Ten spočívá v úzké spolupráci trenérů se svými svěřenci na dálku, převážně elektronickou formou. „Je to nová situace, ale je dobré, že alespoň takhle se můžeme každý den připravovat“, shodli se úspěšný skokan o tyči Sebastian Hajzler a velešovická půlkařka Sabina Fiantová „Zaujalo mě, kolik máme možností, jak trénovat takříkajíc po vlastní ose. A taky kolik vhodných míst k tréninku je v mém okolí,“ pochvaluje si tyčkařka Kateřina Čamlíková, která atletické základy získala ve Slavkově u Brna. „Nejraději trénuji u rybníka, kde mám klid všechno odběhat,“ oceňuje Fiantová podmínky u velešovického rybníka, který byl před léty obnoven. Anika Zbořilová, Barunka Ševčíková a Mario Hajzler se naopak shodují, že v dané situaci nejraději trénují na zahradě.

První domácí odchovanec v dresu prvoligového FC Petra Drnovice Roman Gibala.
Nejlepší rok fotbalových Drnovic: výjimečný odchovanec Roman Gibala

„Nová komunikace „na dálku“ nutí atlety zkoumat možnosti, které jim jejich obydlí a případné blízké okolí nabízí, aniž by si to v běžném každodenním spěchu uvědomovali,“ zdůrazňuje trenér Jiří Hajzler.

Atletika je také krásná a obdivuhodná v tom, že má mnoho různorodých disciplín, což v tomto případě je poznat např. u překážkářů. „Chybí mně překážky,“ konstatuje Jakub Derka. Podobně je na tom Denisa Hubáčková, která si nahradila les překážek na dráze přírodní překážkou v lese na malém okruhu „na Martinu“ v Nemojanech. Doložila to pohotovým video dokumentem, jako inspiraci pro ostatní atletické kamarády.

Volejbalisté Sokola Bučovice (modré dresy).
Bučovice mají na stole vstupenku do volejbalové extraligy. Problém je i hala

Příkladem jdou i trenérky přípravek Kristýna Sedláková, Jitka Derková a Bobi Krejčíková. V rodinném prostředí svými tréninky či testováním, v rámci daných pravidel, motivují ostatní.

Mladí atleti se teď takto nejen udržují kondici, ale také se svými trenéry vytvářejí metodická tréninková videa. Čilá je v tomto směru zejména skupina ATT (AHA Tyčka Team), která svými videi přispěla do metodické videotéky Českého atletického svazu. Vše, včetně dalších inspirativních videí, je ke zhlédnutí na internetových stránkách ČAS.

Výstavba Zemské vyšší reálné školy v Bučovicích dostala povolení před 118 lety.
Den, kdy výstavba Zemské vyšší reálné školy v Bučovicích dostala povolení

Realizace netradičních tréninkových plánů je rozdílná a samozřejmě individuální. „Nemám ráda dlouhé běhy,“ přiznává Adéla Provazníková a totéž připouští Kryštof Vintera: „Nejraději mám posilovací a sprinterské tréninky do kopce, nemusím však delší výklusy.“ Naopak tempové výběhy v lese se zamlouvají Terezám Mazlové a Luskové.

Stále je omezena spolková činnost, což se jasně projevuje uzavřením sportovního areálu ve Vyškově, kde pouze v omezeném režimu lze trénovat na veřejně dostupných místech, např. na běžecké tréninkové rovince. Tu využívá např. Adam Stloukal, Denisa Hubáčková či Tereza Lusková.

Petr Maléř hrál stopera za Zbrojovku i Drnovice. Dnes je asistentem trenéra Machálka v Brně.
Nejlepší rok fotbalových Drnovic: Tradici výborných stoperů potvrdil Maléř

„I když jsou podmínky pro trénink pro všechna ta omezení komplikované, pro udržení základní kondice jsou přijatelné. Ovšem školní povinnosti atletů jsou taktéž jasně dané, k tomu pomoc doma, kdy není výjimkou starání se o mladší sourozence, popřípadě brigády, jako příležitost, jak si pomoci finančně v této nelehké době. Takže volného času mnoho nezbývá,“ připomíná a chválí své svěřence Hajzler.

I když se situace lepší, zůstává otázkou, kdy se nejen vyškovští atleti na závodní kolbiště vrátí. Filip Jašíček, Michal Derka, Matuš Černý i všichni ostatní téměř jedním hlasem vyjadřují naději, že v tomto roce se závodů dočkají, byť možná v redukované podobě.

Basketbalisté Vyškova obsadili v Jihomoravské lize šesté místo.
Sami jsme odmítli bronz, říká trenér basketbalistů Vyškova David Slouka

„Je cítit, že vůbec největší touha je po společné přípravě, po kamarádech, po tréninkovém kolektivu v prostředí atletického stadionu. Chce to trpělivost a pokoru, těším se na vás,“ vzkazuje předseda AK AHA Vyškov Luboš Stloukal.