Do ženského a mužského turnaje nastoupilo po čtyřech družstvech, přičemž jen o jednom se dá říct, že je to sehraná klubová sestava. A to ještě s velkou nadsázkou. Juniorky Volejbalu Vyškov, které v polovině vedou svoji skupinu první ligy, nastoupily se šesticí hráček, což je zhruba polovina širšího kádru. A navíc jejich trenér Vladimír Golda své ovečky sledoval jen z tribuny. „Já se na takové turnaje vždycky jezdím jen dívat. Holky si všechno režírují samy. Zkoušíme to a nedávno jsme takto vyhráli Lužánecký pohár. Ony si samy vyříkají, kdo a kde udělal chybu. Je to pro ně velká zkouška. A výhodou je, že se prostřídají na postech, na kterých normálně nehrávají. Myslím si, že zejména s Křenovicemi zahrály velmi dobře," potvrdil i dlouholetý šéf vyškovských dívčích týmů sváteční charakter turnaje.

Jeho obě dílčí soutěže se hrály odděleně na dvou kurtech a systémem každý s každým. K potěšení publika ale přesto souboje mužů i žen vyvrcholily finálovým kláním. Až poslední zápasy celého programu rozhodovaly o letošních premiantech. Goldou zmíněný souboj mladých Vyškovanek s Křenovicemi přinesl vyrovnanou bitvu, kterou v koncovce tiebreaku, tedy třetí zkrácené a rozhodující sady, přece jen rozhodly křenovické zkušenosti z krajského přeboru I. třídy i II. ligy žen. Vyškovanky vyhrály první set, ve druhém otočily z 21:24 na 25:24, ale bohužel mečbol neuhrály. „Doslova jsme utekly hrobníkovi z lopaty. Dokonce i v tiebreaku jsme musely dotahovat z úvodního skóre 1:6. Určitě jsme sem nepřijely vyhrát. Ještě v pátek jsme byly jen čtyři. Pak jsme sehnaly pátou hráčku a říkaly jsme si, že to odehrajeme v pěti. Nakonec jsme si vypůjčily Radku Střeštíkovou, která s námi podobné turnaje hrává častěji. Zahrály jsme si výborně, je to skvělé odreagování se od vánočního shonu. Ale mladé Vyškovačky nás opravu hodně potrápily," přiznala a chválila soupeře i své spoluhráčky hrající trenérka VK Křenovice Jitka Paulová.

Podobně jako křenovický tým byly i ostatní sestavy poskládané z více klubů. „Oficiální hlavičky sice byly Rousínov A a B a Vítovice, ale v podstatě to byly jakési mixy hráčů z těchto klubů, z Vyškova, Slavkova nebo Orlovic. I stará garda Ingstavu přijela jen v pěti lidech, a tak jsme jim jednoho hráče doplnili. Opravdu nebylo účelem honit se za výhrami. Já říkám, že prvotní u nás na Štěpána je dobře si zahrát, dát si guláš a pivo a pokecat si," zdůraznil hlavní organizátor turnaje Petr Chromý, který nastoupil za druhý tým Rousínova.

Se svými spoluhráči se probojovali až do zmíněného neoficiálního finále s Ingstavem Brno. Ujali se vedení 1:0 na sety, ale pak už držel otěže zápasu zkušený brněnský tým. Ale i proto, že zkušení rousínovští matadoři velmi sportovně nechali na palubovce i ve zlomových momentech zápasu své mladíky, kteří měli evidentní problém zejména s příjmem podání soupeře. „Před třemi roky jsme tu byli druzí a v každém utkání jsme se hodně zapotili. Letos to bylo zdánlivě snazší. Dokonce jsme vyhráli. Ale hlavně to byla po svátcích velmi příjemná příležitost se pohnout. Herně nám hodně pomohl mladý Pavel Rotrekl. I když nesmečoval a jen nahrával, bylo vidět, že dřív hrál vyšší soutěž," bral prvenství s nadhledem šéf ingstaváckých old boys šedesátiletý František Placatka.

Jedna velká parta

I v áčku Rousínova se míchalo mládí se zkušeností a také první výběr prohrál s Ingstavem až ve třetí sadě. A rovněž v zápase, který se mohl líbit. „Já si myslím, že turnaj měl i velmi solidní sportovní úroveň. Přece když soutěžíte, tak vždycky chcete dosáhnout těch nejvyšších cílů. Jenže u nás starších je výkon vždycky něčím limitován, v našem věku jsou to hlavně zranění, která vás provázejí v průběhu celé sezony. Proto vám ty porážky už tolik nevadí a já si cením hlavně toho, když se sejde dobrá parta, což se u nás letos zase splnilo. A proč vyhrál Ingstav? Nejtěžší soupeři jsou ti nejzkušenější a Ingstav byl ze všech nejstarší," s úsměvem shrnul hodnocení turnaje domácí hráč Michal Mejtil.

Štěpánský turnaj

Rousínov, 5. ročník

Výsledky – muži: Ingstav Brno old boys – Vítovice 2:0, Ingstav – Rousínov B 2:1, Ingstav – Rousínov A 2:1, Rousínov A – Rousínov B 1:2, Rousínov A – Vítovice 2:0, Rousínov B – Vítovice 2:0. Pořadí: 1. Ingstav 7 bodů, 2. Rousínov B 6, 3. Rousínov A 5, 4. Vítovice 0.

Sestava vítězů: František Placatka, Robert Jokl, Pavel Rotrekl st., Pavel Rotrekl ml., Petr Skála, Dušan Novák.

Ženy: VK Křenovice – Julec Brno 2:0, Křenovice – Orlovice 2:0, Křenovice – Vyškov jun. 2:1, Vyškov jun. – Julec 2:0, Vyškov jun. – Orlovice 2:0, Julec – Orlovice 2:0. Pořadí: 1. Křenovice 8 bodů, 2. Vyškov jun. 7, 3. Julec 3, 4. Orlovice 0.

Finálové sestavy – Křenovice: Hana Hegrová, Dagmar Maňasová, Lenka Graclíková, Andrea Brtníčková, Radka Střeštíková, Jitka Paulová.

Vyškov jun.: Klára Suchánová, Eva Schmiedová, Andrea Koutníková, Hana Volešová, Monika Žítková, Kateřina Skřivánková.

S renezancí začínají u mládí

Rousínov – Volejbal sice nemá v Rousínově takovou tradici jako třeba fotbal a hokej, přesto pamatuje slavnější časy. S postavením nové sportovní haly se ale i hře pod vysokou sítí otevírají nové možnosti.

Vzniklo družstvo mužů a žen, hrát začaly žákyně. „Přesné datum, kdy se tady hrál poprvé volejbal, vám neřeknu, ale přes čtyřicet let to určitě bude. Bohužel chyběla potřebná sportoviště, takže v posledních zhruba asi deseti letech naši hráči hráli převážně ve Vítovicích. Teď v posledních třech letech už hrajeme doma v nové hale a snažíme se o jakousi renezanci volejbalu ve městě. Podařilo se nám do klubu přitáhnout několik mladých kluků, kterým je dnes osmnáct devatenáct let a kteří postupně nahradí nás starší," říká předseda TJ Tatran Rousínov Michal Růžička.

Nějaké větší sportovní cíle v tomto plánu zatím nejsou a předseda TJ potvrzuje, že narážejí na obecné problémy se sportováním dětí a mládeže. „Získávat holky pro volejbal je snadnější. Holky táhne víc než kluky. Navíc Rousínov, bohužel, anebo bohudíky, vždycky byl fotbalové a hokejové město. Pro jiné sporty tu moc podmínky nebyly. S halou se to lepší, ale zároveň nabízí i jiné možnosti. Velmi dobře se tady rozjel florbal. Což je samozřejmě výborné, protože náš záměr je hlavně přitáhnout mladé lidi všeobecně ke sportu," zdůrazňuje předseda TJ.

V současné době si doléčuje zranění nohy, a nebýt toho, zřejmě by nechyběl mezi aktivními účastníky sobotního Štěpánského volejbalového turnaje. „Tento turnaj přispívá k tomu, aby mladí lidé viděli, že volejbal je velmi zajímavá hra, která by neměla zůstat někde na druhé koleji," je přesvědčený Růžička.