Disciplíny jako skákání přes švihadlo, kliky, shyby, šplh, skoky, plavání, driblink, hod medicinbálem, a samozřejmě běhy podporují všestranný sportovní růst talentů, který se později může specializací na vybranou disciplínu vypilovat třeba k olympijským metám. V každém případě děti, které se s nimi v okresních kolech „poperou" nejlépe, to pak mohou, coby reprezentanti svých škol, dotáhnout přes krajské kolo až do celostátního finále.

Náročný sedmiboj

Školáci z Vyškovska si to už druhým rokem rozdali ve sportovním areálku Základní školy 710 v Bučovicích a nad vším tam dohlížela další sportovní hvězda světového formátu Šárka Kašpárková. „Bučovice jsou tak trochu moje srdeční záležitost, už tady mám hodně přátel a jezdím sem strašně ráda," popsala bronzová medailistka z olympijských her a mistryně světa v trojskoku další cíl těchto sportovních klání. Tedy i poznávat nové kamarády.

Letošního okresního finále se zúčastnily reprezentace osmi základních škol a závodily v sedmi disciplínách. OVOV jich celkově nabízí deset, bučovický program obsahoval sprint na 60 metrů, trojskok, dribling s basketbalovým míčem, medicinbal, leh – sed, kliky, švihadlo a plavání. „Mezi družstvy se žádné překvapení nekonalo. Loňské prvenství obhájila ZŠ Slavkov, Komenského a společně s druhou ZŠ Rousínov postupují do krajského kola. Absolutním vítězem se mezi chlapci stal Dominik Prštický ze ZŠ Bučovice 710 a mezi dívkami Amálie Krytinářová ze ZŠ Slavkov, Komenského. Tito dva závodníci si ziskem bodů vybojovali diamantové odznaky a obdrželi hodnotné věcné ceny od společnosti DECARO," přiblížila nejdůležitější výsledky hlavní organizátorka Miroslava Hanáková.

Její práci, celkovou organizaci mítinku i sportovní výsledky dětí ocenila Šárka Kašpárková i její druh, někdejší trenér, ale hlavně uznávaný atletický odborník Michal Pogányi. „Opět to tu všechno klapalo na jedničku a je vidět, že i na Vyškovsku rostou sportovní talenty. Myslím si, že některá jména ještě na sportovních kolbištích uslyšíme. A napište, že tu byly jen samé hezké učitelky," s humorem sobě vlastním pochválil všechny aktéry závodů bývalý vynikající výškař a i trenér a československý reprezentant.

Reprezentovali svoji školu

ZŠ Slavkov u Brna, Komenského

Markéta Urbanová, Monika Chromá, Amálie Krytinářová, Eva Kubová, Aleš Poláček, Marek Žemla, Petr Šebela, Jakub Levíček.

ZŠ Rousínov

Eliška Sekaninová, Michaela Zlámalová, Simona Vartová, Michaela Šmerdová, Petr Hála, Ondřej Krejčí, Martin Jelínek, Tomáš Kloupar, Sabina Lehká, Jana Blažková, Jan Vařeka, Miroslav Hluchaň, Pavel Sedlmajer, Patrik Baroš, Martin Snášel.

ZŠ Bučovice 711

Eva Valentová, Klára Vajdová, Simona Pokladníková, Tereza Čadíková, Štěpán Kachlík, Lukáš Radvan, Michal Cibulka, Pavel Machálek.

ZŠ Vyškov, Morávkova

Karolína Kašpárková, Natálie Horáková, Michaela Gregorová, Nela Zehnalová, Adam Popovič, Vilém Brunclík, Filip Zeman, Adam Forró, Nicola Tunová, Dominik Kalášek, Martin Hofer, Václav Hušek.

ZŠ Bučovice 710

Jana Pištolová, Marie Holíčková, Hedvika Čandová, Eva Rotreklová, Marek Tihelka, Patrik Čonka, Jakub Polouček, René Bikár, Veronika Straková, Adéla Boháčová, Tamara Pevná, David Šlampa, Tomáš Hudyliv, Dominik Prštický, Jakub Kachlík, David Macháň.

ZŠ Vyškov, Purkyňova

Lucie Macháňová, Veronika Murányi, Sabina Slezáčková, Klára Adámková, Petr Grmela, Adrian Melko, Martin Smetana, Jiří Novák, Žaneta Slunská, Robin Husár, Filip Prchal.

ZŠ Slavkov u Brna, Tyršova

Kristýna Růžičková, Adriana Baštýřová, Barbora Přerovská, Barbora Kučerová, Jan Kyselka, Jakub Šebek, Michal Šebek, Jakub Vitoul, Petr Daniel, Eliška Ondráčková, Lukáš Sušil, Adam Zemánek, Filip Svoboda.

ZŠ Vyškov, Letní pole

Anísa Filali, Alexandra Vernerová, Klára Nohelová, Jiří Osolsobě, Pavel Jelínek, David Navrátil, Lukáš Adamec.

Kašpárková: Chválím celkové zlepšení výkonů
Bučovice /ROZHOVOR – Pozvánku mezi děti nebo mladé sportovce neodmítne nikdy. Zcela zákonitě se tak stala tváří OVOV, tedy akce Odznak všestrannosti olympijských vítězů. V Bučovicích je už jako doma a kromě role rozhodčí tam vystupuje především jako kamarádka a poradkyně mladých sportovců. „V Bučovicích to organizují dobře a chválím i celkově lepší výkony než loni," zdůraznila Šárka Kašpárková, bronzová olympijská medailistka a mistryně světa v trojskoku.

Co všechno obnáší vaše účast v OVOV?
S Michalem a Gejzou Valentem (pozn. red.: Michal Pogányi, druh Šárky Kašpárkové, bývalý výškař a atletický trenér. Gejza Valent, bývalý československý reprezentant v hodu diskem, bronzová medaile na mistrovství světa) pomáháme s organizací jednotlivých okresních kol na celé Moravě a i v části Vysočiny. Je to pořádný zápřah. Například teď po Bučovicích nás v pátek čeká okresní kolo v Prostějově, příští týden v Kroměříži, v Uherském Hradišti, v Novém Jičíně a v Brně-městě. Od desátého června pak máme den po dni vždy jedno krajské kolo.

Jsou pro vás Bučovice něčím specifické?
Určitě, jsou tak trochu moje srdeční záležitost, už tady mám hodně přátel a jezdím sem strašně ráda. Mimo to jsem tu byla i na samostatné besedě. Závody jsou tady vždycky perfektně zorganizované.

Co byste letos ze závodu zdůraznila, pochválila zvlášť?
Že se zvýšil počet zúčastněných škol a věřím, že tento trend bude pokračovat, protože to rozhodně smysl má. Ale především jsou to celkové výkony. Nejlepší družstva dosáhla kolem třiceti tisíc bodů a to je víc než loni. Je vidět, že učitelé se v hodinách tělocviku, a možná i mimo ně, těmto disciplínám věnují. Opravdu chválím.

Asi jste speciálně pochválila i oba vítěze soutěží jednotlivců.
Jistě, jsou výborní. Amálku Krytinářovou znám z dřívějška. Je to všestranná sportovkyně, především výborná tenistka. Dominika Prštického moc ne, ale určitě o něm ještě uslyšíme.

Jak se stali právě oni celkovými vítězi?
Samozřejmě především svými výkony. Ty se pak přepočítávají podle speciálních tabulek na koeficienty v návaznosti na věk. Je to docela objektivní hodnocení.

Jak byste třeba v závodění s dětmi dopadla vy? Které disciplíny by vám moc „nevoněly"?
To víte, že jsem si všechno musela taky vyzkoušet, ale kolikátá bych skončila po přepočtu na věk, to si opravdu nedokážu představit. Ale poslední bych určitě nebyla. A neprotivnější jsou mně všechny silové disciplíny, třeba kliky a shyby (úsměv).

Co, jako vynikající atletka, říkáte vyškovské atletice?
Sleduji a opět chválím. Přehled mám. Dělá ji tady i můj bývalý spolužák z gymplu Luboš Stloukal. Navíc dcerka Terezka už také s atletikou začala a ve Vyškově má ve své kategorii několik zdatných soupeřek.

A jak jste na tom nyní s aktivním sportem vy sama?
Občas si jdu zaběhat, zaplavat a hlavně hraju basketbal. Městský přebor v Brně za Podolí. Trojskok? Proboba, už ne, ne! Na to už nejsem trénovaná. To bych zdravá nepřežila (úsměv).