„V příštím roce to budou zejména březnové mistrovství republiky juniorek v estetické skupinové gymnastice a na květen jsme získaly šampionát České republiky kadetek a juniorek,“ říká při bilancování uplynulého roku hlavní trenérka moderních gymnastek SK Trasko Vyškov Kateřina Kapounková.

Které závodnice vám tedy letos udělaly největší radost?
Tak především máme v našich řadách mistryni republiky kadetek starších Veroniku Nohelovu, vicemistryni republiky kadetek mladších Adélu Plchovou, loňská mistryně republiky Michaela Pavlíková byla čtvrtá, Dana Suchomelová pátá, Karolina Kapounková šestá a Eliška Trněná osmá v kategoriích kadetek. Navíc z uvedeného mistrovství republiky ve Žďáru nad Sázavou počátkem května dovezly naše reprezentantky celkem devět medailí a byly jsme tam vlastně nejúspěšnějším oddílem v republice.

A které výkony družstev ve společných skladbách byste vyzvedla?
V dubnu obsadily juniorky na Světovém poháru v estetické skupinové gymnastice ve Finsku skvělé desáté místo a na mistrovství světa ve španělském Vigo v polovině května byly šestnácté. Teď v podzimní sezoně, koncem listopadu na mistrovství republiky v Brně obsadily juniorky výborné třetí místo, starší naděje byly páté a mladší naděje sedmé. Tato fakta nejlépe dokazují, že se nám práce v oddíle přes mnohé a mnohé problémy daří a těší nás, že jsme úspěšně reprezentovaly nejen Vyškov, ale i celý jeho region.

Jaké problémy máte na mysli především?
Všichni, kteří jako dobrovolní funkcionáři, trenéři pracujeme s mládeži, ale nejen s ní, víme, jaká je nyní v tělovýchovném hnutí napjatá situace. Zaviněná je především situací v Sazce, která v předešlých letech byla nápomocná v ekonomické oblasti aktivit sportovních svazů a sdružení. Dnes prakticky neexistuje žádný finanční zdroj, který by napomáhal aspoň k základním podmínkám jejich práce. Většinu nákladů oddílu tak nesou rodiče, z nichž už dnes mnozí na daný roční příspěvek, nákupy sportovního náčiní a dopravu prostě nemají. V našem případě pak musíme být vděčni našemu hlavnímu sponzorovi a dalším, kteří nám v tomto směru výrazně pomáhají.

Co nejdůležitějšího vás čeká po Novém roce?
Budou to závody jednotlivkyň a družstev v estetické skupinové gymnastice. V tomto sportu jsme koncem března pořadateli mistrovství republiky juniorek, o dva týdny později, 14. dubna, se bude konat již dvanáctý ročník závodů O pohár města Vyškova. Na druhý květnový víkend máme přidělené mistrovství České republiky kadetek a juniorek. Uskuteční se v kampusu Masarykovy univerzity v Brně. Samozřejmostí je účast na pohárových závodech, oblastních přeborech a možná i na Světovém poháru v estetické skupinové gymnastice. Všechno záleží nejen na výkonnosti dívek, ale i na finančním zajištění této účasti. Mistrovství světa juniorek bude na jaře v Bulharsku, kde jsme již s úspěchem naši republiku reprezentovaly.