Celorepublikové finále regionálních turnajů bylo důležité z mnoha důvodů. Slavkovský areál u koupaliště zasypaly během dvou dní více než čtyři desítky dvojic s nadějí, že právě tudy vede cesta na národní šampionát. „Je cítit napětí, jde o hodně, pro většinu o možnost splnit si sen," prohlásil místopředseda pořádajícího klubu Lubomír Kuchta.

Ale pozor, vsadit si třeba mezi ženami na populární Kiki a Maki Kristýnu Kolocovou a Markétu Slukovou nešlo. Nejlepší dvojice podle českého žebříčku Asociace beachvolejbalu byste o víkendu ve Slavkově hledali marně. „Startovat nemohli žádní zahraniční účastníci a v kategoriích mužů a žen nikdo, kdo figuruje na žebříčku do dvacátého místa. Jde tedy o to, že se na republiku dostane někdo z amatérů," vysvětlil.

A právě toho dokonale využili domácí Petr Chromý s Pavlem Kolářem. Jejich motivace pokusit se o finále a tedy i postup byla od začátku zřejmá. Na konci srpna se mužské mistroství republiky totiž bude konat právě ve Slavkově, tedy v jejich domovině. „Byl to ten prvotní impuls, abych to po mnoha letech zkusil a Pavel byl také okamžitě pro. Sice já už teď bydlím jinde, ale máme tu spoustu známých a věděli jsme, že by to byl na konci léta velký zážitek," objasnil Chromý.

Krátká příprava

Na sehrání příliš času neměli. „Ani jeden jsme tomu moc nedali, párkrát jsme si zatrénovali a šli do toho. Přesto nám to sedlo parádně. Hrálo se nám dobře," řekl. První dva zápasy tomu jasně odpovídaly, „Slavkovští" je hladce vyhráli.

A ani další nástrahy vyřazovací části je nezastavily. Včetně finále, v němž hladce ve dvou setech přehráli Pražany Vladka Pavelku s Petra Boulu. „Nejtěžší bylo asi čtvrtfinále, tam jsme měli chvílemi na mále, ale vyšlo to. Zvládli jsme pět zápasů za den, zdraví drželo, čekal jsem, že to bude o dost horší," usmíval se třiačtyřicetiletý Chromý.

A neztratili se ani další domácí, byť na nejvyšší příčky to nestačilo. Kuchta s Janem Biječkem se protlačili na konečné sedmé místo, Čáp s Tomášem Biječkem byli devátí. Dvanáctá pozice patří posledním do slavkovské party Zehnálkovi s Bláhou.

Vyrovnané bitvy

Ale diváci neviděli v akci jen silnější pohlaví. Na kurtech se v sobotu objevilo i to něžné. Tomu vládla opavská dvojice Štěpánka Šťastná a Romana Elblová, když ve třísetovém finále porazila olomoucké Hronovou s Janečkovou. „Tam už to bylo o dost vyrovnanější, rozhodovaly maličkosti. Vítězky musely vydržet dokonce šest zápasů v jediný den, to je slušná zátěž," okomentoval Kuchta.

Druhý turnajový den, tedy neděle, pak patřila mixům. A hlavně Kláře Pecháčkové a Janu Šalingovi, kteří v duelu o zlato přehráli Alenu Pecháčkovou s Kořánem ve třech sadách. Finále mělo obsazení výhradně z Chodova. Domácí Martina a Jan Biječkovi obsadili devátou pozici, ještě lépe si vedli vyškovští Kateřina Veselá a Tomáš Luska, celkově pátí.

Finalisté tak mohou dál snít o republikových medailích. Ty mužské se budu rozdělovat poslední prázdninový víkend právě ve Slavkově. „Organizačně jsme spokojeni, vyšlo tolik důležité počasí, diváci i hráči samotní si to myslím užili," dodal klubový šéf.

Beachvolejbal

Mistrovství regionů

Slavkov, areál koupaliště

Muži

Finále: Pavel Kolář, Petr Chromý – Vladek Pavelka, Petr Boula 2:0 (19, 18). O 3. místo: Petr Doubravský, Martin Caban – Dalibor Michalec, Tomáš Michalec 2:0 (22, 17)

Ženy

Finále: Štěpánka Šťastná, Romana Elblová – Simona Hronová, Markéta Janečková 2:1(-16, 19, 9). O 3. místo: Gabriela Pokorná, Michaela Holystová – Ivana Cebáková, Veronika Nucová 2:0 (skreč).

Mixy

Finále: Klára Pecháčková, Jan Šaling – Alena Pecháčková, Petr Kořán 2:1 (13, –18, 13). O 3. místo: Simona Hronová, Marcel Mysliveček – Ivana Koutková, Jaroslav Škrobák 2:0 (17, 12). (macl)