Nyní je jednou z mála tyčkařek na vyškovském okrese. Je členkou atletického klubu AHA Vyškov a možná málokdo z vás ví, že dříve byla i sportovní gymnastkou.

V současné době se věnuje vytrvalostnímu běhání a necelý rok také skoku o tyči. Jak se jí v této disciplíně daří a co všechno tomu předcházelo, nám řekla Lenka Jiříčková.

 

Kdy jsi začala dělat atletiku a běh, předtím jsi se věnovala sportovní gymnastice?
Všechno začalo tak nějak už na škole. Když jsem chodila na gymnázium, zúčastňovala jsem se několik atletických přeborů, Malečkova memoriálu. Ale to jsem se tenkrát zaměřovala spíše na skok do dálky a sprinty než na vytrvalost.

K běhání jsem přešla až v době, kdy jsem začala chodit na vysokou školu. Účastnila jsem se běhů Vyškovského poháru a tak to vše nějak začalo.

Jak ses pak vlastně dostala k disciplíně skoku o tyči?
Tyčku jsem začala trénovat zhruba od března, dubna loňského roku. Tenkrát jsem měla nějaké zdravotní problémy a musela jsem běh omezit. Chtěla jsem ale zkusit něco nového. Začala jsem s AHA závodit v lize a tyčku tam tenkrát nikdo nedělal. V Brně se ale tato disciplína trénovala, tak jsem to prostě chtěla taky zkusit.

Kde tedy trénuješ a kdo je tvým trenérem?
Přes atletický klub v Tišnově a Martina Seberu jsme sehnali kontakt na trenéra v Brně. Jmenuje se Jan Solczany. Kontaktovali jsme ho a pak už jsem s nimi začala trénovat. Na tréninky tedy dojíždím do Brna.

Začátek pro mě byl hodně těžký, protože oni už měli několik tréninkových hodin za sebou, takže se dá říci, že jsem tak trochu nastoupila do rozjetého vlaku a musela to dohnat.

Jak často a jak dlouho máš tréninky?
Přes zimu je to jedenkrát týdně dvě hodiny, s tím, že každý musí ještě sám posilovat. Zimní příprava probíhá od října do prosince a trénink se skládá hlavně z gymnastické průpravy. Takže tady hodně využívám dovedností z gymnastiky, kterou jsem dřív dělala. V létě je to pak dvakrát týdně dvě až tři hodiny.

Začínáme rozběháním, rozcvičením a pak následuje abeceda s tyčkou, kdy se nacvičuje rozběh a zapíchnutí. To je zhruba pět až šest rovinek. Poté děláme běžeckou abecedu s tyčkou, různé nácviky zapichování s tyčkou a pak už následují samotné fáze skoku.

Na jak dlouhé tyči skáčeš?
Volba tyče, se kterou skáčeme, se určuje podle váhy a také má každá tyč svoji tvrdost. V Brně máme konkrétně dvě. Jedna je na pětačtyřicet kilo a měří tři metry padesát a druhá je na pětapadesát kilo a je o třicet centimetrů delší.

Já jsem začínala na té druhé, ale moc mi to nešlo. Hodně záleží, jak je člověk silově vybavený. Pak jsem to zkusila na té měkčí a šlo mi to lépe.

Co je na tomto sportovním odvětví nejtěžší?
Člověk musí mít hlavně sílu v rukách. Když jsem dělala vytrvalost, moc jsem neposilovala, takže jsem s tím teď musela začít. I když mě zrovna moc zvedání činek nebaví. Musíte mít také silné břicho a záda. To je docela obtížné posilování.

Také záleží na dobrém rozběhu. Když není síla, nezvedneš se. A také nesmíš mít vůbec strach.

Jaké jsou tvoje výkony a kolik jsi zatím skočila vůbec nejvíce?
Tak začala jsem skákat asi na dvou metrech a pomalu se výška zvyšovala. Teď je můj rekord, který jsem skočila, dva metry sedmdesát.

Jak dlouho trval trénink a příprava, než jsi šla závody?
První závody, kde jsem skákala, to bylo devatenáctého května loňského roku. To si pamatuji moc dobře, protože to bylo dva dny před mými státnicemi na vysoké škole, takže to byl docela i stres. Bylo to tedy asi po dvouměsíční přípravě.

Měla jsem z toho smíšené pocity. Základní výška tenkrát byla dva metry třicet, ale já se s pořadateli domluvila a začínala jsem na dvou metrech. Ostatní pak nastoupili až na té základní výšce, a to už já jsem zase skončila.

Ale po prázdninách, kdy já jsem celé léto trénovala, se to otočilo. Já začínala až na vyšších výškách a ostatní holky si dávaly ty nižší. To pak byl pro mě takový dobrý pocit.

Máš nějaký sen nebo přání, čeho bys chtěla dosáhnout?
Chtěla bych přeskočit třímetrovou hranici a také abych bodovala v první lize, kde to teď bude určitě už těžší. Ale dělám to hlavně pro radost a pro družstvo. Kdyby tady to družstvo nebylo, tak bych asi ani tak bych asi ani nezávodila.