Úvodní kolo Českého poháru se hraje turnajovým způsobem. K postupujícím celkům se přidají extraligové a dál už se bude pokračovat vyřazovacím K.O. systémem. Sokoli z Bučovic se budou snažit přejít přes Zlín, Holubičtí přes Beskydy. Oba soupeři, kteří na Vyškovsko přijedou koncem října, mají punc nejvyšší domácí soutěže. „Oficiálními svazovými termíny jsou všední dny 29. až 31. října. My se domluvíme s Holubicemi, abychom nehráli současně a volejbaloví fanoušci z celého Vyškovska si mohli užít extraligového volejbalu takříkajíc v domácích podmínkách,“ ujistil trenér sokolů z Bučovic Zbyněk Čížek.

Postup jeho svěřenců ze skupiny v Novém Jičíně překvapením není. Bronzový tým z minulého ročníku I. ligy měl za soupeře výhradně účastníky druhé ligy. Roli favorita potvrdil a v celém turnaji ztratil pouze jeden set.

1. kolo Českého poháru mužů
- Skupina B - Nový Jičín: Bučovice – Šlapanice 3:1 (21, -21, 20, 15), Nový Jičín – Bučovice 0:3 (-19, -21, -18), Bučovice - BV Ostrava 3:0 (17, 19, 21). Sestava Bučovic: Červinka, Dítě, Hrtus, Katona, Masař, Mlčúch, Neubauer, Perry, Přikryl, Sankot, Tezelle.
Další výsledky: Nový Jičín - BV Ostrava 2:3 (17, -18, 23, -17, -15), BV Ostrava - Šlapanice 3:2 (-19, -18, 18, 19, 12), Šlapanice - Nový Jičín 3:1 (22, -17, 23, 15).
Pořadí: 1. Bučovice 9, 2. BV Ostrava 4, 3. Šlapanice 4, 4. Nový Jičín 1.
- Skupina E - Hradec Králové: Holubice - Kometa Brno 3:0 (17, 13, 14), Hradec Králové – Holubice 1:3 (19, -20, -21, -13) , Holubice - Lvi Praha B 3:0 (13, 14, 17). Sestava Holubic: Namešanský, Mrázek, Hejna, Muroň, Pisařík, Gerža, Kolář, Lukáš, Lukšíček, Russnák, Bláha.
Další výsledky: Hradec Králové - Lvi Praha B 0:3 (-21, -19, -19), Lvi Praha B - Kometa Brno 3:0 (17, 13, 21), Kometa Brno - Hradec Králové 1:3 (-16, 19, -21, -19).
Pořadí: 1. Holubice 9, 2. Lvi Praha B 6, 3. Hradec Králové 3, 4. Kometa Brno 0.

Bylo to už v úvodním utkání v sokolském derby se Šlapanicemi a klopýtnutí přišlo ve druhé sadě. Pak už Bučovice svým soupeřům nedaly moc šancí. „Měl jsem v dispozici dvanáct hráčů a vyzkoušeli jsme si různé sestavy. Náš výkon měl vzestupnou tendenci a ten nejlepší jsme si nechali na poslední utkání s béčkem extraligových Beskyd (pozn. red: Blue Voley Ostrava). Jejich někteří hráči se představili ve středečním přípravném zápase áčka Beskyd u nás, který jsme prohráli 1:3. První set opanoval sérií devíti servisů v řadě smečař David Neubauer a nasměřoval set do našeho jasného vítězství. Ve druhé sadě se k němu přidal spolehlivý univerzál Marek Perry, a také velmi dobře hrající nováček v sestavě blokař Martin Sankot. Ale spokojený jsem s výkony všech hráčů,“ komentoval postup Čížek.

Druholigové Holubice měly konkurenci těžší. Pořádající Slavia Hradec Králové a B tým Lvů Praha hrají I. ligu. Tým, který vedou otec a syn Arnošt a Aleš Šmerdové, ale jasně potvrdil, že by se ani ve druhém patře českého volejbalu neztratil. Jen ve dvou setech utekl jeho soupeř volejbalovému debaklu a uhrál více než dvacet bodů. „Zátěž jsme rozdělili na celý kádr a nejlepší sestavu jsme postavili na poslední zápas. To bylo se Lvy Praha, kteří před tím smázli domácí Hradec. A my jsme pak zase smázli je 14, 15 a 17. A to jsou kluci, kteří trénují šestnáct i více hodin týdne s áčkem. Hráli jsme opravdu výborně, byla radost se na akce Koláře, Namešanského, ale i dalších hráčů dívat. Soupeři na nás prostě neměli. Všichni nás hecovali, že s tímto mužstvem můžeme hrát extraligu,“ radoval se spokojený manažer klubu Šmerda starší.

Turnaje Českého poháru byly pro oba týmy z Vyškovska generální přípravou na nový ročník mistrovských soutěží. Bučovice v I. lize v pátek (19.00) přivítají tým MFF Praha, s nímž na jaře úspěšně bojovali o bronzové medaile, a v sobotu (18.00) hostí Lvy Praha B. „V našem širším kádru je patnáct hráčů. Zatím nebudeme nikoho dopisovat na soupisku. Ligu určitě začneme ve složení jako v Novém Jičíně. Sportovní cíle budeme upřesňovat postupně, takže tím prvním je účast v play-off,“ sdělil trenér Bučovic.

Druhá liga odstartuje o týden později a zůstává u systému dvojzápasů v jednom hracím dnu. Holubice jako obhájce loňského prvenství začnou v sobotu 5. října dvěma souboji s Morávkou. „O tomto víkendu dáme hráčům volno. Druhou ligu chceme zase vyhrát. Naše možnosti naznačí už úvod, kdy se utkáme se soupeři, kteří se výrazně posílili a mají stejný cíl jako my. Začínáme doma s Morávkou a pak pojedeme do Ostravy k utkání proti Volejbalu,“ netajil Arnošt Šmerda odvážné plány volejbalových Holubic.