Jaký byl z pohledu SPL rok 2013?

Úplně nový, jiný než kterýkoli předtím. Po období, kdy jsme sklízeli úspěchy s Katkou Švecovou, Romanou Vlašínovou a dalšími, jsme se vrátili na začátek, tedy tam, kde jsme byli před sedmi lety. Opět se začalo s dětskými závody, museli jsme tomu všechno podřídit. V průběhu sezony se postupně vykrystalizoval tým, někteří odešli, přišli zase noví. Teď už můžu říct, že základní kameny jsou položeny. Už se to projevuje i výsledkově.

Takže loni jste se zaměřili na „dětský" Tendon cup?

Přesně tak, jak říkáte. Tendon cup je pohár pro začátečníky a mírně pokročilé, tak bylo potřeba nasbírat zkušenosti a my tam už na konci sezony ukázali, že jdeme zase nahoru. Mohli jsme tak zkusit i Český pohár v Pardubicích a Chocni, kde se hned dvě naše lezkyně podívaly do finále. Jsou to jejich první sezony, takže velké naděje do budoucna.

Prozradíte jména?

Tou první je Simona Brhelová, holka z Pustiměře, co leze asi rok a půl. Je svědomitá, má talent, solidní fyzické dispozice, pohybově nadaná, má sílu. Je to typ, který by mohl něco dokázat, musí ale naplnit metodické prvky a úkony tréninku. Když bude trpělivá a bude pokračovat jak doteď, pak se prosadí. V průběhu sezony šla hezky výsledkově stupínek po stupínku nahoru, jen při závodu ve Vyškově se jí moc nedařilo.

A druhá mladá naděje?

Ta je o dva roky mladší, ročník 2004. Je to Nikol Pintěová, zřejmě nejvýraznější talent, který máme. Začala letos a asi nejvíc mi připomíná Katku Švecovou. Přirozený typ, není jí třeba nic moc vysvětlovat, jde to ze srdce. Závodní premiéru měla těžkou, byl to hned Tendon cup a byla desátá, ale pak se pořád jen zlepšovala a dnes už umí být druhá jen za suverénkou z Orlové Markétou Janošovou. Pokud Nikol vydrží, má náturu vydržet velkou zátěž a dostat se v lezení hodně daleko.

A co další lezkyně SPL?

Máme tam i jiné naděje a hlavně jsme si stanovili pro další rok úkol doplnit tým dalšími třemi, čtyřmi podobnými holkami. Potřeba je silný tým, co si radí a doplňuje se, musíme na tom zapracovat co nejdříve. Oslovili jsme už některé základní školy, hledáme opravdové talenty. Víme, že to ještě bude složité, ale budeme se snažit, aby tým začal šlapat naplno.

Už jste zmínil, že pozice vyklidily Kateřina Švecová a Romana Vlašínová. Co se stalo?

Vlastně pořádně ani nevím. Romana mi sice pomáhala s tou náborovou akcí na Purkyňce, ale závodně neleze. Bude příští rok maturovat, a tak o návratu na stěny moc nemluví. Měla nějaké potíže a odmlčela se. U Katky těžko soudit, měla zdravotní problémy na několik měsíců, taky ji čeká maturita, lezení je teď prostě pro ně trochu v pozadí.

Nový rok sportovního lezení se tradičně otevřel v Příboru…

Ano, dobře jsme tam začali, věřím, že ve stejném duchu budeme pokračovat. I v novém systému. Víte, od příštího roku funguje reorganizace soutěží, Český pohár se poleze v kategorii od patnácti let nahoru. Pro ty mladší a nejmladší bude zmíněný Tendon cup, vrací se to všechno do podoby, která byla před lety, tedy pět závodů v Čechách a pět na Moravě. Hlavní změna ale je, že se nebude počítat ranking, tedy řekněme lezecký žebříček závodníků.

Co k tomu svaz vedlo a jak to vidíte vy?

Zdůvodněné je to tím, že v dětských kategoriích ranking nemají v žádném jiném sportu. Došlo to tak daleko, že jsme jako kluby hlavně z Moravy psali petici a svaz operoval nějakou lékařskou komisí, že tahle rivalita a dlouhé cestování nenjsou zdravé pro vývoj dítěte a podobně. Odpověděli jsme tak, že vznikla iniciativa moravských oddílů a založili jsme Moravský pohár. V jeho prvním ročníku na něj asi bude málo času, je to spíchnuté horkou jehlou. Bude to závod v Brně, Prostějově, Olomouci a začne se právě Příborem. Regule se dávají teprve dohromady, měly by být co nejdřív, rozjíždí se nový web, zajišťuje organizace, pojištění závodníků a podobně.

close Předseda SPL Pustiměř a trenér sportovních lezců Jiří Sedláček. zoom_in

A co závod ve Vyškově, o ten diváci příští rok přijdou?

Věřím, že ne. Český horolezecký svaz vypsal, aby se zájemci o pořádání už přihlásili, Vyškov ale zatím osloven nebyl. Ale že by vyškovská hala o závod přišla, to se mi nezdá.

Takže začnete v půli ledna v Příboru. Jaké budou cíle?

No, hlavně ty dvě závodnice, o kterých jsme se už bavili, budou zase pomýšlet na stupně vítězů. Určitě je můžou atakovat, bude tam trochu nižší konkurence, nejezdí tam závodnice z Čech.

A co Lucie Kupčíková, která zazářila hlavně na začátku minulé sezony?

To máte pravdu, perfektně odvedla půlku sezony, jenže nastoupila na Gymnázium v Kroměříži, je tam na internátu a na lezení v Pustiměři tak není čas. Snažili jsme se nějak zajistit, aby trénovala aspoň tam, ale nepovedlo se. Tuhle sezonu jsme prostě uzavřeli s tím, že uvidíme, jak se aklimatizuje. Domluva je taková, že uvidíme, co bude dál. Český pohár začíná od března, dubna, teď si musí řešit školní povinnosti.

Čím dál lépe si v barvách SPL vedou i sourozenci Tereza a Šimon Cibulkovi, co vy na ně říkáte?

Je to tak. Starší je Tereza, ročník 2003, a ta měla výrazné úspěchy. Celý Tendon cup sice absolvovat nemohla, zabrzdilo ji zranění, ale pak se začala dostávat zpět a v závodech Českého poháru a na mistrovství republiky už patřila k nejlepším. Brácha Šimon je o tři roky mladší, vyzdvihnout je třeba hlavně jeho vystoupení v Tendon cupu. Průběžně sbíral medailová umístění a vyvrcholením byly poslední dva závody ve Vyškově a Trutnově, kde dokázal zvítězit a tím vyhrát i v celkové klasifikaci seriálu.

A co tréninkové podmínky? K dispozici máte novou stěnu.

Stěna se osvědčila, je to samozřejmě něco úplně jiného než dřív. Jsme za to moc rádi. Navíc budeme letos oslavovat dvacet let založení oddílu a máme stanovený projekt na její rozšíření. Podali jsme grant na ČSTV, splnili jsme všechny podmínky, co po nás chtěli, tak doufáme, že to dopadne dobře. Byl by to krásný dárek k výročí oddílu. A chtěl bych také udělat nějakou závodní exhibici, řekněme masters nejlepších mužů a žen republiky. Byla by to výborná propagace sportu, svaz se zatím k této myšlence vyjadřoval velmi pozitivně, tak uvidíme.