Na začátku sezony to vypadalo, že Rally Vyškov bude jen jednou z mnoha. Postavení v kalendáři jí zaručovalo solidní účast vozů s pohonem přední nápravy, špičkové posádky čtyřkolek však status Rallysprint série a Poháru 2+ příliš netáhne. Osud tomu chtěl, že pořadatelé hanácké soutěže nakonec vytahovali jedno eso z rukávu za druhým.

Tím prvním byla připravená trať, které prospělo zařazení nového úseku mezi Ivanovicemi a Hošticemi-Herolticemi. „První rychlostní zkouška je prostě pecka. Asi bude znát, kdo to tu aspoň trošku zná a orientuje se tu, protože tato ‚erzeta' se nedá příliš zapamatovat. Navíc je docela rychlá, takže kdo ji bude chtít jet bezpečně, může ztratit hodně času. Očekávám, že se zde budou tvořit velké rozdíly," předpovídal v předvečer startu jeden z favoritů Karel Trněný. „Uprostřed této ‚erzety' je šotolinový úsek, který je za nepříznivého počasí velmi obtížně sjízdný. Vyrážíme jako první ‚dvoukolka' (pozn. autora: vůz s pohonem přední nápravy), tak doufám, že tam nezůstaneme," dolnil vedoucí pilot průběžné tabulky Rallysprint série Egon Smékal.

Právě počasí dokázalo jinak poklidné přípravy Rally Vyškov pořádně zdramatizovat. Od čtvrtečního večera do pátečního večera s přestávkami poprchalo, což se neblaze podepsalo na sjízdnosti šotolinové pasáže u obce Topolany. Zatímco její úvodní část tvořil tvrdý podklad, těsně před návratem na asfaltovou cestu čekala na posádky „polňačka" porostlá trávou. V těchto místech si někteří účastníci prožili krušné chvíle už při seznamovacích jízdách a pořadatelé čelili tlaku, aby zmíněný úsek vypustili. „Rozhodnutí padne až ráno podle aktuální situace," odpovídal na četné dotazy ředitel rally Jaromír Palásek. Počasí se naštěstí umoudřilo a v sobotu spadlo už jen pár kapek. Pořadatelé tedy nemuseli do připravené tratě nijak zasahovat, což ocenili zejména diváci.

Druhým esem v rukávu organizátorů bylo kvalitní startovní pole. Mezi sto třemi startujícími posádkami nechyběl loňský vítěz Tomáš Kostka, vítěz z roku 2009 Roman Odložilík (oba Ford Fiesta R5), přední slovenský pilot Tomáš Kukučka (Škoda Fabia R5) či úřadující vítěz Poháru 2+ Pavel Ševčík (Mitsubishi Lancer EVO IX). Všem nakonec suverénně vypálil rybník Roman Odložilík, který položil základní kámen svého úspěchu už na úvodní ivanovické rychlostní zkoušce. „Správně jsme zvolili pneumatiky a pomáhá nám i startovní pořadí, protože jako první vůz v pořadí máme na trati nejméně nečistot. Navíc je pravda, že vyškovskou rally celkem znám," popsal důvody svého čtvrtminutového náskoku po druhé ‚erzetě' pilot stáje TRT Czech Rally Sport.

Nastřádaný odstup od konkurentů odpoledne postupně zvyšoval a nejrychlejšími časy na závěrečných dvou testech definitivně potvrdil vyškovskou výhru. „Byl to krásný závod a pro nás skvělý test před Rally Český Krumlov," doplnil v cíli šťastný vítěz.

Opačné pocity převládaly u obhájce loňského prvenství Tomáše Kostky. Ztrátu více než dvaceti sekund z úvodní ‚erzety' přičítal opatrnějšímu začátku, ani na dalších testech ale nedokázal nasednout na vítěznou vlnu. „Měli jsme od začátku problémy s tlakem turba, takže nám chyběl výkon. Letošní Vyškov byl pro nás bohužel trápením," vysvětlil dle konečných výsledků bronzový Kostka. Mezi něj a vítězného Odložilíka se dokázal vměstnat Martin Vlček, který jel s Fabií WRC teprve třetí soutěž. Jistotu v silném voze získával kilometr za kilometrem a ve druhém průjezdu ivanovické RZ dokonce stáhl Odložilíka na rozdíl deseti sekund. Ten však měl ve výkonu drobné rezervy a v závěru soutěže svoje pořadí potvrdil.

Úspěch domácích

Jediným domácím jezdcem na startu byl Patrik Brtníček, který teprve potřetí usedl do maličkého Opelu Adam. Udržet temperament osmnáctiletého pilota na uzdě dalo zkušenému spolujezdci Rudolfu Kouřilovi zabrat a hned na úvodním testu se vyškovská dvojice musela vypořádat s několika krizovkami. Na druhé ‚erzetě' se ale usadili na třetím místě mezi sedmi účastníky Opel Adam Rally Cupu a zůstali na něm až do cíle. Ani 39. příčka mezi 103 účastníky rally určitě není k zahození. „Je to lepší výsledek, než jaký jsme očekávali. V závěru na nás hodně tlačil Robert Hordossy, ale my jsme se jeho tempu přizpůsobili a na ivanovické rychlostní zkoušce jsme umístění potvrdili," komentoval závod Brtníček.

JIŘÍ DOKULIL