Víte, o který sport jde? Správně, na pořadu sobotního dne Vyškovska je pétanque. A kde jinde než ve městě s pořádným kusem francouzské historie. Slavkovská zámecká zahrada bude jako každoročně hostit turnaj s účastí české elity tohoto sportu i mezinárodních hostů nazvaný Grand Prix d´Austerlitz. „Očekáváme účast kompletní české špičky a jako pokaždé nám to zpestří cizinci. Určitě tu budou Slováci, Poláci, v minulosti tu byli Rusové, Belgičani. Uvidíme, kdo všechno dorazí," řekl ředitel akce Josef Dvořák.

Startovní listina letos sice bude trochu chudší než v minulých letech, ale kvalita dorazí. „Přijede kolem padesáti trojic, některé se budou prostřednictvím internetu určitě registrovat až na poslední chvíli. Ale skoro nikdo z těch nejlepších v republice už tam teď nechybí, v tomhle to slabší ročník rozhodně nebude," ujistil Dvořák. Nejvýše nasazenou bude, dá se říci, brněnská trojice Pavel Hejl mladší, Milan Hašek a Tomáš Stoklásek.

Kdo ze slavkovských diváků očekává, že bude moci držet palce mnoha domácím z klubu PC Austerlitz 1905, mýlí se. „Moc toho neodehrajeme, nejsme nijak velký klub, máme dvanáct aktivních členů a skoro všichni se budou podílet hlavně na tom, aby všechno organizačně proběhlo, jak má. Tedy servis, pořadatelství, řešení drobných problémů, které mohou přijít a podobně," vysvětlil turnajový šéf.

Přesto se slavkovská skupina kolem hry pétanque drobného zastoupení dočká, v jednom týmu bude mít hned dvojnásobné. Domácí dvojice Pavel Mrňka a Radomil Kučera spojí síly s Danielem Kachlířem z oddílu ŽEPEC.

Letošní ročník s pořadovým číslem patnáct přinese dvě základní změny. Poprvé nebude probíhat doprovodný turnaj amatérů. „Už je tomu tak, týmy, řekněme z neaktivní veřejnosti, se nám tentokrát příliš nehlásily, a tak jsme jejich souboje zrušili. Je to škoda, ovšem zůstává ten špičkový turnaj," podotkl Dvořák.

Další změnou je „šachový" systém. Bude se hrát od brzkého rána švýcarským systémem na pět základních kol, tedy narazí na sebe v každém kole účastníci, kteří budou mít do té doby stejný počet výher. Nejlepší šestnáctka celkového hodnocení pak postoupí do vyřazovacích bojů, které vyvrcholí až těsně před setměním.

A ještě jednu změnu by pořadatelé i hráči rádi zažili. Týká se počasí. „Podle předpovědi by mělo být teplo až horko. Předloni jsme se úplně topili, minulý rok jsme několikrát během dne zmokli, tak snad letos to všechno bude provázet slunečné počasí," uzavřel ředitel.

Program:

Sobota, Slavkov u Brna, areál zámecké zahrady

Začátek 9.15 hodin

Finále 20.00 hodin