Do smíchu jim zatím není ani trochu, odhodlání udělat vše možné i nemožné pro lepší podzimní výsledky jim však nechybí. Na podzim totiž půjde na kurtech o všechno, i když nemalé vrásky na čele jim dělají i věci mimo hřiště.

Taková je momentální pozice vyškovských nohejbalistů. Po základní části extraligových bojů patří Orlu poslední místo. Neznamená to ale žádnou tragédii, protože o osudu celé sezony rozhodne až zářijové play-off. Více o již odehraných duelech, nezáviděníhodné přítomnosti, přípravě na poprázdninové rozuzlení a výrazných organizačních problémech prozradil vedoucí vyškovského klubu Petr Haluza.

Základní část letošního ročníku extraligy je minulostí a Orel skončil až poslední. Výsledkové vize před sezonou asi měly jiné parametry, nemýlím se?
No je pravda, že s výsledky je to zatím horší než loni. To jsme dosáhli nejlepšího umístění v historii klubu, když jsme skončili na pátém místě. Před začátkem sezony jsme chtěli toto umístění zopakovat nebo ještě vylepšit. Všechno ale bohužel nasvědčuje tomu, že se nám to zřejmě nepodaří.

Přispělo k tomu i to, že vyškovská sestava se té loňské příliš nepodobá? Připomenete je?
Ano, svůj vliv to určitě mělo. Začněme tím pozitivnějším. Angažovali jsme Jakuba Klaudyho, mladého talentovaného hráče z Prostějova. Je výborně technicky vybavený a okusil už i reprezentační dres juniorů České republiky. Přišly ale i velké ztráty. Ještě před startem sezony se nepříjemně zranil Tomáš Procházka, přetrhané vazy v koleni ho vyřadily ze hry. Po dvou zápasech navíc nečekaně opustil tým po dlouholetém působení Petr Zemánek, univerzál schopný zastoupit kohokoli na jakémkoli postě, takže další mínus.

Co tedy říct k dosavadní bilanci čtrnáct zápasů, dvanáct proher a dvě remízy?
Našim představám to je samozřejmě hodně vzdálené. Jsme nespokojeni s výsledky i s výkonem. Na druhou stranu ale musím říct, že letos bylo nejvíc cítit, že se dotahujeme ke špičkovým týmům. Předchozí ročníky jsme nohejbalové umění doháněli nadšením a bojovností. To se ale díky špatnému úvodu vytratilo a my elitě vzdorovali více herní vyzrálostí. Skóre tomu často neodpovídalo, ale u nohejbalu rozhodují často i třeba jen naprosté maličkosti a vyrovnané utkání může skončit jasným stavem ve prospěch jednoho či druhého týmu.

Mužstvu se nedařilo ani proti nováčkům, uhráli jste proti nim jen jeden bod…
Máte pravdu, týmy, které postoupily z první ligy, tedy Žatec a Janovice, jsme plánovali porazit. Tento úkol se ale nepodařilo splnit. Musím ale zase říct, že nemalou měrou tomu pomohla neúčast klíčových hráčů na obou utkáních s Žatcem.

Je jasné, že klíčové momenty Vyškov teprve čekají na podzim. Kde se ale lámal chléb v neprospěch Orla v základní části?
Pravděpodobně už v druhém kole, kdy jsme prohráli s Janovicemi 2:6. Proti nim jsme si hodně věřili, ale Západočeši nás na domácí půdě jasně přehráli. No a dolů nás srazil i debakl 0:6 od Žatce v pátém kole. To považuji za zlomový moment, protože potom bylo jasné, že musíme porazit jednoho ze silných soupeřů, a to nevyšlo.

Najdeme i nějaký hodně světlý moment dosavadních vyškovských vystoupení v této nohejbalové sezóně?
Jednoznačně remíza s Čakovicemi. Mají hned několik českých reprezentantů, třeba Jakuba Mrákavu nebo bratry Suché. Tato vyrovnaná partie nám hodně pomohla a vlila novou krev do žil. V dalším kole jsme pak uhráli solidní výsledek s vedoucím Šacungem. Naše zvednutá morálka ale následně bohužel šla zase pomalu dolů.

A právě Čakovice budou zářijovými prvními soupeři Orla. Kdo vyhraje, vyhne se baráži. Jak vidíte vyškovské šance?
Bude to velice těžký oříšek. Letošní ročník jim moc nevyšel, ale kvalitu stále mají. Šance je přehrát jistě jsou, nicméně favoritem jsou oni. V podzimní části se nám vždy vedlo výborně, tak doufejme, že tuto tradici dodržíme i letos.

Když to nevyjde, pak celek čeká boj o udržení s vítězem první ligy. Co dodat?
V tom případě bychom mohli narazit na Čelákovice nebo Děčín. Pro extraligistu to není žádná lehká úloha. Týmy z první ligy nemají co ztratit a jdou do zápasů nabuzení, psychická výhoda je tak jasně na jejich straně. Roli mohou sehrát i případné přestupy či hostování.

Existuje tedy hrozba, že o extraligu Vyškov přijde. Jak reálná je?

Možné to samozřejmě je, určitě. Baráži se zřejmě nevyhneme a v ní rozhodne aktuální forma, psychika a zkušenosti. Slibuji ale, že dáme do utkání vše. Hrozba, o které mluvíte, je velká i mimo kurty. Je velmi pravděpodobné, že budeme nuceni extraligu opustit i v případě vítězství. Klub má v posledních letech finanční potíže a v letos se situace opět zhoršila. Nedostává se nám ani tradiční podpory od státních orgánů a organizací, s nimiž jsme počítali v minulých letech. Takže vyhlídky nejsou nijak optimistické.

Neovlivní tyto problémy motivaci hráčů pro podzimní rozřešení zápletky soutěže?
Upřímně doufám, že ne. Pokud máme o extraligu přijít, tak ne na hřišti. Snad si toto všichni hráči uvědomí a dají do hry své maximum. Bylo by dobré mít nějakou jistotu zázemí ještě před play-out, znamenalo by to pro nás větší klid, ale definitivně se rozhodne až po sezoně.

Nechci nic přivolávat, ale scénář ztráty nejvyšší soutěže by pro vyškovský nohejbal znamenal asi velkou zkázu, že?
Obávám se, že tu nejhorší. V současných ekonomických podmínkách by rozloučení se s extraligou mohlo znamenat úplné opuštění ligových soutěží. Přespolní hráči by jistě odešli do mateřských oddílů a předpokládám, že Vyškovští by měli nabídky od jiných klubů. Takže zázemí pro první nebo druhou ligu by ve Vyškově neexistovalo. Ale to už hodně předbíháme. Teď je pro nás prioritou číslo jedna vyhrát na podzim baráž a pokusit se udržet tým pohromadě.