Sportovní víkend na Vyškovsku patřil jednoznačně cyklistice. Postaral se o to druhý ročník kvalitními jmény nabité Haná Tour. Na tříetapové klání vážil cestu opravdový výkvět České republiky. „Podařilo se přilákat skvělé závodníky. Přihlásili se všichni olympionici v dráhové cyklistice a příjemně nás překvapila délka startovní listiny mládežnických kategorií,“ liboval si ředitel závodu Břetislav Usnul.

Sobotnímu Nezamyslickému kritériu a nedělnímu Bousínskému klasickému závodu předcházel populární úvodní díl Tour. Osobnosti jako Kadlec, Bláha, Kaňkovský a další se soustředily na startovní povel při pátečním kritériu na vyškovském náměstí. Domácí fanoušci byli zvědavi hlavně na premiérové vystoupení pekingské naděje Lady Kozlíkové na Tour. Loni totiž absentovala kvůli zdravotním problémům.

A osmadvacetiletá sběratelka medailí z velkých tuzemských i zahraničních mistrovství je rozhodně nezklamala. Mezi ženami měla prakticky jen jednu výraznější soupeřku, její oddílovou kolegyni z Dukly Praha Jarmilu Machačovou. Ve všech etapách sváděly tuhé souboje, střídaly se ve vedení, ale při bodovaném průjezdu do dalšího kola či v cíli celého dějství dorazilo první v drtivé většině případů kolo Kozlíkové. „Lada měla v posledních dnech pauzu a prospělo to. Navíc loni tady nemohla být a to ji ještě více nakoplo. Potěšila mě a určitě i všechny přítomné,“ řekl Usnul, který je s její kariérou trenérsky spojen. Za plně bodující vítězkou a druhou Machačovou stanula na stupních vítězů třetí jablonecká Havlíková.

Pokud jde o výsledky mužů, symbolizují je dvě slova: Dukla Praha. Na nejvyšší příčky se prosadili její členové. Prvenství ukořistil Martin Bláha, o čtyři body zpět zůstal Milan Kadlec a bronz patří jen díky horšímu dílčímu hodnocení Jiří Hochmann.

A co domácí cyklistické mládí? I ono neztrácelo. „Ukázalo se, že budoucnost tohoto sportu ve Vyškově nemusí být špatná. Rostislav Krones a ostatní se drželi dobře. A v mužích Lubomír Mazel promluvil do vývoje poslední etapy,“ prohlásil Usnul. Šanci jmenovaní zřejmě dostanou i příští rok, přičemž organizátoři nehodlají měnit místo ani termín.