Půjde o další milník klubové historie, a tak trochu o „reparát" za loňskou finálovou porážku. „Moc nás těší, že jsme se s mladým mančaftem podruhé za sebou dostali do finále, je to super. A navíc to bude na domácí půdě," prohlásil jeden z dua trenérů Vyškova Martin Hudák.

Dá se očekávat vyrovnaná bitva, jejíž průběh lze jen těžko předem odhadnout. Už proto, že dosavadní dva vzájemné zápasy těchto soupeřů měly vždy rozdílného vítěze. „Doma jsme je porazili, ale u nich jsme zase o pár bodů prohráli. Dlouhodobě máme s Tatrou lepší bilanci my, ale rozhodovat se bude na hřišti. Mají velice kvalitní obranu, umí se prosadit v soubojích jeden na jednoho, dokáží dobře napadat. Určitě bude záležet na defenzivě, důrazu na balónu a hlavně na tom, kdo udělá méně chyb," vyjmenoval Hudák.

Finále extraligy
RC Jimi Vyškov – RC Tatra Smíchov
Kde: Areál Jana Navrátila
Kdy: Sobota 4. června, 14.00 hodin

Vzájemné zápasy:
Vyškov–Tatra 33:13
Tatra–Vyškov 22:18

Jak je vidět, nějaké podcenění protivníka podle jeho slov nepřichází v úvahu. Ovšem to každopádně platí i obráceně. Také Tatra neskrývá před poslední zápasovou štací respekt vůči svému sobotnímu hostiteli.

Lodivod Smíchova oceňuje zejména to, jakým způsobem Vyškované vyřídili Říčany. „Porazili je zcela jasně, jsou ohromně silní. Abychom uspěli, potřebujeme odevzdat soustředěný výkon, umíme s nimi hrát vyrovnaně. Uvidíme, kdo bude lépe připraven," pověděl Filip Vacek.

Mimochodem taktická příprava, ta je samozřejmě vzhledem k tomu, že se nehraje série, ale jediné střetnutí o vše, hodně důležitá. Hosté ji příliš neprozradili. „Z logických důvodů nebudu zabíhat do podrobností, ale Vyškov jsou mladí kluci, sportovci, hra tomu odpovídá, mají taktický plán, který se budeme snažit eliminovat. Dá se s nimi hrát, my už to dokázali," dodal.

Týmové „pikle" spřádá i jeho protějšek Hudák se svým trenérským kolegou Pavlem Palou. „Je jasné, že se musíme nachystat přímo na tohoto soupeře. Koukneme se na video a rozebereme jeho hru. Všichni se moc těšíme a hráči odevzdají na hřišti maximum," slíbil fanouškům Hudák.

K dispozici by měl mít téměř kompletní kádr, jediný otazník visí nad kapitánem Martinem Kovářem, kterého si nešetrně a za hranicí pravidel v semifinále podal vyloučený Landsinger. „Ale já myslím, že bude hrát," uzavřel Hudák.

Dvojice trenérů vyškovských ragbistů. Vpravo Pavel Pala, vlevo Martin Hudák.

Dvojice trenérů vyškovských ragbistů. Vpravo Pavel Pala, vlevo Martin Hudák. Foto: Anry Lukáč

Trenéři: Rozhodnou zbytky sil a klíčoví hráči

Vyškov /ROZHOVOR/ – Dokázali dost, před nimi je ovšem poslední krok. A ten, jak známo, bývá nejtěžší. Ragbisté RC Jimi Vyškov budou v sobotním finále extraligy hostit smíchovskou Tatru. Kouč Pavel Pala s trenérským parťákem Martinem Hudákem připravují mužstvo na zápas roku.

Vyškov je ve finále. Je to překvapení?

Jsme samozřejmě moc rádi. Tak úplně to překvapivé není. Postup do play-off, tedy umístění v základní části mezi nejlepší čtverkou, jsme chtěli zvládnout a zvládli. Když jsme navíc zůstali na druhém místě, byla velká šance projít až do finále.

Semifinále dopadlo snad nejlépe, jak mohlo. Původně čtvrtá Tatra šokovala výhrou nad lídrem z Pragovky. Takže přijatelný soupeř?

Smíchov je přijatelnější, než by byla Pragovka, té se v sezoně hodně dařilo. Máte pravdu, že semifinále mělo nakonec příjemnější scénář, než s kterým jsme počítali. Takhle můžeme hrát finále doma a měli bychom být trochu favoritem. Ale je to play-off.

Co bude na hřišti rozhodovat?

Nebude to žádný jasný zápas. Tatra je srovnatelným soupeřem, rozhodne momentální rozpoložení sil a také to, kdo bude mít k dispozici klíčové hráče. Dál bych to raději z taktických důvodů nerozebíral.

Přesto, jak zní správný recept na Tatru Smíchov?

To je těžká otázka. Nějaké slabiny moc nevidím, mají hodně silnou útočnou řadu, zkušené hráče i bojovníky.

Máte výhodu domácího prostředí. Je to tedy ve finále psychická výhoda?

Na to domácí prostředí jsem trošičku opatrný. Je to výhoda, ale nejsem si jistý, co to udělá. Možná by se nám hrálo uvolněněji na Pragovce. Tak či tak všichni odevzdáme maximum.