Prožívá nejšťastnější období své nedlouhé kariéry. Po skvělé sezoně okořeněné titulem mistryně České republiky se dočkala i úspěchu mimo sportovní kolbiště. Moderní gymnastka oddílu SK Trasko Vyškov čtrnáctiletá Petra Štaudrová je díky své skvělé formě nejoblíbenější sportovkyní Vyškova za loňský rok. Myslí ale už i na novou sezonu.


Nemůžeme začít jinak, než vyhlášením Sportovce Vyškova 2007. Jak se ti zamlouvají obecně sportovní ankety? Je pro tebe tento druh ocenění důležitý?


Myslím, že sportovní ankety jsou dobrý nápad. Líbí se mi, že mezi sebou mohou soupeřit jednotlivci z různých odvětví. A proto také cítím, že je důležité v nich uspět. Upřímně řečeno ale úspěch třeba na mistrovství České republiky je pro mě pochopitelně větším uznáním.

Když jsi zjistila, že jsi nominována do elitní desítky sportovců, čekala jsi, že můžeš třeba i vyhrát?


Když jsem viděla podobu nominace, říkala jsem si, že konkurence je veliká. A tak jsem si přála, abych znovu patřila k těm lepším. Chtělo to obhájit loňské umístění.


A když zaznělo jméno druhého v pořadí Jiřího Němečka a ty jsi věděla, že vyhraješ…jaký je to pocit?


No, to bych přála zažít každému, který svému sportu obětuje hodně. Do poslední chvíle jsem nevěděla, že to vyhraji, ale pocit to byl úžasný. Ještě více mě překvapilo ohodnocení odborné komise.


Asi už není příliš sportovních fandů ve Vyškově, kteří by o tobě nevěděli. Ale přesto, můžeš představit sebe a tvou dosavadní gymnastickou kariéru?


S mým oblíbeným sportem, tedy gymnastikou, jsem začínala už ve čtyřech letech. To si rodiče všimli, že se pořádá nábor do místního oddílu. Šli jsme tam a přijali mě. Za těch deset roků jsem prožívala horší i lepší období. Samozřejmě nejlepším rokem byl ten minulý. Jinak do školy chodím na Základní školy Letní pole ve Vyškově, která mi vychází velmi dobře vstříc.


Je jasné, že gymnastika je fyzicky, psychicky a hlavně časově náročný sport. Jaký je tvůj týdenní sportovní program, dá se při škole a dalších zálibách zvládat?


No samozřejmě to není vůbec jednoduché. Trénuji každý den v týdnu kromě úterý, to znamená šestkrát týdně. Na další záliby tak příliš času nezbývá, ale škola se dá zvládat. To jde dobře.

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch? Půjde o titul mistryně České republiky z loňského roku?


Ano, to je jasné. Být nejlepší v České republice, to znamená pro sportovce opravdu hodně. Takže to je zatím můj největší zážitek. Stejně tak se mi ale povedl i poslední loňský závod, který byl v Nitře. I tam se mi podařilo mezi elitou zvítězit.


Pojďme k současnému dění. Co tě čeká v nejbližších týdnech?


Takzvaná zimní pauza už dávno skončila a teď probíhá naplno příprava. O závody ale zatím nejde. V těchto týdnech skládáme sestavy na blížící se závody jednotlivců. Současně se ale věnujeme i estetické skupinové gymnastice, takže toho není málo.


Kdy a kde přijde ostrý vstup do nové sezony?


Na to je ještě čas, začíná se až na jaře. Vstupem do nového ročníku bude oblastní přebor. V něm nepůjde o nic menšího než o kvalifikaci na český šampionát.


Preferuješ více individuální starty nebo skupinovou estetickou gymnastiku?


Já nejraději cvičím sama za sebe. Je to totiž tak, že když něco zkazím, vím, že je to jen a jen moje chyba. Skupinové gymnastice se ale samozřejmě také nebráním, i ji mám moc ráda.


Máš již stanovené sportovní cíle pro rok 2008 a všeobecně pro budoucnost?


Pro začínající sezonu nemám přesné plány. Každopádně výborné by bylo, kdybych obhájila své postavení z loňska. A pokud mám říct nějaký dlouhodobý cíl, pak mým snem by bylo zúčastnit se evropského mistrovství v jednotlivkyních. Ale sama vím, že to snad ani není možné. Hlavně chci být spokojena se svými výsledky.