Příznivci plavání, ale také cyklistiky a běhu. Prostě opravdu všestranní sportovci. Přes sto padesát takových lidí se sešlo na startu oblíbeného triatlonového závodu v Morkovicích-Slížanech, devátého ročníku akce Morkovské chlap.

Ačkoli i díky velkému horku neměli na růžích ustláno, nikdo svého příchodu do areálu koupaliště nelitoval. Příjemným atributem jmenovaného klání je, že se jedná o lidový triatlon. Souboj je svou délkou uzpůsoben tak, aby ho zvládla většina příznivců sportu.

„Náročnost závodu se od prvopočátku nemění. Chceme, aby byl pro širokou veřejnost,“ uvedl jeden z organizátorů akce Tomáš Kocourek.

Účastníci zdolávali porci dvě stě metrů plavání, dvacet kilometrů na kole a závěrečný pětikilometrový běh. S účastí mohou být pořadatelé nadmíru spokojeni. Počet bojovníků o nejlepší umístění se zvyšuje každý rok a i letošní závod nebyl výjimkou.

„Očekávali jsme, že opět přijede mnoho lidí. Morkovské chlap už má mezi triatlonisty poměrně velký ohlas a vládne tu pohoda. Byli tu například i zástupci ze Slovenska,“ uvedl další autor akce Pavel Mich.

Mezi závodníky se každoročně objevuje i několik nadšenců z Vyškovska. A nevedou si vůbec špatně. Například Radoslav Kala si loni vybojoval ve své kategorii druhou pozici. Za zmínku stojí i čtvrté místo vyškovské zástupkyně něžného pohlaví Mileny Hrozové.

Na závody jezdí i další Vyškovan Josef Kunc. „Je to náš oblíbený den. Zúčastňuji se ho každý rok, sejdeme se tam jako parta a stojí to za to,“ chválí závody.

V sobotu se to ale v Morkovicích borci z Vyškova příliš nehemžilo. Naproti zvyklostem se jich sešlo poskromnu. „Z mých známých tentokrát nepřijel nikdo. Asi je odradilo ranní počasí a dílem určitě přispěl i čas dovolených. Je to škoda,“ litoval Kunc.

A tento vyškovský vyslanec z nich dosáhl nejvýše, a přitom se mezi nejlepší neprosadil. V celkovém hodnocení se zařadil na sto čtvrtou příčku. Ve své věkové kategorii jeho čas pod jednu hodinu a třiadvacet minut stačil na třináctou pozici.

I tak byl poměrně spokojený. „V loni jsem byl v první stovce, takže to byl i takový můj plán pro tento ročník. Ale i když mi tento cíl těsně utekl, nejsem zklamaný. Je to v silné konkurenci hezký výsledek a cením si ho,“ zhodnotil Kunc.

A kdo nakonec v hlavních kategoriích vystoupil na stupně vítězů? Mezi muži pomyslnou cílovou pásku jako první protnul Aleš Velička z Ostravy, který svůj čas stlačil pod šestapadesát minut. Druhé místo ukořistil Lukáš Krpec z Tiché a třetí příčku získal opavský Aleš Zajíc.

V ženách dominovala Pavlína Šromotová z Veselíčka, které na zdolání celé tratě stačilo necelých sedmdesát minut. Za ní doběhla Monika Kopečná z Oseku nad Bečvou a třetí místo obsadila ostravská Markéta Olejáková.