Muži Rostexu sehrají první kolo „jarní“ části druhé ligy, kam se vrátili po třech letech. „Jako nováček jsme si nemohli dát jiný cíl, než záchranu a měla by se podařit,“ myslí si předseda KK Rostex Vyškov Bohumír Trávníček. A hned dodává, že podobné plány i jejich plnění mají i druholigové ženy.

Hovořme nejprve o mužích. Jak jste vyhodnotili podzimní část sezony?
Spokojeni být nemůžeme, ale o vyložené nespokojenosti také nemohu mluvit.Výkony družstva nebyly špatné, to ano, ale výsledky mohly být ještě lepší.

Můžete to upřesnit?
Tři zápasy jsme prohráli tím nejtěsnějším možným výsledkem, tedy 3,5:4,5 a při rovnosti poražených kuželek. To zamrzí. Byla v tom samozřejmě i sportovní smůla, ale doplatili jsme i na to, že zejména v domácím prostředí se kluci chtěli až moc ukázat. Jenže kuželky jsou o psychice a my jsme byli až přemotivovaní. To se ve hře negativně projevilo.

Myslíte, že na nich leželo břemeno nutnosti se zachránit?
To bych neřekl, na hráče v tomto směru nikdo netlačil. Nemusíme se udržet za každou cenu, i když si myslím, že se to podaří. Oni prostě chtěli dokázat sami o sobě, že na druhou ligu mají, ale svazovalo jim to ruce.

Ze druhé poloviny soutěže tedy obavy nemáte?
Jsme uprostřed tabulky, měli bychom být v pohodě. Máme dobré rozlosování. Se všemi těžkými soupeři jsme hráli venku, teď je budeme mít doma. Máme o zápas víc doma než na podzim. Takže by to všechno mělo hrát do našich not. Uvidíme.

Budete mít nějaké posily?
Posily asi ne, ale malinko jsme pozměnili kádr. Skončil Mirek Němec starší, to je sice velká škoda, ale vytáhli jsme nadějného juniora Michala Prachaře, který hrál dobře na Navrátilově memoriálu. Záchrana by neměla být žádná křeč ani se stávajícím mužstvem.

Co by se muselo stát, abyste v příštích sezonách třeba zaútočili na postup do první ligy?
Takto o tom nepřemýšlíme. My prostě musíme hlavně stabilizovat kádr. Protože máme skutečně perspektivní mužstvo. Věkový průměr kolem 35 let, což je na kuželky docela nízko. Kuželky se dají dobře hrát třeba do sedmdesáti, když slouží zdraví. Po sezoně si k tomu musíme sednout a říct si, co chceme dál.

Jak hodnotíte výkony žen, které jsou po podzimu na devátém, tedy předposledním mís­tě?
U děvčat je to velmi specifické. Je hrozně velká fluktuace. Když už jsme si mysleli, že se kádr stabilizoval, tak se nám dvě hráčky vdaly a založily rodinu. Než se vrátí ke kuželkám, to zase nějakou chvilku potrvá. Doufám, že se podaří dohrát druhou ligu na nějaké úrovni. Žádné starosti o záchranu bychom neměli mít, na postup také útočit nemůžeme.

I u žen se zeptáme na dlouhodobější perspektivu.
Je to trochu paradox proti tomu, co jsem řekl. Ale v příští sezoně by holky měly mít na víc. Určitě jsou tady větší možnosti než u mužů. I když je fluktuace větší, na druhé straně máme skoro stálý přísun nové mladé krve. Je pořád z čeho vybírat. Děvčata mají o kuželky zájem větší než kluci, takže u žákyň nám pořád vyrůstají další talenty.

Minulý týden se vydařil Memoriál Vaška Navrátila. Pořádáte další podobné soutěže?
Musím zdůraznit, že je pro nás ctí pořádat Navrátilův memoriál. V něm si jde většina hráčů jen zaházet. Ale protože začíná liga, tak to ti nejlepší vzali i vážněji. V každém případě je to takový skromnější turnaj. Naopak velkou akcí je tradiční mezinárodní Májový turnaj, kterého se účastní více než šest set hráčů. Pro domácí závodní hráče pořádáme v letní přestávce také republikový turnaj Vyškovský sprintér.

Kdy tedy mohou jít fanoušci kuželek letos poprvé na ligu?
V sobotu od desíti hodin doma muži hostí TJ Třebíč. To je právě jeden z těch zápasů, který jsme těsně prohráli, a doma bychom jim chtěli porážku oplatit. Ženy zahájí druhou ligu až o čtrnáct dnů později, tedy 29. ledna. Také budou hrát doma, proti Luhačovicím.