V sobotu je na řadě sedmý ročník a ani ten po vzoru svých předchůdců na kvalitě obsazení nepolevil, spíše naopak. O historii turnaje, jeho sobotním sedmém pokračování a také šancích a stavu druholigových domácích promluvil bučovický manažer a kouč Zbyněk Čížek, který má celý memoriál na svědomí.


Připomenete, kdo byl Vladimír Spirit, po němž se turnaj jmenuje?

Obrovská osobnost našeho i světového volejbalu. Patřil k jednomu z pěti zakládajících členů světové volejbalové federace. Samozřejmě byl dlouholetým aktivním hráčem, funkcionářem a propagátorem československého a českého sportu, účastník olympijských her. Hlavní podíl měl i na přípravě pořadatelství světového mistrovství žen v Brně v roce 1986.

Čím vším je jeho jméno spjato přímo s Bučovicemi?
K nám do Bučovic se přistěhoval, přiženil a okamžitě začal být volejbalově aktivní i tady. Vedl například bučovické volejbalové družstvo žen a vyhrál s ním krajský přebor první třídy. Když odešel do volejbalového nebe, požádali jsme jeho rodinu o to, jestli může turnaj nést jeho jméno. První ročník se uspořádal narychlo, ale úroveň se postupně zvyšovala. Chceme mu takhle vzdát hold, vážíme si všeho, co pro bučovický i národní volejbal udělal.

Mistři Slovenské či České republiky, reprezentace, zahraniční akvizice, to vše už diváci v Bučovicích mohli vidět. Jak je tomu letos?
S výjimkou roku 2006, kdy se na turnaji ojediněle objevila dokonce i česká reprezentace, je letošní sedmý ročník zřejmě nejkvalitněji obsazený vůbec. Bude tu hrát celkem sedm extraligových mančaftů a osmým týmem do hry budeme my, tedy Sokol Bučovice. Mimochodem jsme jako jediní zástupci České obce sokolské, i tu budeme reprezentovat.

Letní antukové turnaje se většinou ještě oddílově moc neřeší a volejbalisté hrají, za koho chtějí. Na bučovickém turnaji je to ale už jinak, že?
Přesně tak, to mě těší asi ze všeho nejvíc. Dříve, než hráči jedou do Bučovic, se na turnajích představují takové směsice z mnoha týmů. Ale my chceme upřednostnit kvalitu a to se daří, skoro všichni tu budou v kompletním složení.

Na koho se tedy diváci mohou těšit?
Jak už jsem říkal, osm týmů, a jak jsou už fanoušci zvyklí, budou dvě základní skupiny. Do nich bude nasazen úřadující mistr České republiky Voleyball Kladno, do druhé skupiny nasadíme vítěze základní části poslední extraligy VK Duklu Liberec. Ta bude v Bučovicích vůbec poprvé. Dolosovány k nim dál budou Jihostroj České Budějovice, VK DHL Ostrava a ostatní. Je na co se těšit.

Vyzdvihnete nějaké jednotlivce týmů? Osobnosti, které stojí za to jmenovat?

Jistě, i po této stránce bude memoriál ojedinělý. S Budějovicemi přijede vůbec poprvé jejich nová posila, argentinský smečař Maxim Torcelli. Bude za ně už hrát také zkušený navrátilec z Francie, blokař Štěpán Smrčka. Ostrava doveze reprezentačního blokaře Vladimíra Sobotku, za Brno bude hrát slovenský reprezentant Tomáš Holý, je toho opravdu moc. Opravdová plejáda kvalitních volejbalistů.

Jak těžké je dostat takovouhle kvalitu do Bučovic? Je to s rostoucím ohlasem memoriálu mezi volejbalovou veřejností jednodušší?
No, turnaj už má své jméno. Jako vhodný se ukázal hlavně krok z před třech let, kdy jsme termín posunuli z června na srpen. Tím pádem je to poslední termín, kdy se týmy mohou ukázat na antuce, končí fyzickou přípravu. Hráči se tak těší, chtějí si zahrát dobrý volejbal. Navíc před čtrnácti dny byl zrušen pro nepřízeň počasí turnaj v Chlumci nad Cidlinou, takže špička se poprvé představí u nás. Zájem trenérů a týmů je velký, musel jsme odmítnout i nabídky z Odolene Vody, Bratislavy a dalších. Chtělo k nám přijet tak čtrnáct výborných družstev.

Neuvažujete o změně systému turnaje a třeba i dvoudenním průběhu?
Je možné, že v budoucnu bychom do toho mohli jít a udělat změnu. Co nás ale limituje, to jsou podmínky. Máme jen dvě hřiště a chceme udržet hráčskou kvalitu, proto volíme zatím turnaj jednodenní. Víte, po konci totiž většina účastníků chce nebo musí jet ještě večer domů.

Kdo je podle vás favoritem na sobotní triumf?
To je těžké, mužstva jsou výborná a hodně vyrovnaná. Přesto se přiznám, že tip mám. Je tajný…dobře, je to Dukla Liberec. Mám zprávy, že to pojme prestižně, přijede v šestnácti lidech. Takže bych ji viděl na finalistu a doplnit by ji mohlo Brno, to bych si přál. Budou mít u nás i pro extraligu dobrý silný tým.

Posledním dvěma ročníkům ale kralovaly České Budějovice. Jim se vítězný hattrick nepodaří?
Určitě přijedou s tím, že budou chtít vyhrát potřetí. Kromě příchodů, o kterých jsme už mluvili, udržely i opory. Jistě předvedou kvalitní volejbal, ale ve finále mohou být jen dva a můj tip je jiný. Třeba to bude úplně jinak, než si myslím. Uvidíme.

Ani vaše domácí mužstvo ale nezůstává pozadu. Loni si zahrálo i semifinále, jak to vidíte letos?
Loňské semifinále byl náš historický úspěch. Na rovinu se přiznám, že co se týká letošní letní přípravy, budeme v sobotu poprvé kompletní. Memoriál beru jako fázi přípravy. Ale neskládáme dopředu zbraně, nejdeme do toho s poraženeckou náladou. Doufám, že se naši hráči předvedou v co nejlepším světle. Ale ostatní týmy jsou extraligové, výkonnostní rozdíl je přeci jen patrný. Budeme bojovat.

Máte už za sebou velkou část letní přípravy. Jak ji hodnotíte?
Více méně letos jsme začínali uprostřed července a aktuálně dobíháme první blok hrubé fyzické přípravy. Máme za sebou několik turnajů, Holubice, Drásov a další, naše výkony mají vzestupnou tendenci, ale jak jsem říkal, zatím jsme nebyli ani jednou kompletní. Nepřísluší mi teď hodnotit kádr nebo jestli máme na vítězství ve druhé lize.

Prozradíte změny v kádru?
K týmu přišel nahrávač Jindřich Pavlík, hrál v Brně a Zlíně, měl by se domácím představit právě na Spiritu. Vrací se po pětileté pauze a je to podle mě velká posila. Na druhou stranu, co už je asi všeobecně známo, odešel od nás do Odolene Vody blokař Filip Auer, a to je na jeho postu hodně velké oslabení. V současné době hledáme nějakou adekvátní náhradu k zacelení vzniklé mezery. Na dalším posílení týmu pracuji, je dost možné, že se podaří ještě velké jméno do základní sestavy. Je možné, že přijde i malé překvapení už v sobotu.

Nejde se nezeptat na Ivo Dubše, hráčskou ikonu Bučovic. Jak bude vypadat jeho role pro novou sezonu?
Bude dál hrát. Má za sebou šťastnou událost, stal se podruhé otcem. Stejně tak i další naše opora Mikula. Dohoda s nimi oběma je taková, že se normálně připojili k týmu, objeví se na memoriálu a budou za nás hrát ve druhé lize. Ivo má teď malý problém s kolenem, ale určitě bude nachystaný už na turnaj.

Je známo, že dlouhodobě dobře spolupracujete s JMP Brno. Bude spolupráce probíhat i nadále?
Ano, pokračujeme v tom. První čtyři roky na úrovni klubové farmy, pak se rozhodlo, že tato role bude patřit Chocni. Nicméně spolupráce trvá. Důkazem je příchod Pavlíka, loni blokaře Auera. Zkoušíme i zčásti společnou přípravu s týmem Volejbal Brno a.s., hrajícím první ligu. Teď se sice připravujeme každý sám, ale tréninky v hale se budou prolínat. Na našich se objeví i hráči z Brna a my budeme také obohacovat jejich tréninkovou jednotku. Věřím, že to bude pokračovat.

Bučovičtí se jí ale nebojí, loni pronikli až do semifinále.

Fakta o turnaji

Účast: 7 extraligových celků
+ domácí Sokol Bučovice
Systém: dvě skupiny po čtyřech, nejlepší dva do semifinále
Nasazení:
Voleyball Kladno, Dukla Liberec
Program (může se měnit):
9.00 – oficiální začátek, vzpomínka na Vladimíra Spirita, základní skupiny
15.30 – konec základních skupin
16.00 – semifinále