Program tohoto ojedinělého tábora je opravdu pestrý, takže zájem být u toho každým rokem roste. Letos se počet účastníků už přiblížil „magické“ dvoustovce. Na sportovně-rekreační setkání přijelo 196 mladých adeptů sportovní gymnastiky ze třinácti oddílů z celé republiky. „První týden se tradičně hodně trénovalo, a to dvoufázově. Využívali slunce a vody, jako ideální kompenzace celoročního pobytu v zaprášených tělocvičnách. Druhý týden se trochu pokazilo počasí a tréninky již byly směřovány více na posilování a funkční přípravu, směřující k atletické olympiádě. Mezi tím samozřejmě probíhala řada soutěží a nejen v gymnastice,“ popsal dění v táboře trenér mladých bučovických sportovních gymnastů Petr Petržela.

Například na kurtech Maryši Rohatec se hrál nohejbalový turnaj trojic, který opět zaslouženě vyhráli Lužáci v čele s nestárnoucím Teturem. Proběhly soutěže ve střelbě ze vzduchovek, turnaje ve fotbale, vybíjené, volejbale atd. Oblíbená je také stezka odvahy a z teorie to byla řada oblíbených kvízů. Vrcholem první části byl pětadvacátý ročník Memoriálu Vladimíra Kejře a Františka Novotného ve volném trojboji mužských složek a dvaadvacátý ročník Memoriálu Miloše Bortela ženských složek. Chlapci závodili na dvou zvolených nářadích a závod uzavřela prostná. Děvčata cvičila na kladině a rovněž v prostných. „Ale kouzelné byly i ranní a večerní nástupy pod vztyčenou táborovou vlajkou. Jinak zázemí je podobné jako v jiných táborech. Děti nocují ve stanech, vaří se ve vojenské polní kuchyni a jídlo po náročných trénincích všem chutnalo. Hodnotili jsem pořádek ve stanech,“ dodal Petržela.

Veškeré dění je zaznamenáno v pěti obsáhlých táborových kronikách. Letos tam přibyly zápisy milých hostů, gymnastek a gymnastů z francouzského Štrasburku, kde úspěšně trénuje slovenský trenér Imre Baláshazy, mimochodem několikanásobný účastník tohoto tábora. Ostatně jako řada bývalých i současných českých reprezentantů.

„Mladí sportovci navázali nová přátelství a líbilo se mně, že mezi sebou hovořili francouzsky, německy a anglicky. Pro nás trenéry proběhl velmi kvalitní seminář, který vedl odborník na slovo vzatý, rakouský reprezentační trenér Petr Koudela. Nové poznatky, zejména normy prováděcí techniky jsou pro trenéry k nezaplacení,“ zdůraznil Petržela.

Veškeré dění řídí v historii tábora teprve pátý ředitel Vilém Kocián, který bezprostředně po uzamčení táborových bran už začíná chystat nový ročník. „Ten bude jubilejní a určitě si udrží punc největšího tábora sportovní gymnastiky v republice. Předpokládáme, že se zúčastní 230 až 240 gymnastů, přičemž máme slíbeno, že přijedou i Slováci, Rakušané, Francouzi a kontakty máme dokonce i s kluby ze Spojených států,“ nastínil plány šéf tábora.