Na rozdíl od svého táty, jenž začal běhat až v pozdějším věku, Irena už ve třetí třídě základní školy, do které chodila v Bučovicích, začala udivovat svými výkony a od té doby z rodného Mouřínova vyjížděl úspěšný tandem ke všem běžeckým závodům v okolí.

Již v žákovském věku ale Irena svého otce předčila, když v roce 1998 vybojovala dva tituly mistryně České republiky. Pak následovala neuvěřitelná řada skvělých výsledků v atletických soutěžích na dráze, v hale, silnici i v terénu, a to v kategorii dorostenek. Mezi nimi opět vévodí neuvěřitelných osm prvenství na českých šampionátech. V juniorkách přidala další tři tituly a v kategorii dospělých vyhrála české mistrovství prozatím dvakrát. Tedy celkem patnáct zlatých medailí na nejvyšší tuzemské atletické soutěži.

Samozřejmě její výsledky nemohly ujít stavitelům českých reprezentačních týmů všech věkových kategorií a proto neustále bojovala v národním dresu na různých mezistátních utkáních a jiných akcích té nejvyšší úrovně.

Ještě jako žákyně vyhrála běh na tři tisíce metrů při MU v řecké Kavale a v roce dva tisíce jako dorostenka startovala na juniorském mistrovství Evropy v krosu ve švédském Malmö. Dva roky na to doběhla třetí při moskevském Poháru mistrů evropských zemí opět na tříkilometrové trati, a v roce 2004 si opět vyzkoušela krosové mistrovství starého kontinentu, tentokrát v Německu.

„Ze všech získaných umístění a zážitků si nejvíce cením pátého místa na mistrovství Evropy v krosu v kategorii do dvadvaceti let před třemi roky v Erfurtu,“ poznamenala Petříková.

Je nutno podotknout, že takových výsledků v běžeckých soutěžích má česká atletika velmi poskrovnu. Jen pohled na osobní rekordy Ireny Petříkové je opravdu fascinující. Patnáctistovku umí za 4:38,50, dvojnásobnou trať za 9:43,80, pět kilometrů za 16:42,53 a deset tisíc metrů za 34:21,61. S takovými výkony, zejména na dlouhých tratích, má u nás potíže celá řada závodníků v mužských kategoriích.

V průběhu celé své závodní činnosti už od jejích prvních závodnických krůčků v Bučovicích je jejím domácím oddílem VSK Univerzita Brno. Atletickou extraligu běhala právě v brněnském dresu. „V loňské sezoně jsem taky pomáhala Lokomotivě Břeclav v první lize,“ dodala osobnost královny sportu. V letošním roce by pak měla být hlavní oporou prvoligového družstva žen AHA Vyškov.

Nejen atletikou živ je člověk a tak Petříková po vystudovaném gymnáziu úspěšně dokončila vysokoškolské studium na VUT Brno na stavební fakultě a stala se inženýrkou v oboru ekonomika a řízení staveb. „Nejsem během nějak přehnaně posedlá, jako mnoho mých kolegů, mám mimo běhání i řadu jiných zálib. Projedu se ráda na kole, plavu, zahraji si většinu míčových her, tancuji a při odpočinku po náročném tréninku si třeba sednu k oblíbeným knížkám, nebo si pustím dobrou hudbu,“ tvrdí.

Tato velice skromná závodnice jistě neřekla poslední slovo a určitě o ní ještě mnohokrát uslyšíme v souvislosti s výbornými výsledky na různých běžeckých soutěžích.