„Nálada je dobrá, jsme skoro kompletní a nemusíme být jen do počtu," konstatoval vedoucí družstva Luboš Stloukal. O situaci uvnitř týmu prozradil více.

Jaké jsou pocity mužstva pár dní před historickým prvoligovým startem?

Poslední týdny a dny jsou dost hektické, přeci jen vše se točilo nejen kolem mužů a první ligy, ale také kolem úplně prvního kola juniorů a juniorek v mistrovství Moravy a Slezska, to bylo také pro nás něco zcela nového. Ale povedlo se, udělali super výsledek nad očekávání, kluci byli šestí, holky páté. A to určitě nakopne i muže, v klubu je cítit pozitivní atmosféra.Luboš Stloukal (vlevo), vedoucí družstva mužů atletického klubu AHA Vyškov.

Vyškovské mládí v Olomouci tedy minulý víkend příjemně překvapilo. Je možný stejně dobrý výsledek i od mužů v Břeclavi?

To by bylo hodně odvážné říkat takhle dopředu. V první lize je jen osm kvalitou nabitých mužstev. Určitě všechny týmy jsou prokazatelně zkušenější než ten náš. Stojí proti nám velká kvalita, moc dobře víme, že výkonnostně je první liga ve srovnání s druhou úplně někde jinde. Uvidíme, jak se s tím popereme. Vycházíme z talentu juniorů, hlavně ti by měli bodovat. Mimochodem už máme prvních sedm bodů, chodci závodili dřív a Milan Adamec se předvedl ve skvělém světle.

Jak moc se přes zimu změnil kádr týmu?

Moc ne, hlavní osa zůstala stejná. Větší obměna by v tomto případě byla spíš na škodu, fungovalo to, a tak máme jen dvě posily ze Slovenska. Výborné běžce, na které také určitě můžeme vsázet. Ale jinak to zůstává stejné.

Představte prosím posily trochu více.

Jednou z nich je Ondrej Jurčák. Závodil za nás před dvěma lety, je to dobrý mílař, loni běhal první ligu, z jeho příchodu máme velkou radost. Potom bude v týmu i Martin Ďurec, čtvrtkař, půlkař. Byl u nás už vloni a souhlasil s působením ve Vyškově i letos. Kromě nich se nám podařil i přestup Petra Ondrouška z Univerzity Brno. To je osmistovkař, čtvrtkař, ale bohužel aktuálně má natažené vazy v kotníku, v sobotu a taky ve druhém kole nebude startovat. To je škoda, mrzí nás to.

A tradiční opory loňských let jsou připravené?

Ano, v plné síle. Kapitán Jirka Němeček si zaběhl čerstvý osobák na patnáctistovku, poprvé se dostal pod čtyři minuty. Dál je tu Lukáš Pavelka, Jakub Jelínek a spousta dalších. Nesmíme zapomenout na naše juniorské talenty, čtyřka Fišer, Navrátil, Dolejš a Ščudla bude určitě silná.Luboš Stloukal, vedoucí družstva mužů atletického klubu AHA Vyškov.

Je adeptů na zisk vyškovských bodů dost?

Já myslím, že ano. Prakticky všichni mají na to, aby udělali slušný počet bodů. Když jsme to tak propočítávali, mohli bychom mít celkově kolem devadesáti bodů, což loni stačilo na šesté místo. To by pro AHA znamenalo to, co si všichni moc přejeme, tedy udržení se v soutěži i pro další rok, od toho se musíme odrazit.

Takže hlavní cílem je záchrana?

Určitě, minimálně pro první rok je to náš základní cíl. Pokud se podaří i v dalších letech posílit, stabilizovat tým a sehnat významnějšího sponzora, pak bude šance pomýšlet v první lize i výš. Ale víc uvidíme až po sobotě.

Finančně je asi první liga taky někde jinde než ta druhá, že?

To máte pravdu, je to velký rozdíl. A tak sháníme další finanční prostředky, je to o materiálním zabezpečení, dopravě a taky motivaci kluků samotných, přeci jen už si zaslouží i nějaké ohodnocení za své skvělé výkony. Musíme na ekonomickém zajištění dál pracovat.

Jak je na tom družstvo zdravotně?

Musím to zaklepat, zatím to vypadá dobře, kromě Petra Ondrouška se problémy zatím všem vyhnuly. Máme jedinou omluvenku, takže Vyškov nastoupí prakticky v plné síle. Samozřejmě nevíme, jak na tom jsou ostatní družstva.

Kdo je podle vás v první lize favoritem a koho můžete v konečném pořadí nechat za sebou?

Těžko takhle předbíhat, ale čelo bývá hodně vyrovnané, o vítězství se podle mě popere trojice Olomouc, Opava a Hodonín. Na druhé straně mi budeme asi nejvíce bojovat s Karvinou, to je druhý postupující a tipoval bych ještě Třinec a Břeclav. A možná i Moravskou Slavii. Ale jak říkám, očekává se hodně dramatický a vyrovnaný boj.

První liga bude mít čtyři kola, žádali jste alespoň o jedno z nich ve vašem domácím prostředí?

Samozřejmě, byla to pro nás dokonce priorita. Byl by to zase další atletický svátek ve Vyškově, ale bohužel jako nováčci jsme příliš šancí na úspěch neměli. O domácí výhodu byl pochopitelně velký zájem, dostali ji tradiční účastníci Břeclav, Třinec, Olomouc a Hodonín. Snad se nám to poštěstí příští rok.Luboš Stloukal (vlevo), vedoucí družstva mužů atletického klubu AHA Vyškov.

Prozraďte na závěr, s čím budete po sobotě v Břeclavi spokojený?

Jde o to, abychom všechno zvládli po organizační stránce. Také o to, aby si to kluci pořádně užili, loni zaslouženě postoupili, tak je to taková odměna. Ať nasají tu správnou prvoligovou atmosféru a kdyby zjistili, že se i s takovými týmy dá soupeřit, bude to dokonalé. Třešničkou na dortu by pak bylo šesté místo jako náznak toho, že se můžeme v této soutěži udržet.

I. liga družstev mužů - 1. kolo, sobota 17. května, stadion Břeclav, od 10.00 hodin

Týmy: AK Hodonín, AC Moravská Slavia Brno, TJ TŽ Třinec, AK Olomouc, TJ Lokomotiva Břeclav, TJ Sokol Opava, AK AHA Vyškov, TJ Jäkl Karviná.

Mužstvo AHA Vyškov: Milan Adamec (chůze), Jiří Hajzler (10 km), Pavel Dolejš (trojskok, tyč), Martin Ďurec (400 m, 800 m), Ondrej Jurčák (800 m, 1500 m), Jiří Němeček (800, 1500 m), Lukáš Pavelka (110 m př., tyč, koule), Petr Špičák (koule, disk), Jakub Jelínek (oštěp, koule, disk), Tomáš Fišer (výška, 200 m), Filip Navrátil (výška, dálka), Zdeněk Ščudla (oštěp, koule), Ivan Pletz (100 m, dálka), Jakub Ondruška (100 m, 200 m), Marek Kachlík (800 m, 400 m), Václav Schýbal (tyč, trojskok), David Zbořil (výška, dálka), Vojtěch Kocáb (200 m, 400 m), Adam Koláček (trojskok, výška), Vojtěch Jahoda (100 m, 200 m, trojskok), Pavel Minařík (100 m, 200 m), Martin Reiner (100 m, 400 m).