Pořadatelé, soutěžní posádky i diváci si vyškovskou rally oblíbili v tradičním zářijovém hávu. Babí léto však letos nahradí rozkvetlá příroda. „Byly nám nabídnuty dva termíny. První začátkem července a druhý v polovině května. S červencovým termínem máme zkušenosti z loňska a odmítli jsme ho již v prvopočátku, mj. kvůli možné kolizi se žňovými pracemi. Květnový termín nám navíc umožňuje výhodnější postavení v motoristickém kalendáři, kde se nacházíme ve dvoutýdenních rozestupech po Rally Šumava a před Rally Český Krumlov," zdůvodnil výběr jarního termínu předseda pořádajícího Hanáckého rally klubu Vyškov Ladislav Petráš.

Jeho slova potvrzuje pohled mezi přihlášené soutěžní posádky, kterých se sešlo sto osm, tedy o jednatřicet více než loni. Obdivuhodnou pestrost dokládá více než půlstoletí rozdílu mezi nejmladším (Škoda Fabia R5) a nejstarším vozem (Škoda 1000 MB) startovního pole. „V rámci jednodenních automobilových soutěží je startovní pole rozdělené do dvou základních kategorií. Hlavní skupinu tvoří posádky vozů s jednou poháněnou nápravou, které bojují o body v tzv. Rallysprint sérii. Čtyřkolky jsou naopak vyčleněny do samostatného Poháru 2+," vysvětlil systém seriálu jednodenních soutěží Petráš.

Rally Vyškov
Sobota 14. května

- RZ1 Ivanovická brána 9.23
- RZ2 Račická 10.04
- RZ3 Podivická 12.02
- RZ4 Ivanovická brána 12.37
- RZ5 Račická 13.17
- RZ6 Podivická 15.15
- RZ7 Ivanovická brána 15.50

Na rozdíl od loňska si pořadatelé na nezájem kvalitních posádek s moderní technikou nemohou stěžovat. Vítězství přijede do Vyškova obhajovat špičkový okruhový pilot Tomáš Kostka, který se na rallyové tratě vrací poprvé od srpnové Barum Czech Rally Zlín. Nejmodernější evoluce Fordu Fiesta R5 jej předurčuje k vyrovnanému souboji s Romanem Odložilíkem, jenž sází na stejnou techniku, ale má výhodu v nesrovnatelně vyšším počtu najetých kilometrů.

Vyškovské tratě svým svižným charakterem tradičně přejí přeplňovaným dvoulitrům, z čehož by měla profitovat dvojice pilotů na vozech specifikace WRC Karel Trněný a Martin Vlček (oba Škoda Fabia WRC). Po letech, kdy se vyškovská rally pravidelně křížila se soutěžemi slovenského šampionátu, dostanou příležitost předvést se místním fanouškům i naši východní sousedé. V rámci testování vyškovskou rally absolvuje bronzový muž mistrovství Slovenska z roku 2014 Tomáš Kukučka na Škodě Fabii R5.

Své zastoupení však mají ve startovním poli i posádky z Itálie, Německa či Polska. A v neposlední řadě také známé tváře ze světa showbyznysu. Vyškovskou rally si oblíbili známá zpěvačka Olga Lounová (vůz Mitsubishi Lancer) a herec David Suchařípa (Subaru Impreza).

Vyškovští fanoušci budou mít příležitost fandit i domácím. Místní tým LB Trans Racing má ve startovním poli svého zástupce ve dvojici Patrik Brtníček – Rudolf Kouřil (vůz Opel Adam), kteří vynikají nejen nasazením, ale také věkovým rozdílem.

Zatímco pilot obdržel teprve v listopadu řidičský průkaz, jeho spolujezdec letos zahájil svou již 32. soutěžní sezonu. „Věkový rozdíl mezi námi sice je značný, ale na atmosféře v autě to není poznat. Zasmějeme se spolu na přejezdu mezi ‚erzetami' a někdy i v závodním tempu. Většinou je na mě pan učitel hodný a má se mnou trpělivost," komentuje spolupráci s někdejším spoluzakladatelem obnovené tradice vyškovské rally osmnáctiletý pilot. Domácí posádka vyrazí na trať se startovním číslem 45.

VŠE PRO DIVÁKY

Diváci budou mít možnost pozorovat souboje o sekundy na sedmi rychlostních zkouškách, které využívají známých úseků RZ Račická, Podivická (obě se jedou dvakrát) a Ivanovická (jediná se pojede ve třech průjezdech).

Právě poslední zmíněný rychlostní test nově využívá krásného úseku po úzké asfaltové cestě, jenž byl nedávno dokončen mezi Ivanovicemi a Hošticemi-Herolticemi. „Na každé rychlostní zkoušce je pro příchozí připraveno jedno divácké místo. Vedle tradičního ‚vracáku' u Pustiměře a retardéru na křižovatce u Pístovic bychom diváky rádi pozvali do Topolan, kde je připravena technická pasáž v místě podjezdu dálnice. Mapy rychlostních zkoušek a další informace jsou samozřejmě k dispozici na webových stránkách www.rallyvyskov.cz," doplňuje informace Petráš.