Předprázdninová idylka? Jak pro koho, ve slavkovské víkendové realitě pro desítky párů dospělých příjemná námaha a boj o možnost pro všechny zahrát si s českou špičkou letní varianty volejbalu. Kvalitním plážovým volejbalem vyhlášený areál u tamního koupaliště měl o program po celé dva víkendové dny postaráno, konal se Poštovní spořitelna Cup 2009.

Do druhého ročníku regionálního turnaje se mohli přihlásit i neregistrovaní hráči. Amatéři i profesionálové na slavkovském turnaji bojovali o vstup na turnaj v Uherském Hradišti, kde se můžou probojovat na mistrovství republiky. „Akce je uzavřená pro první osmičku aktuálního žebříčku Asociace beachvolejbalu, jiné omezení neexistuje. Do dalšího kola pak postupují vždy vítězové každé kategorie,“ objasnil systém jeden z hlavních organizátorů turnaje a představitel slavkovského beachvolejbalového klubu Lubomír Kuchta.

Startovní listina úvodní z řady připravovaných vrcholných akcí léta ve Slavkově tak čítala pěknou řádku jmen, a to v sobotních kategoriích mužů, žen i seznamu juniorů. Mládežnická elita vše okořenila. „Juniorská reprezentace tu měla blízko přípravný kemp na blížící se evropské mistrovství, a tak jsme jim umožnili hrát, jejich účast byla velkým zpestřením,“ zmínil Kuchta.

Ale nejen na kolbišti se míhaly hvězdy tohoto odvětví, stovky příchozích fanoušků, které do Slavkova zavítaly, mohly spatřit i další velké osobnosti. Zasvěceným rozhodně nejsou cizí jména Milana Džavoronoka nebo současného asistenta trenéra juniorského českého výběru Milana Hadravy. Ten se dokonce do bitev přímo zapojil. „Šel jsem si zahrát jen tak pro chuť s mladým nadějným Tomášem Haklem. Mezi nejlepší jsme se nedostali, ale jsem spokojený. Všechno to tady dobře odsýpalo a probíhalo na přátelské úrovni,“ vyznal se Hadrava.

A kdo se tedy radoval z vítězství a postupu do uherskohradišťského klání? V mužském finále přehráli Michal Hrazdíra a Martin Klapal dvojici Igor Stejskal, Marek Šimko ve dvou setech, ženám dominovala Jana Goliášová s Ivou Štorkovou. „Amatéři na profesionály nestačili, hráli druhé housle. Co se týče známých účastnic, více se snad čekalo od Soni Mikyskové s Terezou Fiedlerovou,“ dodal Kuchta. Brněnské šestkové specialistky se nedostali do bojů o stupně vítězů.

Své zastoupení měl v záplavě výborných volejbalistů také přímo Vyškov, čerstvě druholigoví hráči klasické odrůdy zápasů nad vysokou sítí Tomáš Luska a Ivan Kusala ovšem díru do světa také neudělali.

Nutno dodat, že mládežnické naděje mohly hrát naplno po oba dny. V neděli totiž junioři nastoupili na stejných kurtech k celostátní soutěži Českého poháru Gala cup 2009 a v něm dokazovali, že se sportovní veřejnost nemusí o budoucnost plážového volejbalu v této zemi bát. Prvenství si nakonec zajistil pár Pfeffer, Rodek, když v rozhodujícím utkání zdolal protivníky Borovce s Maulerem. „Po organizační stránce šlo o náš první zátěžový víkend a až na sobotních pár kapek vše vyšlo. Náš zájem budeme směřovat k mistrovství České republiky, které budeme pořádat třináctého až šestnáctého srpna,“ uzavřel Kuchta.