Do historického prostředí Zámeckého parku ve Slavkově u Brna se opět po roce vrátila u nás stále nevšední i když stále více a více oblíbená hra pétanque. Zástupci místního klubu PC Austerlitz 1805 tam totiž pořádali další, již jedenáctý, ročník tradičného klání Grand Prix d´Austerlitz.

Do sobotního souboje o prvenství se pustilo čtyřiašedesát tripletů, trojčlenných petanquových družstev. Celkem tedy bojovalo sto dvaadevadesát nadšenců francouzské hry. Družstva byla rozdělena do šestnácti různých skupin, v nichž se utkala systémem každý s každým o dvě volná místa do vyřazovacích bojů.

Ani letos na turnaji nechyběla absolutní česká špička petanque. „Z první dvacítky se tu ukázalo šestnáct hráčů. Osm z nich přitom figuruje i v první české desítce,“ pochvaloval si jeden z organizátorů turnaje Josef Dvořák z místního klubu PC Austerlitz 1805. Krom Čechů navštívili město Napoleonova vítězství i Slováci, Poláci a Irové.

Už v základních skupinách se s turnajem rozloučili někteří z favoritů. Ale nemuselo je to nijak zvláště mrzet. „I ti, kteří měli smůlu pak svoje kvality ukázali v doplňkovém turnaji Petite Prix d´Austerlitz,“ upozornil Josef Dvořák. Zmíněný název nese doplňkové utkání poprvé, ve Slavkově se však koná tradičně a pochvalují si jej hráči i organizátoři. „Nechtěli jsme připustit, aby hráči ze vzdálených koutů republiky jeli domů po pár zápasech,“ vysvětlil ředitel závodu Dvořák. Náplast v podobě Petite Prix d´Austerlitz je o to příjemnější, že i výsledky tohoto turnaje se započítávají do českého pétanquového žebříčku.

Do play-off hlavního klání se probojovalo celkem dvaatřicet celků. Jejich členové už v každém střetnutí hráli o všechno. Turnajovým pavoukem se nakonec dostalo až na samý vrchol a loňské vítězství obhájilo družstvo ve složení Romana Vokrouhlíková z Prahy, Alice Hančová z Vrchlabí a brněnský Tomáš Stoklásek. Skutečnost, že každý z vítězného týmu pochází z jiného koutu republiky vysvětlil Josef Dovřák jednoduše. „Je to jako v tenise, všichni se známe a záleží pouze na tom, kdo se s kým domluví, ne kdo odkud je,“ řekl.

Na domácím turnaji se paradoxně neobjevilo moc domácích hráčů. „Jako členové pořádajícího oddílu jsme měli spíše problémy se zajištěním hladkého chodu turnaje a celkově s jeho organizací,“ podotkl Dvořák. Přesto se jedno slavkovské želízko v ohni dokázalo propracovat až hodně vysoko. Filip Bayer s družstvem českých juniorských reprezentantů vyšplhal až na sedmou příčku ze všech celkově čtyřiašedesáti tý­mů.

Doplňkový turnaj Petite Prix d´Austerlitz vyhráli jedni z favoritů. Pohár pro vítěze odneslo družstvo z Karlových Varů ve složení Lukáš Valenz, Pavel Valenz a Helena Denisovová.

Letošní turnaj ve Slavkově se podle slov jeho organizátorů nadmíru povedl. „Přálo nám počasí a vše se odehrálo ve velmi dobré atmosféře. A o tu jde především. Pétanque totiž hraje většina hráčů pro jeho dostupnost a hlavně přátelskou atmosféru, která je pro něj stejně důležitá jako hra samotná,“ pochvaloval si organizátor Josef Dvořák. Zvláště mile jej překvapilo i nadšení slovenských hráčů, kteří se na turnaji objevili poprvé a také to, že týmy Poláků dali Slavkovu přednost před souběžně konaným domácím prestižním turnajem pětidílného středoevropského seriálu Centrope Cup.