Zdravý respekt k soupeři byl na místě. Blue Volley je faktickou farmou extraligového Black Volley Beskydy s vyplývajícími nadstandardními podmínkami. A v dosavadním průběhu druhé nejvyšší domácí soutěže ztratil jen dva body po těsné porážce 2:3 s Dobřichovicemi.

Nakonec ale bylo všechno jinak. Z bučovické palubovky si Ostravané v pátek večer odvezli volejbalový debakl 0:3, ze sobotní domácí odvety vydolovali jen bod po prohře 2:3.

I. liga mužů
11. kolo:
Sokol Bučovice
- Blue Volley Ostrava 3:0
Sety: 25:21, 25:16, 25:19. Diváků: 240.
Bučovice: Kobolka, Toman, Kristian, Varous, Minda, Masař, Špelda (L) – Čeketa, Červinka, Jakubec, Fila, Mlčúch, Vodička, Neubauer. Trenéři: Zbyněk Čížek, Jaroslav Vlk.

12. kolo:
Blue Volley Ostrava
– Sokol Bučovice 2:3
Sety: 25:22, 23:25, 21:25, 28:26, 12:15.
Bučovice: Masař, Fila, Neubauer, Jakubec, Minda, Mlčúch, Špelda (L) – Kobolka, Kristian, Červinka, Kán.
Čelo tabulky:
1. Bučovice      12 8 3 0 1 33:12 30
2. BV Ostrava   12 9 0 2 1 31:15 29
3. Dobřichovice 12 7 2 1 2 30:16 26
4. Hr. Králové    12 5 2 1 4 26:22 20
5. Lvi Praha B    12 5 2 1 4 23:20 20

„V zápase u nás rozhodly dvě věci. Za prvé samozřejmě náš výkon, i když jsme ze začátku byli trochu nervózní. Za druhé si myslím, že oni podlehli atmosféře v naší hale a naší haly. Poprvé přišlo přes dvě sta diváků, konkrétně 240, a doslova nás hnali za vítězstvím. Postupem času jsme na palubovce jednoznačně dominovali a chtěl bych vyzvednout nejlépe útočícího a bodujícího hráče celého zápasu, našeho Lukáše Čeketu. Sedmnáct bodů za tři sety je docela pěkný individuální výkon,“ shrnul první zápas Čížek.

Utkání uzavřelo první polovinu programu základní části I. ligy a k odvetě tak Bučovičtí odjeli už jako vedoucí tým tabulky, neoficiální půlmistr. Dalo se ale čekat, že ve velké sportovní hale v Ostravě-Nové Bělé se bude hrát podle jiných not. Navíc dopolední začátek po dlouhé cestě nahrával do karet spíše domácím.

„Aklimatizaci“ hosté skutečně zaplatili prvním ztraceným setem. Od druhého se ale už odehrávala vyrovnaná volejbalová bitva.

„První set byl opravdu takový seznamovací s halou, ale na to prohru nechci svádět. Nedařila se nám přihrávka a ani servis. Od druhého setu jsme celou hru zpřesnili, začali jsme lépe bránit i útočit a otočili jsme stav na 1:2. Myslím, že právě od třetího setu jsme pak už měli mírně navrch. Ve čtvrtém setu jsme dokonce měli jeden mečbol, ale neužili jsme jej, takže musel rozhodnout tie-break. Ten jsme zvládli líp než domácí. Masařem jsme si vytvořili náskok 2:0 a dvoubodový rozdíl jsme si udržovali do výměny stran, tedy na 8:6. Hned jsme zvýšili na 9:6 a pak utekli 13:9. Tento náskok nám stačil a kluci zkrácenou sadu dotáhli poměrně v klidu k vítězství,“ zhodnotil kouč Bučovic druhý zápas.

Ten nabídl mnohem zajímavější pasáže, než hladká „záležitost“ v Bučovicích. Ve druhé sadě hosté vedli 24:20 a vypadalo to na jasnou koncovku. Jenže tlakem Ondřeje Romana na servisu domácí stáhli na rozdíl jednoho bodu. Hostující lavička si vzala oddechový čas, po kterém zapracovalo pravidlo, že po takovém přerušení úspěšné série servisů se kazí a Roman opravdu podání nezvládl. Třetí set se rýsoval jako jednoznačná záležitost sokolů. Vedli 17:10, ale tentokrát je pěti body přibrzdil výborně podávající Matěj Koloušek. Nakonec ale Bučovice set dotáhli k vítězství. Jak za naznačil Čížek, zápas mohla ukončit čtvrtá sada a hosté si mohli odvést všechny tři body. Po útoku Tomáše Fily šli do vedení 24:23, ale Fila pak zvolil servis na jistotu. Domácí po dobrém příjmu a útoku srovnali a set pro sebe rozhodli v třetí setbolem.

„Něco podobného, tedy ztracený mečbol ve čtvrtém setu, se nám stalo i v Hradci Králové. Tam jsme měli dokonce tři, ale nakonec jsme také vyhráli až v tie-breaku. Ale s dvěma vítězstvími a ziskem pěti bodů jsme samozřejmě nadmíru spokojení. V polovině soutěže jsme se poprvé vyšplhali na první místo tabulky,“ cení si Čížek.