Na čtyřech antukových kurtech u koupaliště U Libuše se nakonec sešlo sedmnáct ze dvaceti přihlášených mužstev. „Na poslední chvíli se nám odhlásilo béčko Drásova a Studénka, protože se jim v týdnu na trénincích zranilo více hráčů a neměli tak dost lidí. Ale velmi smutná byla odhláška Šumperka pro náhlé úmrtí svého nahrávače," komentoval letošní startovní listinu hlavní pořadatel Luboš Julínek.

Jako každoročně pořadatelé rozdělili mužstva do dvou výkonnostních skupin a v hlavní se střetlo devět účastníků druhé ligy a krajského přeboru. Opět ve dvou odděleních. Po pomalejším rozjezdu začal roli favorita plnit obhájce loňského prvenství Sokol Bučovice. Bohužel po prvenství ve skupině do semifinále pro malý počet hráčů nenastoupil. „Pořád nás ubývalo až na šest hráčů a nakonec se Dubšovi dokonce rozbila botaska a nesehnal náhradní obutí. Nemělo cenu se trápit. Z našeho pohledu turnaj i přesto splnil očekávání. Pojali jsme to trochu volněji, a přesto jsme vyhráli skupinu. Já jsem navíc rád, že se po delší době do sestavy vrátil Jindra Pavlík," konstatoval trenér bučovických sokolů Zbyněk Čížek.

Odstoupení Bučovic v podstatě otevřelo cestu za vítězstvím Drásovu, ale za ním se čekalo přece jen jiné pořadí. Finále si ale zahrál Vyškov, tým krajského přeboru, a za sebou nechal ligové Holubice a Šlapanice. „Ale už ve skupině jsme měli béčka extraligových klubů Ostravy a Brna. Ta ale přijela s velmi mladými hráči a překvapivě hladce jsme si s nimi poradili. Řekl bych, že jsme nehráli žádný světový volejbal, ale nenápadně jsme prosazovali kolektivním a takovým zkušeným výkonem. A naší výhodou bylo i to, že s námi nikdo nepočítal a mohli jsme hrát úplně v klidu. Z jednotlivců bych já pochválil Zoltána Murányiho v útoku a Dušana Jelínka na nahrávce," chválila zkušená vyškovská opora Petr Muzikář. Kromě uvedených Vyškov ve skupině remizoval s Bučovicemi (hrálo se na dva sety) a porazil Šlapanice. V semifinále pak zdolal Holubice. „Šlapanice jsme překvapili, ale holubické kluky dobře známe a věřili jsme si na ně," zdůraznil Muzikář.

Stříbrný vyškovský tým tak dal vzpomenout na lepší časy zdejšího volejbalu, kdy rovněž působil v ligových soutěžích. „Tato sestava byla dost slepená, ale je to opravdu asi základ, kolem kterého by se měl vytvořit kádr pro krajský přebor. V záloze máme ještě asi pět hráčů, a to mladých i zkušenějších," dodal vyškovský volejbalista.

Domácí chtěli víc

Velké bitvy byly svedeny i v oddělení „B". Domácí tým se netajil přáním po delší době tuto skupinu vyhrát, takže páté místo je zklamáním. „V každém případě, navíc jsme prohráli i s Rousínovem, což je úplně nejhorší," ulevil si Luboš Julínek, tentokrát coby člen vedení klubu a hráč družstva lulečských veteránů. Nicméně celkově mohl převážně chválit. „Až na drobný problém s odstoupením Bučovic klapalo vše podle plánu. Dokonce jsme skončili o hodinu dřív než loni a věřím, že bychom časový harmonogram dodrželi, i kdyby tu byla kompletní dvacítka týmů. To bychom zkrátili play off v základních skupinách. Dík za to patří celému štábu pořadatelů, rozhodčích, zapisovatelů a dalších pomocníků," dodal Julínek s tím, že štáb čítá skoro dvacet lidí.

Zajímavým výstupem letošního klání na lulečské antuce a jistě i dobrou zprávou pro příznivce volejbalu je, že by tento turnaj mohl mít sestřičku. „Jednali jsme z Jitkou Paulovou z Křenovic o možnosti hrát u nás podobný turnaj žen. My bychom připravili hřiště tak, jako pro mužský turnaj, paní Paulová by si vzala za svou účast týmů. Zatím je to nápad, ale já doufám, že se nám už od příštího roku podaří jej uskutečnit," dodal Luboš Julínek.

O pohár Lulče 1013

Turnaj mužů – 47. ročník, sportovní areál U Libuše

Skupina A

Finále: Sokol Drásov – Volejbal Vyškov 2:0

Další pořadí: 3. Holubice, 4. Bučovice, 5. Šlapanice.

Skupina B

Konečné pořadí: 1. Tišnov, 2. Pozořice, 3. Vyškov B, 4. Rousínov, 5. Luleč.