Nový rok se už nezadržitelně blíží a ten starý završují po sportovní stránce tradičně ankety. Ta městská už začala hledat Sportovce Vyškova 2011. O to, aby se našel, se stará Komise pro sport a tělovýchovu Rady města Vyškova. Právě jí v prvním kroku vyškovské kluby zasílaly vlastní návrhy možných nominovaných, aby minulý pátek samotná odborná komise vybrala desítku nejlepších jednotlivců a sedm kolektivů. A teď přichází rozhodující fáze: samotná volba.

Lístky i internet

Ta bude probíhat dvojím způsobem. Sportovní fanoušci volí pomocí internetových stránek města nebo připravených anketních lístků své vítěze, kterým bude náležet titul Nejoblíbenější sportovec 2011. „Při volbě se nemusí řídit těmi deseti jmény, které jsme dali do nominace, můžou podpořit i někoho jiného. Jen to má podmínku, ten dotyčný musí závodit za vyškovský klub nebo tady musí mít trvalé bydliště,“ vysvětlil tajemník komise Karel Müller. Přitom musí dodržet i ostatní náležitosti uvedené na hlasovacím lístku nebo webu. Včetně data, uzávěrka je snad ne symbolicky v pátek 13. ledna.

Trenér a osobnost

Krále či královnu vyškovského sportu pro uplynulý rok určí i jmenovaná komise. Právě z jejich vůle vzejde vítěz hlavní kategorie, a to taktéž jednotlivec a družstvo. „To ale není všechno, už se stalo tradicí, že vyhlašujeme i trenéry roku a osobnost. Tohle se ujalo, tak v tom budeme pokračovat,“ prozradil Müller. Konečný rezultát se veřejnost dozví na městském reprezentačním plese poslední lednový pátek.

A kdo má největší šanci na nejvyšší příčky, ať už u fanoušků nebo odborníků? Těžko říct. Každopádně mezi desítkou „doporučených“ jsou zkušený nohejbalový matador Martin Müller, svoji premiéru už mají za sebou i gymnastka Veronika Nohelová, plavec Martin Hořava či sportovní lezkyně Jana Vincourková. Věkově se vymyká výborná dědická judistka Ivana Králíková. Ti všichni jsou v obležení silné konkurence dravého mládí.

NOMINACE JEDNOTLIVCŮ

Dagmar Dvořáková

Pro někoho možná nominační překvapení, pro někoho jasné vyústění formy této vyškovské letní biatlonistky. Po pouhém ročním působení v klubu si na pohárových závodech vybojovala první výkonnostní třídu, což většinou trvá daleko déle. V Břidličné na českém mistrovství kombinace běhu a střelby dokončila závod s hromadným startem jako sedmá a v rychlostním závodě uzavřela elitní desítku pořadí. Jako host ve štafetě Střelky Brno se může pyšnit blyštivým stříbrem. Velký talent do budoucna.

Tomáš Fišer
I královnou vyškovského sportu doposud nepolíbení tohle jméno už zřejmě slyšeli. Patnáctiletá atletická hvězdička AHA Vyškov se letos rozzářila naplno. Jeho parádní disciplínou je skok vysoký a v něm je mezi žáky mezi absolutní českou špičkou. Na venkovním mistrovství předvedl skvělých 1,93 m, což stačilo na titul vicemistra a na bronzový stupínek vystoupal i na halovém šampionátu. Umí i sprint, s kolegy skončil na mistrovství při štafetě 4×60 třetí. Je už reprezentantem, mistrem Moravy…

Martin Hořava
Klub plaveckých sportů zaznamenal i letos několik velkých výsledků. Měli je na svědomí dlouholeté opory, z nichž největší si připsal Martin Hořava. Čtrnáctiletý starší žák už dříve o Sportovce Vyškova bojoval a letos může smutnit snad jen proto, že mu nezacinkala na krku „velká“ medaile. Na letním českém šampionátu dohmátl jako čtvrtý na znakařské dvoustovce, o příčku horší byl na poloviční trati. Ze zimního mistrovství si přivezl opět nepopulární čtvrtou pozici na stovce motýlek.

Ivana Králíková
Extrémně „mladé“ nominaci se sice věkem nevyrovná, ovšem obrovské zkušenosti jí pomohly k vynikajícímu roku. Judistka Sokola Dědice obsadila třetí pozici na open mistrovství České republiky v Praze, ještě o příčku lepší byla na otevřeném mistrovství Rakouska v Linci. U jižních sousedů se konalo i mistrovství Evropy, kde zůstala smolně těsně pod stupni vítězů. Prostě mezinárodní úroveň a kategorie masters, to je to, co jí dokonale sedí. Kromě zápasení je i aktivní trenérkou svého oddílu.

Martin Müller
Pokud byste hledali stálici ve vrcholovém sportu Vyškova, na tohle jméno byste zcela jistě narazili. Obrovská opora kdysi extraligových domácích, v současnosti hráč českého nohejbalového mistra Sokola SDS Exmost Modřice. S ním v extralize po roční odmlce získal v létě titul, skvělý bronz mu pověsili na krk při mistrovství dvojic a jen zranění ho omezilo na cestě k dalšímu cennému kovu v trojicích. Už stabilně se počítá do širšího reprezentačního kádru České republiky. To je Sportovec Vyškova 2009.

Veronika Nohelová
Moderní gymnastika patří k tradičně silným vyškovským sportům. Poslední sezona nebyla výjimkou, v barvách SK Trasko nejvíce zazářila trojnásobná česká šampionka Veronika Nohelová. Národní mistrovství mezi kadetkami staršími ovládla ve cvičení s obručí a míčem, třetí skončila se stuhou. To stačilo na celkový triumf a velký osobní i klubový úspěch. Bude horkou favoritkou na titul Nejoblíbenější sportovec díky silné podpoře fanoušků, komise ji určitě také nepřehlédne.

Michaela Růžičková
Bodyfitness – Wellness 2000 Vyškov. Tak zní název sportovního klubu, který sdružuje úspěšné sportovce možná trochu méně komerčně známého, přesto zajímavého a samozřejmě krásného odvětví. Právě v barvách jmenovaného oddílu se objevila na mistrovství světa v Srbsku tato závodnice. Ve výškové kategorii do 168 centimetrů se držela velmi dobře a výsledek je lichotivý nejen pro ni samotnou, ale celý Vyškov. Jak jinak nazvat v konkurenci celého světa dvanácté místo než skvělé?

Jana Vincourková
Navzdory své postavě velká sportovní lezkyně. V konečné nominaci ankety není žádným nováčkem a její jméno znají nejen fanoušci „pavoučí“ zábavy. Čtrnáctiletá školačka se dostala z žákovských do juniorské kategorie, a tam znovu udivuje svoji mrštností, ohebností a chytrostí. Na republikovém mistrovství dosáhla na bronz, třetí skončila i v celkovém hodnocení pětidílného Českého poháru. Stala se členkou juniorské reprezentace, a tak už předvedla své schopnosti třeba i na mistrovství světa.

Eva Vlčková
Vyškov už je nějaký ten rok baštou mažoretkového sportu. Díky domácím tuzemským i mezinárodním mistrovstvím v posledních letech se těší velké oblibě. A oddíl Kalimero už vychoval i závodnice evropského významu. Právě takovou je tato nástupkyně známé Venduly Kubíčkové, mistryně republiky v sólo sestavách jednotlivců. Věkem i sportovní kategorií juniorka se tak podívala i na mistrovství Evropy asociace IMA a ani tam se vůbec neztratila. Důkazem je její konečné páté místo.

Erik Votava
Když se lámalo tisíciletí, byl mu jen rok. Teď je mu dvanáct a udivuje svým velkým talentem v bikrosu. Cyklistický klub VEUS Vyškov si právem od drnovického mladíka slibuje úspěchy, je u něj tři roky a letos ho rozhodně nezklamal. Ve své kategorii do dvanácti let nestačil na zářijovém mistrovství republiky v Uherském Hradišti na jediného protivníka a bral zasloužené stříbro. Stejně tak jako druhý figuruje v konečném pořadí českého poháru. Zdaleka ještě neřekl poslední slovo.
NOMINACE TÝMŮ

Atletický klub AHA Vyškov - Starší žáci

3. na MČR ve štafetě na 4×60 m, 1. na Mistrovství Moravy a Slezska

Fotbalový klub Rostex Vyškov - Mladší dorost

1. v MSDD, účastník nejvyšší soutěže v ČR – 1. ligy U-17

JIMI Rugby Club Vyškov - Junioři
1. na MČR, 8 hráčů v reprezentaci ČR

Kalimero Vyškov – mažor. sport - Kadetky pom-pom
1. na MČR, 3. na ME asociace IMA

Klub biatlonu DDM Vyškov - Žáci A
4. na MČR ve štafetě družstev

SK Trasko – mod. gymnastika - Juniorky ESG
2. na MČR , 16. na MS

Volejbal Vyškov - Ženy
2. v krajském přeboru II. třídy po podzimní části

Vyhlášeno bude pět sportovních kolektivů.
FAKTA O ANKETĚ

Jak hlasovat?

- Poštou (anketní lístek)
K. Mülller, MěÚ Vyškov, Masarykovo náměstí 1, 68201 Vyškov.
- Osobně na MěÚ Vyškov (anketní lístek)
- Na internetu www.vyskov–mesto.cz
- Emailem: k.muller@meuvyskov.cz

Kdy hlasovat?

Uzávěrka hlasování je v pátek 13. ledna 2012.

Správné hlasování
Pořadí tří různých nejlepších sportovců a stejný počet různých kolektivů. Uvést kontakty na hlasujícího (adresa bydliště, telefon, popřípadě email).

Podmínka podpory
Hlasovat se může jen pro sportovce a kolektivy, kteří startovali za vyškovský sportovní klub, nebo pro ty, kteří mají trvalé bydliště ve Vyškově.

Vyhlášení
Městský reprezentační ples 27. ledna 2012.