DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Andrea Fialková. Jedno z jmen, které pozorný fanoušek vyškovského sportu už díky vyhlášení ankety o nejlepší závodníky dobře zná. V elitní desítce se neobjevilo poprvé, a to svědčí o mnohém. Ve veřejném hlasování za loňský rok našla dva přemožitele, titul Sportovec Vyškova už ale vlastní z minulosti. V březnu patnáctiletá naděje úspěšně brázdí české plavecké tratě už sedm let. V současnosti má plné ruce i nohy práce s českými zimními šampionáty.

Můžete připomenout, jak vzniklo spojení Fialková a plavání?
Moje rodiče mě brávali od malinka na bazén, abych se nebála vody.

Když pak se mi ve vodě líbilo čím dál tím víc, řekli si, že by mě mohli dát do plavání. Upřímně řečeno, co já si vzpomínám, tak se mi tam zpočátku zase tak moc nelíbilo, ale to trvalo asi půl roku. Pak jsem si to zamilovala. V roce dva tisíce dva jsem začala závodit za Klub plaveckých sportů Vyškov.

Na kontě už máte v kariéře mimo jiné osm medailí z českých mistrovství. Lze vybrat tu nejcennější?
Já fakt nevím, neumím to určit. Pro mě je každý úspěch jako ten největší. Z každého osobního rekordu mám obrovskou radost, a ta radost je ještě větší, když se umístím na prvních třech místech.

Pomyslný kov máte i z vyhlášení nejoblíbenějších sportovců Vyškova loňského roku. Jak jste si večer užila a co pro vás umístění znamená?
Znamená to hodně.Vždy, když si uvědomím, že jsem byla třetí, je to nepopsatelná radost. Cenila jsem si už toho, že jsem byla mezi desítkou nominovaných.

Za loňský rok jste tedy třetí, ale co se týče závodních výsledků, máte za sebou už úspěšnější roky…
Ano, to je pravda. Loni mě dost provázela neoblíbená čtvrtá místa. Ale mám bronz z letní republiky a povedly se i jiné závody. Neměla jsem jednoduchý rok, přišel nový trenér, zvykali jsme si na jiné nároky a přístup. K tomu se pak přidalo zranění kolena ve škole. Už čtyři měsíce se rehabilitačně doléčuji z problémů s kolenními vazy. Ale přesto to byl dobrý rok, přišly rekordy a dobrá umístění.

Plavání asi není sport, který člověk může dělat jen tak napůl plynu, když chce něčeho dosáhnout. Zbývá vám čas na jiné záliby, koníčky?
To je pravda, na půl plynu to dělat nejde. Přesto dřív jsem se bavila i volejbalem, hrála na klavír, kytaru, zpívala ve sboru. Ale nestíhala jsem, zbylo jen plavání. Nevadí, sport je pro mě nej.

Jde s plaváním skloubit škola?
Zatím žádný velký problém nenastal. Jsem v devátém ročníku základní školy a hlásím se na gymnázium. Moje výsledky ve škole jsou dobré. Od šesté se vloudila na vysvědčení nějaká ta dvojka, ale vždy s vyznamenáním.

Máte třeba nějaký rituál, než jdete na závody? Nebo přímo na startovní kostce, co se vám honí hlavou?
Ne, že by se tomu dalo říct rituál, ale hlavní je být před startem v pohodě a s úsměvem na tváři. Jinak to prostě nejde. A když jsem na startovním bloku, už se plně soustředím jenom na zvuk startovního zařízení, abych neskočila náhodou dřív a neměla potom zkažené celé závody.

V současnosti jste v kategorii dorostu. Kdy vstoupíte mezi dospělé a jak těžké je se tam prosadit?
Do kategorie dospělých vstoupím až za čtyři roky, ale na mistrovství republiky se může jezdit už od nějakých dvanácti let, pokud se kvalifikujete. Jedno z nich mám za sebou, byla to velká zkušenost.

Potkat se s plavci jako například Květoslav Svoboda, Michal Rubáček nebo Sandra Kazíková stojí za to.

Když jsme u plaveckých osobností, máte vzor, český či světový?
Víte, dívala bych se na různé plavecké závody od rána do večera. Obdivuji každého plavce, že tak skvěle zvládá techniku a rychlost. Určitě všichni slyšeli jméno Michael Phelps, je neuvěřitelný. České plavce mám taky ráda.

Své největší úspěchy jste získala na znakařských tratích. Je to váš oblíbený plavecký styl? Považujete se za specialistku na znak?
Před několika lety bych odpověděla, že ano, ale teď se to nedá určit. Baví mě motýl, kraul, nebo prostě všechny styly dohromady v polohovém závodě. Nebaví mě prsa, to mi nesedí. Ale když je plavu, snažím se, co to jde.

O víkendu jste skončila na mistrovství dorostu sedmá na volnostylařské padesátce. Jste spokojená, co vás čeká dál?
Finálová účast vždy těší. V dorostu je to těžší, soutěží spolu dva ročníky. Navíc další finále mi unikla o chlup, doslova o setinky. Ještě větší vrchol nás čeká za dva týdny, a to české mistrovství dospělých. Ale to je zatím otevřené téma, čekáme, až dorazí seznam přijatých závodníků.

A pokud jde o celý tento kalendářnírok, s jakými cíli do něj vstupujete?
Nic konkrétního, to je těžké se takto zavazovat. Tak asi jako každý plavec bych chtěla hodně osobních rekordů, dobrých vydařených startů a nějaké to zajímavé umístění.

Andrea Fialková

Věk: 14 let

Bydliště: Vyškov

Klub: Klub plaveckých sportů Vyškov, kat. dorost

Záliby: sport – míčové hry (hlavně volejbal)
lyžování, hudba

Úspěch:
MČR 2006–2008
1 x stříbro, 7 x bronz
(znak, polohový způsob,
volný způsob)