Kompletní česká špička u nás stále populárnějšího sportu petanque se na sobotu sjede do Slavkova. Koná se tam totiž jedna z vrcholných akcí petangové sezony pod názvem Grand Prix d´Austerlitz.

Turnaj není žádnou novinkou. Ten letošní totiž nese přídomek jedenáctý. A za více než desetiletí se řádně vypracoval. „Je jedním z největších turnajů v pétanque v republice,“ upozorňuje ředitel turnaje Josef Dvořák.

Turnaj založila Česká asociace pétanque klubů, jež často figuruje také pod zkratkou ČAPEK, už v roce 1996. „Asociace využila krásné prostředí slavkovského zámku k založení významné petangové tradice,“ poznamenává Josesf Dvořák, jehož klub PC Austerlitz 1805 v roce 1999 pořadatelství akce převzal.

To, že se turnaj koná právě ve Slavkově, není náhoda. „Spojení francouzské národní hry s místem nejslavnější bitvy francouzských vojsk je symbolické a zároveň přirozené. Jen ty současné bitvy na turnaji přináší hlavně radost ze hry, která je určena pro každého od dětských do seniorských let,“ vysvětluje romantické souvislosti Josef Dvořák.

A vhodnost hry pro zájemce všeho věku organizátor potvrzuje také činy. Letošní ročník je totiž otevřený pro všechny zájemce. „Pétanque hraje většina hráčů pro jeho dostupnost a hlavně přátelskou atmosféru, která je pro něj stejně důležitá jako hra samotná,“ tvrdí Dvořák. Přesto očekává, že většina hráčů, kteří se sjedou, bude patřit mezi nadšence registrované v ČAPEK. „Nebude chybět ani absolutní špička. Slavkovský turnaj si hráči velmi cení. Loni přijelo třeba osm hráčů z první desítky českého žebříčku,“ slibuje ředitel Dvořák.

Mezi hráči bývají každoročně čeští reprezentanti i řada cizinců především z Polska, Slovenska, Maďarska ale i Rakouska nebo Francie. Příznivci francouzské hry tak zde můžou sledovat zápasy na špičkové úrovni.

Účast na turnaji se pohybuje mezi padesáti a devadesáti tříčlennými družstvy. Loni tak přijelo do Slavkova téměř sto osmdesát hráčů, kteří sehráli na sto šedesát zápasů.

Zápis do turnaje je v sobotu od osmi do tři čtvrtě na devět ráno. O půl desáté pak začnou zápasy ve skupinách. Vyvrcholení přijde v pozdních večerních hodinách za svitu hvězd a lamp. „Nevíme kdy. Záleží na tom, jak rychle se bude hrát,“ říká Josef Dvořák.

Smutnit nemusí ani ti, kteří vypadnou už v raných fázích turnaje. Budou totiž zařazeni do doprovodného turnaje útěchy pod názvem Petite Prix d´Austerlitz. „Nechtěli jsme připustit, aby hráči ze vzdálených koutů republiky jeli domů po pár zápasech,“ vysvětlil ředitel závodu Dvořák.