čtyři sta dvacet závodníků, kteří přijeli bojovat o titul přeborníka okresního kola. Soupeři si měřili své síly v mnoha disciplínách, a to běh na šedesát, šest set, osm set, tisíc a patnáct set metrů. Dále se porovnávali ve skoku dalekém, skoku vysokém, vrhu koulí a štafetách na čtyřikrát šedesát metrů.

„Výkony soutěžících byly hodně vyrovnané, byla mezi nimi vidět bojovnost a chuť soutěžit,“ říká Jaroslava Kováčová.

Každý závodník však mohl reprezentovat svoji školu maximálně ve dvou individuálních startech a také ve štafetě. Vzhledem k tomu, že za každou školu mohou v disciplínách nastoupit jen tři atleti, z nichž dva nejlepší se bodují, čítaly tak startovní listiny na třicet nejlepších žáků z okresu. Družstvo tvoří maximálně dvanáct závodníků a vyhrává družstvo s největším počtem bodů.

„Prvenství se v tak silné konkurenci považuje za velmi cenné a je k němu třeba velmi dobrých výkonů,“ uvedl hlavní oragnizátor celé akce Libor Kocourek.

V kategoriích mladší dívky a chlapci se nejlépe vedlo ZŠ Nádražní a souboj starších kolegů vyhrálo mezi dívkami Víceleté gymnázium a mezi chlapci ZŠ Tyršova. Všichni vítězové budou reprezentovat okres Vyškov v krajském kole. To se uskuteční příští úterý na stadionu Tělovýchovné jednoty Lokomotiva v Břeclavi.

Pohár Rozhlasu proběhl za pěkného počasí a dobré sportovní atmosféry. „Jako každoročně byly dosaženy kvalitní výsledky. Kladně lze hodnotit nové technické vybavení areálu, což mělo vliv i na lepší výkony tohoto ročníku,“ dodala na závěr Jaroslava Kováčová.