Příborský pavuk. Nezvyklý název, jenže obvyklá kolonka v kalendáři sportovního lezení na obtížnost. Vždy na přelomu letopočtu přiláká tamní stěna desítky kvalitních jmen. Těch z podniků Českého poháru, moravské i české obdoby Tendon cupu nebo jiných závodů.

A cesty na Novojičínsko nelitovali ani Vyškovští a Pustiměřští. „Letos to bylo hodně překvapivé, přijelo nezvykle dost lidí. Je vidět, že to má čím dál větší popularitu a věhlas. Pro nás je to samozřejmě bezvadná sváteční akce a jezdíme sem moc rádi. Ale holky a kluci to pochopitelně berou jinak. Konkurence není zase taková, jak na vrcholech sezony, přeci jenom mnozí jsou na horách nebo jinak odpočívají. Ale je to krásná tečka za sezonou, co byla pro nás moc úspěšná,“ přiblížil přístup k příborskému dění hlavní trenér a klubový vedoucí SPL Pustiměř Jiří Sedláček.

A zklamání mu rozhodně „pavuk“ nepřinesl. Zkratka Pustiměřského Sdružení Lezců se objevila u prvního místa kategorií hned dvakrát. Zasloužil se o to mezi nejstaršími chlapci šestnáctiletý Jaroslav Vystavěl, když mezi kvartetem startujících jako jediný topoval obě semifinálové cesty a ve finále si se soupeři také hravě poradil.

Velkou radost své lezecké skupině udělala i Romana Vlašínová. Mezi dívkami E, tedy sedmnáctiletými a mladšími, šla už do finále z prvního místa a v něm se nenechala překvapit. „Povedlo se mi to, super. Je to trochu uvolněnější, ale jinak to bereme jako každý jiný závod. Měla jsem proti sobě další dvě, tři holky, které mohly vyhrát. Celá sezona byla výborná a tohle je moc fajn závěr,“ zhodnotila Vlašínová.

SPL zažilo opravdu povedených celých posledních dvanáct měsíců. „Pořád jsme tréninkově v azylu, ale už je na dobré cestě i nová stěna u nás v Pustiměři. Ale i s potížemi, co nám to přivodilo, to byl rok prostě skvělý. Není snad co víc si přát, máme vicemistry republiky mezi mládeží a dokonce v dospělých vítězku Českého poháru a vicemistryni republiky,“ připomněl Sedláček unikátní výkon Kateřiny Švecové z nedávného setkání české špičky. V Příboru skončila Švecová třetí.

Na letopočet s nulou na konci nebudou ve zlém vzpomínat ani členové HO Rebel Pustiměř, což se potvrdilo i právě v Příboru. Desetiletý Kryštof Pacejka a o rok starší Klára Látalová nenašli přemožitele. Mladší sestra posledně jmenované Aneta skončila mezi vrstevníky třetí těsně za kolegyní Emou Deuserovou.

A jaký by to byl kvalitní lezecký závod, kdyby se na něm neobjevila a neuspěla Jana Vincourková. Třináctiletá slečna z Vyškova pod hlavičkou Rajče Brno Rock Pilars Tendon Ocún měla proti sobě jen Hedviku Pomikálkovou ze Studénky, a ta se jí moc rovnat nemohla.

Příborský pavuk

Dívky A (rok nar. 2002 a více): 2. Ema Deuserová, 3. Aneta Látalová (obě Rebel Pustiměř). Dívky B (2001–2000): 5. Anna Deuserová (Rebel). Dívky C (1999–1998): 1. Klára Látalová (Rebel). Dívky D (1997–1995): 1. Jana Vincourková (Rajče Brno Rock Pilars Tendon Ocún). Dívky E (1994–1993): 1. Romana Vlašínová, 3. Kateřina Švecová (obě SPL Pustiměř).

Chlapci B (2001–2000): 1. Kryštof Pacejka (Rebel). Chlapci C (1999–1998): 4. Marek Švarc (Rebel). Chlapci E (1994–1993): 1. Jaroslav Vystavěl (SPL).